1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van'da 88. Özgürlük eylemi gerçekleşti
Van'da 88. Özgürlük eylemi gerçekleşti

Van'da 88. Özgürlük eylemi gerçekleşti

A+A-

Halkın büyük çoğunluğunun isteğine rağmen sorunun çözümü istenmemektedir. Kaldı ki konu hak ve özgürlükler konusudur. Hiç kimse istemese bile hak ve özgürlükler alanına giren düşünce, tutum ve davranışlar hiç bir şekilde yasak konusu yapılamaz. Bunun için bu yasağı kabul etmek, yasağa ilgisiz ve duyarsız kalmak insani/medeni anlayışta mümkün değildir. Van Hak ve Özgürlükler Platformu olarak yasağa tepkisiz kalmayacağız.

Egemen zorba gücün hak, hukuk ve adalet ilkelerinden yoksun anlayışı toplumsal hayatın bütün alanlarında zulümlerin, hak ihlallerinin, mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. "Derin güçler, çeteler... vs" isimlerle anılan, kendilerinden başkasına hayat hakkı tanımayan, tanımaya yanaşmayan, toplumsal uzlaşmayı kendilerine boyun eğmek olarak anlayan mutlu azınlık, yargıyı da despotik yöntemlerle etki altına almakta, siyasi hayat daraltılmaya çalışılmaktadır. Parti kapma davaları açtırılmakta, toplum gerilmeye çalışılmaktadır. Bunun sonucu olarak ekonomik, toplumsal, siyasal kriz ve istikrarsızlık meydana getirilmektedir. Yetmiş milyonluk halk bu istikrarsızlığın bedelini ağır ödemektedir. "İlkeler, halkın iradesi..." gibi kavramları öne çıkaran bu kesim halka rağmen, halkın iradesini/isteğini hiçe saymaktadır.

Egemen baskıcı anlayışın topluma çektirdiği sıkıntılardan biri de bölgemizde yaşayan şiddet temelli Kürt sorunudur. Sorun bir halkın hak, hukuk ve adalet ölçüleri içerisinde insanca yaşama isteğine dayandığı için, şiddete dayalı çözümün mümkün olmadığını, tam tersi sorunu daha çok kronikleştirerek kalıcı hale getirdiğini düşünüyoruz. Bu sorundan kaynaklanan acıları daha çok Kürt halkı olmak üzere, Türk halkı da yaşamaktadır. Sorunu şiddetle çözebileceklerini düşünenler halkın acısını hissetmedikleri ve halkı dikkate almadıkları görülüyor. Biz sorunun sözüm ona çözümü için şiddete dayalı anlayıştan derhal vazgeçilmesini, evrensel /fıtri/ tabii hukuk ilkeleri içerisinde, Kürt halkının yaratılıştan sahip olduğu, Allah'ın ona bahşettiği haklarını özgürce yaşayabilmesini sağlayacak şekilde çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

Adaletsiz anlayışın sebep olduğu hak ihlallerine, özgülüklerin kısıtlanmasına karşı halkımızı tepkili olmaya çağırıyor, zulümlere karşı diriliş ve direnişimizi sürdüreceğimizi tekraren ilan ediyoruz...

     Münir MAVİŞ

İnsan-Der Yön.Krl.Bşk.

Van Hak ve Özgürlükler Platformu Bileşenleri

Anadolu Gençlik Derneği, Gökkuşağı Derneği, İnsan-Der, Mazlumder, Memur-Sen, Umut-Der

fitrat.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.