1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van'da 108. Başörtüsü Eylemi
Van'da 108. Başörtüsü Eylemi

Van'da 108. Başörtüsü Eylemi

A+A-

Basın açıklamasının metni:

Haksız, hukuksuz ve insanlık dışı Başörtüsü yasağı zulmü devam ediyor. Zamanın geçmesi insan ve toplum hayatında bir olgunlaşmayı beraberinde meydana getirmesi gerekirken, yasakçı zihniyette hiçbir değişiklik meydana getirmemiştir. Çünkü bu zihniyet haktan ve hukuktan beslenmiyor. Çünkü bu zihniyet evrensel insani değerlerden, medeni anlayıştan beslenmiyor. Dolayısıyla insani, hukuki, adil bir sonuca ulaşma gayret ve çabası da yoktur.   Bunun için halka, halkın kültürüne, inancına, inancını özgürce yaşama hakkına karşı saldırı anlamı ifade etmesine rağmen bu zihniyet yasağı devam ettiriyor. İnsanlık onurunu rencide edici ve aşağılayıcı bir çirkinliği barındırmasına rağmen yasak devam ettiriliyor. Bunun son örneği ise Boğaziçi Üniversitesinde başlatılan yasaktır. Yasağın kendisi hukuk dışı, insanlık dışı olduğu gibi uygulama şekli de hukuk dışı ve insanlık dışıdır. Üniversite kapısından girişte geçmişte yaşamış ve yaşanmakta olan zulüm ve işkence kamplarını hatırlatırcasına "şu belgeyi imzalarsanız veya şapka takarsanız, ancak o zaman içeri girebilirsiniz" şeklindeki uygulama insanlık onurunu rencide edicidir. Bu uygulamanın müsebbiplerini ve uygulamayı şiddetle kınıyor, bu insanlık dışı girişime derhal son verilmesini istiyoruz.

Ergenekon terör örgütüne dönük müdahaleyi halkın huzur ve saadeti için destek verdiğimizi daha önce kamuoyuna duyurmuştuk. Ancak gelinen noktada bu mücadelenin devam ettirilmeyeceği ve susurluk gibi üstünün örtüleceği izlenimi olduğu yönünde düşünceler var. Toplumsal kaos ve huzursuzlukların sebebi eylemlerin sorumluları olması hasebiyle şeffaf bir şekilde ve asıl sorumlularını ortaya çıkaracak biçimde soruşturmanın devam ettirilip sonuçlandırılmasını istiyoruz. Her türlü karanlık güç odaklarına karşı olduğumuzu ve bu meyanda yapılan mücadeleleri desteklediğimizi tekrar ilan ediyoruz.

Kürt sorununda gelinen nokta şiddetin çözüm olmadığı hakkikatı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Artık halkımıza daha fazla acı çektirilmesin. Kan ve gözyaşı haberlerini duymak istemiyoruz. Sorunun hak ve adalet ölçüleri çerçevesinde kesin çözümü ile ilgili düşüncemizi bir kez daha yineliyoruz.

Ramazan Ayı'nın son cuması yani dün Dünya Kudüs günüydü. Kudüs'e, Mescidi Aksaya, Filistin Halkına yönelik ABD ve Batı kaynaklı imha savaşı devam ediyor. Filistin halkı 21.yüzyılda büyük bir acı ve insanlık dramını yaşıyor. Bu dramı yaşatan "modern, gelişmiş" diye lanse edilen Batı Medeniyetidir. Bir tek bu olay bile batı medeniyetinin insani bir medeniyet olmadığını göstermeye yeterdir. İnsani vicdan ve değere sahip herkesi ve kesimi bu zulme karşı tepkili olmaya çağırıyor, devam eden zulmü ve müsebbibi ABD ve Batıyı şiddetle kınıyoruz.

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini içinde barındıran rahmet, bereket ve arınma/insanlaşma ayı olan Ramazan'ın son on gününün içindeyiz. Bu güzel zaman diliminin rahmet ve bereketi ile halkımıza, İslam Ümmetine ve tüm insanlığa rahmet, barış ve özgürlük getirmesini diliyoruz. Ramazanınız ve Ramazan bayramınız mübarek olsun.

Haksoz haksöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.