1. HABERLER

  2. DİRENİŞ GÜNLÜĞÜ

  3. Van’da 109. Başörtüsü Eylemi
Van’da 109. Başörtüsü Eylemi

Van’da 109. Başörtüsü Eylemi

A+A-

Basın açıklamasının metni:

RAMAZAN MANEVİYATI VE BAYRAM COŞKOSUYLA DİRENİŞE DEVAM

"Allah'a yemin ederiz ki hepimiz mazlumun yanında zalime karşı bir el gibi olacağız."

Hılful Fudul

Ramazan ikliminde arınan yüzlerimizle, bayram coşkusuyla kenetlenen ellerimizle ahdimize sadık kalma adına 109.kez sanat sokağındayız. Zulüm bitene kadar sokaktayız dedik ilk günkü heyecanımızla Tevhid, Adalet, Özgürlük şiarımızı pratize etmeye devam ediyoruz. Ramazan bayramının İslam ümmetine yeni bir ruh ve yaşanan zulümlere karşı yeni bir direniş azmi kazandırmasını temenni ediyoruz. Bu anlamda yaşanan müspet gelişmeler umudumuza umut katmaktadır.

Ramazanda Boğaziçi üniversitesinde yaşanan başörtüsü zulmü ve bu  zulme karşı gelişen direniş karşısında üniversite yönetiminin geri adım atması keyfi uygulamalara karşı direnişin etkili bir  çözüm adresi olduğunu göstermektedir. Eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber yaşanacak hak ihlallerine karşı kararlı bir direnişin önemini ortaya koymaktadır.

ABD ve Avrupa'da yaşanan küresel mali kriz,  egemenlerin içine düştükleri  sosyo-politik ve ekonomik açmazı göstermektedir. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. ABD emperyalizminde yolun sonuna gelinmiştir. Tek kutuplu dünyanın yerini yeni bir güçler dengesine bıraktığı günümüz krizi, yer altı ve yerüstü zenginlikleri ve genç nüfusu ile Müslüman halklara önemli bir inisiyatif imkanı sunmaktadır. D-8, İKÖ vb projelerin içeriğinin doldurulmasıyla mevcut imkanın biçimlendirilmesi her zamankinden daha çok mümkündür.

Geçmişte sıklıkla uygulanan bir senaryo geçtiğimiz hafta Balıkesir –Altınova da sahnelenmeye çalışılmıştır. Sıradan adli bir vakanın etnik bir çatışmaya dönüştürülerek kabaran ırkçılıkla suni gerginlikler üretilmesinin arkasındaki derin ellerin ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Son bir yıl içerisinde yaşanan şiddet olaylarının hemen tamamının Ergenekon soruşturmasını yönlendirmeye yönelik olması bu hadise üzerinde Ergenekon gölgesini ima etmektedir. Altınova vb. yerlerdeki Kürt kökenli vatandaşlarımızın mal ve can güvenliklerinin sağlanması hususunda kolluk kuvvetlerinin yetersiz kalması izaha muhtaçtır. Yetkililerin bu konuda gereken tedbiri almaları zorunludur.

Önümüzdeki hafta Mecliste sınır ötesi harekat tezkeresinin bir yıl daha uzatılması planlanmaktadır. Geçen otuz yıllık çatışma süreci militarist dilin çözümsüzlüğünü ayan beyan ortaya koymuşken bu dilde ki ısrar olsa olsa sorundan nemalanan rantiyeci kesimlere siyasi iktidarın diyet borcudur. Kürt sorununda hak ve özgürlükler temelinde kalıcı bir çözüm için Ergenekon sürecinde uygun bir zemin yakalana bilecekken  DTP'nin kapatma cenderesinde tutulması en temel siyasi temsil hakkını bile çok gören zihniyetin soruna çözümsüzlükte ısrar ettiğini göstermektedir. Parti kapatma utancında ülkeyi kurtarma görevi elbette ki daha düne kadar benzeri bir sürecin muhatabı olan AK partiye düşmektedir. Ancak o zaman her kes için adalet mümkün olacaktır.

İslam hukuku profesörü Hayreddin KARAMAN'ın İslam düşmanı medyayı boykot çağrısı malum medya tarafından linç girişimi şeklinde tepkiyle karşılanmıştır. VAHÖP olarak İç siyasetin dışında zaman zaman benzeri fetvalar veren hocamıza yönelik linç girişimini kınıyor, Hocamızın  "Kadın vücudu üzerinden para kazanan, kalitesiz ve faydasız diziler yayınlayan, din deyince tüyleri ürperen, her gün dini hareketler, uygulamalar, örgütler ve hizmetler aleyhinde yayın yapan, işi gücü Kur'an Kursları, İmam Hatip Okulları, başörtüsü, tarikatlar, din hizmeti için kurulmuş dernekler ve vakıflarla uğraşmak olan, dedektif gibi bunları takip eden, yalan yanlış haberler yapan… gazeteleri ve kanalları evlerinize sokmayın, satın alarak ve reklam vererek desteklemeyin; aksi halde manevi sorumluluğunuzun ağır olacağını unutmayın."şeklindeki görüşlerini destekliyoruz.

Basına ve kamuoyuna teşekkür ediyoruz.

Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan ŞENGÜL

Van Hak ve Özgürlükler Platformu

Anadolu Gençlik Derneği   /Gökkuşağı Derneği /  İnsan –Der  / Erdem-Der /  Memur-Sen/ Mazlum-Der/ İmam Hatip Mez. ve Men. Derneği / Umut Işığı Derneği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.