1. HABERLER

  2. DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ

  3. Van’da 110. Başörtüsü Eylemi
Van’da 110. Başörtüsü Eylemi

Van’da 110. Başörtüsü Eylemi

A+A-

HİÇ BİR ŞARTTA İNSAN HAKLARI İHLAL EDİLEMEZ
Sayın Basın Mensupları
İnsan hakları alanında ve özellikle de başörtüsü yasağı konusunda yaşanan haksızlıkları kınamak için 110. kez meydanlardayız. Özgürlüğümüze ket vuran uygulamalar devam ettikçe bizler de sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.
Şu sıralarda bütün dünyada belki de insanlık tarihinin en büyük krizi yaşanmaktadır. Bu kriz sadece ekonomik değil, küresel insanlık krizidir. Pervasız bir biçimde yeryüzünün kaynaklarını hoyratça çarçur eden gelişmiş ülkeler evrenin sonunu getirmişlerdir. Kendilerinden başkalarını insan görmeyerek dünyanın bütün kaynaklarını kendileri için berhava edenler, evrene ve yaratıcıya ihanetin bedelini ödemektedirler.
Herkesin bu global krizden ders çıkarması gerekir. Aslında dünyadaki nimetler herkese yeter. Ancak egemen olanlar, her türlü imkânı ve hakkı sadece kendilerinin sanınca, küresel intikam da bu kadar acı olmaktadır. Bilinmelidir ki, G7 olarak da ifade edilen egemen devletlerin insan hak ve hürriyetlerine yönelik baskı ve ihlalleri sona ermedikçe dünyada hiç kimse rahat yüzü göremeyecektir.
Nerede olursa olsun insan hak ve hürriyetlerini ayaklar altına alanlar bunun bedelini çok ağır bir biçimde ödemişlerdir. İnanıyoruz ki, ABD’nin yaşadığı ekonomik krizde de Iraklı, Filistinli ve Afganistanlı çocukların ahı vardır.
Dünyada süregelen küresel krizin yanında ülkemizde de barış ve huzur dinamitlenmektedir. Son olarak Aktütün, Altınova ve Diyarbakır’da işlenen cinayetler milletimizi derinden yaralamış annelerin yüreğini dağlamıştır. Sahneye konan olaylar; ırkçılığın insanları nasıl canavarlaştırdığının en açık delilleridir. Adı ister Türkçülük ister Kürtçülük olsun her türlü ırkçılığı mahkum etmeden huzur ve refahtan söz etmek asla mümkün değildir. Toplumsal reflekslerimiz göstermiştir ki, her nereden gelirse gelsin, sorunların çözüm yolu şiddetten geçmemektedir. Askeri asayiş mantığı ile veya şiddet yolu ile sorunun çözümlenmesini ümit etmek beyhudedir. Bütün sorunlarımızı olduğu gibi Kürt sorununu da ancak demokratik ve barışçıl yöntemlerle halledebiliriz. Sorunun devamından en büyük zararı bölge halkı ve Türkiye görmektedir. Bu nedenle sorunun çözümü konusunda şiddetsiz ve sağduyulu bir yol bulması konusunda siyasi iktidarın üzerine düşeni yapmasını beklemekteyiz. Bu arada şiddet gerekçe gösterilerek, insan hakları ihlallerini de meşrulaştıracak yasal düzenlemelere asla izin verilmemelidir. Van Hak ve Özgürlükler Platformu olarak, her türlü yetkiyi millete ve milletin meclisine devreden Sivil Anayasa çalışmalarının, gündem gerekçe gösterilerek ertelenmemesi ve bir an önce başlatılması konusunda yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyoruz.
Sayın Basın Mensupları
21. yüzyıla girerken artık giyiminden dolayı insanları dışlamak, bunu bir problem olarak görmek sağduyuyu yitirmek demektir. Yetkililer veya yöneticiler işlerini yapmalı ve insan haklarını ihlal eden uygulamalardan kaçınarak medeni bir düzeye ulaşmalıdır. Başörtüsüne özgürlük tanımak, çağdaşlığın ve medeni olmanın ölçüsüdür. Üniversitelerimiz artık ülkemizi dünya kamuoyunda küçük düşüren çağdışı başörtüsü yasakçılığıyla anılmamalıdır. Anayasa Mahkemesinin kararlarını yasağa gerekçe sayarak insan haklarını çiğneyen sözde “çağdaş yaşam”cılara fırsat verilmemelidir. Bu arada başörtüsü yasağının arkasındaki en büyük güç olan Ergenekonun maskesi düşmüş, kurdukları çeteler eliyle işledikleri siyasi cinayetler gazete köşelerinde tek tek deşifre olmuştur. Siyasi iktidar, bu örgütün küresel bağlantılarını da çözerek milletimizi karşı karşıya kaldığı kaostan kurtarmalıdır.  
Basına ve kamuoyuna saygıyla arz olunur. 11 Ekim 2008

          Turan DEMİRADAM
        Memur-Sen İl Temsilciliği

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BİLEŞENLERİ
 Anadolu Gençlik Derneği  /  GökkuBUGÜN SAAT: 13.00 DA SANAT SOKAĞINDA BULUŞALIM.şağı Derneği   /   İnsan-Der  / Mazlum-Der  /  Memur-Sen    /  Umut-Der

  

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.