1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van'da 107. Özgürlük Eylemi
Van'da 107. Özgürlük Eylemi

Van'da 107. Özgürlük Eylemi

A+A-

Basın Açıklaması:

Van Hak ve Özgürlükler Platformu'nun 107. hafta basın açıklaması ile tekrar huzurlarındayız. Her insanın dünya görüşü aynı olmayabilir. Bizler birbirimize kendi dünya görüşümüzü dayatmak yerine toplumda bir arada yaşadığımız kişilerle uyumlu ve sağlıklı iletişim kurabilmenin zeminini aramamız gerekir. Ancak bu şekilde birlikte yaşamanın getirdiği sorunların üstesinden gelebiliriz. İnanç ve düşünce farklılığının ayrımcılık nedeni olarak görüldüğü, birlikte yaşama şartlarının sağlıklı bir zemine dayandırılamaması yüzünden şiddet ve çatışma eğilimlerinin devam ettiği bir süreçten geçtik ve halende sancılarını çekiyoruz. Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar gelinen süreçte toplumu anlamamaya, istek ve tercihlerini dikkate almayarak toplumu kendi istedikleri şekilde hizaya getirme çabalarına şahit olmuştuk. Bunun en bariz ve henüz hafızalardaki etkisini henüz yitirmemiş olan 28 Şubat süreci var. Dünyanın hiçbir yerinde halka rağmen halkın istemediği uygulamalar başarı sağlamamıştır. Sakın kimse başörtüsü probleminin kapandığını ve bu yasağın bir oldubitti ile kapanacağını sanmasın. Bu yasak ve bununla birlikte diğer tüm yasak ve hak kısıtlamaları devam ettikçe ve bu yasağın mağdurları hayatta oldukça bu zulümler unutulmayacaktır.  107 haftadır bizlerin ve Türkiye’nin her yerindeki bu gibi platformların dile getirdiği başörtü yasağının kalkması isteğine kulak tıkanıyor. Bu yaptığımız basın açıklamalarının âmâcıda zaten bunu tarihe geçirmek ve kayıt altına almaktır. Huzursuzlukları ve kaosu besleyen en büyük neden karşındakini anlamayan, anlamaya çalışmayan, hatta anlamak istemeyen bir yönetim anlayışından kaynaklanmaktadır. Bu ülkenin insanlarını bir arada tutan ve biri birlerine tahammül ve hoş görüsünü sağlayan en asli unsuru İslam’dır. Bunu görmeyecek kadar kör olanlara bakın bakalım iftar saatine kaç kişiyi bu saate karşın bigâne görebiliyorsunuz.

Birinci duruşmanın yapılacağı 20 Ekim'e kısa süre kala yeni bir Ergenekon dalgasıyla karşı karşıyayız. Ülke gündeminde sıcaklığını koruyan Ergenekon hadisesi gittikçe deşifre olmaya devam etmektedir. Topluma Dudak uçuklatan ama aslında bizlerin hiç de artık garipsemediği iddiaların ardı arkası kesilmemektedir. Sanki görünen hâlâ buzdağının üstü. Tehlikenin büyüklüğünü hissediyoruz. Ancak bu konuda daha alınacak çok yol var. Bu tehlikeli örgüt, ahtapot gibi kolları her yere uzanıyor. Her dalga, yeni bir yüzünü ortaya çıkarıyor. Eğer adil bir ülkede yaşamak istiyorsak Ergenekon'un tüm uzantılarına kadar temizlenmeden gündemden düşmemesi gerekir. Yoksa kirli ve karanlık oyunların tuzağından kendimizi kurtaramayız. Ve geçmişte olduğu gibi halkı kendi anlayışlarında hizaya getirmek isteyen toplum mühendislerinin oyuncağı olmaktan kendimizi kurtaramayız.

VAHOP olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü hak ve özgürlük ihlaline karşı onurlu insanların sesi olmaya devam edeciğiz.   (20-09-2008)
             
FARUK DEMİ
          Gökkuşağı Derneği
      Yönetim Kurulu Başkanı

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BİLEŞENLERİ
Erdem-der/ Anadolu Gençlik Derneği  /  Gökkuşağı Derneği   /   İnsan-Der  / Mazlum-Der  /  Memur-Sen    /  Umut-Der/ İmam Hatip Mez. ve Men. Derneği


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.