1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. Van Öze Dönüş Derneğinden Roboski açıklaması
Van Öze Dönüş Derneğinden Roboski açıklaması

Van Öze Dönüş Derneğinden Roboski açıklaması

A+A-

1268.jpg

 

Basına ve kamuoyuna

 

Yedi yıl önce bugün, ondokuzu reşit olmayan çocuk olmak üzere toplam otuzdört kişi, geçimlerini sağlamak için Irak'tan hayvanlarla ticari taşımacılık yaparken hava saldırıları sonucu mazlumane bir şekilde öldürüldü. Tarihe Roboski katliamı olarak geçen bu olayla ilgili adil, hukuki, sağlıklı bir soruşturma yapılmadı, failler ortaya çıkartılmadı, yargılanmadı.

Kasıtlı veya hatalı faillerin hesap vermemesi, gelecekte de hataen veya amden bu türden faciaların tekrarına imkan ve zemin hazırlar. Zira hesap sormamak veya soramamak, sorumsuz ve sorunlu insanları cürüm işlemede cesaretlendirir.

Haksız yere bir tek insanın öldürülmesini, bütün insanlığın öldürülmesine eşdeğer gören bir inancın, medeniyetin, zihniyetin müntesipleri olarak yedinci yılında Roboski faciasını anıyor, kamu vicdanının da bu elim hadiseyi hatırlamasını ve mağdur ailelerle empati yapmasını umuyoruz. Sorumluluk makamında olanlara da ağır sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyor, meseleyi örtmek ve unutturmak yerine konuyu açmaya, açıklığa kavuşturmaya, adaleti gerçekleştirmeye çağırıyoruz.

Roboski olayıyla ilgili adalet yerini bulana dek konuyu hatırlatmaya, adalet çağrılarına devam etme sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Çağrılarımız, adaletin gerçekleşmesine vesile olamazsa bile, adaletsizlik yapanların rahatlarını bozup korkularını canlı tutacağına inanıyoruz.

Yedi yıl sonra tekraren Roboskinin mazlum maktullerine Allah’tan rahmet diliyor, sorumluların er veya geç hesap vereceğini umuyoruz.

 

Van Özedönüş Derneği

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.