1. HABERLER

  2. EYLEMLER VE STK

  3. Van Mazlumder “Andınız Kaldırılsın!” dedi
Van Mazlumder “Andınız Kaldırılsın!” dedi

Van Mazlumder “Andınız Kaldırılsın!” dedi

Mazlumder Van Şubesi 23 Eylül 2013 günü yaptığı bir basın açıklamasıyla 1933 yılından bu yana çocukların zihnini ifsat etmek kastıyla devam eden “andınız!” ilkel geleneğinin son bulmasını talep etti.

A+A-

Mazlumder Van Şubesi 23 Eylül 2013 günü yaptığı bir basın açıklamasıyla 1933 yılından bu yana çocukların zihnini ifsat etmek kastıyla devam eden “andınız!” ilkel geleneğinin son bulmasını talep etti. Fekîyê Teyran Parkında yapılan basın açıklamasında genç dimağları zehirleme amacını taşıyan ve çocuk yaşta insanları yalana alıştıran yöntemlerin son bulması ve “anadilde eğitim” önündeki engellerin kaldırılması ve ayrıca bu ülkenin insanları için hayati önem taşıyan barış sürecinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi talebinin yer aldığı bir basın açıklaması Mazlumder Van Şubesi yönetim kurulu üyesi Betül Güngür tarafından okundu. Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.


BASINA VE KAMOYUNA

IRKÇI VE MİLİTARİST ANLAYIŞLARIN İZDÜŞÜMÜ OLAN ‘ANDINIZ’ KALDIRILSIN

     Eğitim ve öğretim yılının başladığı bugünlerde “yatıp-kalkıp” ısrarla yeniden “ANDINIZ KALDIRILSIN” demek için buradayız. MAZLUMDER olarak ilköğretimde okutulan militarist ve faşist and dayatmasının sona erdirilmesi için 5 yıldan beridir devam ettirdiğimiz kampanyayı bu ilkel uygulama son buluncaya kadar sürdüreceğiz ve tepkimizi, talebimizi usanmadan tekrarlayacağız. Toplumun büyük çoğunluğunun yüksek sesle dile getirdiği bu talep, şimdiye kadar sistem tarafından karşılığını bulmamış ve bu ırkçılığa son verilmemiştir. Türk ırkçılığı ve Kemalist ütopyalar için çocuklarımızın ve gençlerimizin hayatlarının daha fazla karartılmamasını istiyoruz.

     Avrupa’nın faşist sistemlerinden esinlenerek dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından 1932’de yazılan ve hala milyonlarca çocuğa her sabah okul kapısında ırkçı, şoven maksatlarla okutulan ant trajedisi henüz devam ediyor. 1933 yılından bu yana ilköğretim çağındaki çocuklara okutulan bu andın kabul ve izah edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Zira öğrenci andı, evrensel hukukun belirlediği temel insan hak ve özgürlüklerine, çocukla ilgili Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı olduğu gibi insan fıtratına ve İlahi hukuka da ters düşmektedir.

     Farklılıkları yok sayan bir anlayışla eğitim üzerindeki tahakkümü devam eden devletin tekdüzelik, özgürlükçü düşünceden uzak, sorgulama yetisini tüketmiş, kişisel gelişim pahasına politikalarını devam ettirmesi, evrensel insani değerleri bazalan, çoğulcu, özgürlükçü kesimleri ve aileleri tedirgin etmektedir. Çocuklara rahat-hazır ol komutlarıyla okutulan andınızın barış sürecinde de kaldırılmamış olması kaygılarımızın yersiz olmadığını bir kez daha göstermiştir.

     “Türküm” vurgusuyla başlayıp “Varlığım Türk Varlığına Armağan Olsun” nidaları ile öğrencilere her gün ders başlamadan önce okutulan andınız yalanının, farklı etnik, dini ve kültüre sahip olan ülkemizde ne evrensel yasalardaki hak ve hürriyetlerle ne de ilahi düzenle izah edilebilir.

     Kimliğiyle, diliyle, diniyle var olmak için düşünce ve ifade, din ve inanç özgürlüğü mücadelesini veren her kesimin talebi olan bir toplumsal barıştan söz ettiğimiz bu zamanlarda, bir etnik kimliğe has, ırkçı, militarist bir yemin metninin varlığında ısrar etmek, sürecin zedelenmesine, baltalanmasına ve samimiyetinin sorgulanmasına neden olacaktır. Daha önce dile getirdiğimiz kaygımızı tekrar dile getirerek, tüm barışları öldürecek bir barışın kimseyi mutlu etmeyeceğini söylemek istiyoruz. Bu yüzden siyasi iktidarın söylediği sözleri pratiğe dökmesini, hayata yansıtmasını ve faşist ideolojinin unsurlarını taşıyan andınızın kaldırmasını talep ediyoruz.

     MAZLUMDER olarak farklılıkların Allah’ın birer ayeti olduğuna olan inancımız gereği asimile eden, tektipleştiren, bizden olmayanı bize dayatan, bir merkezden yönlendirme arzusu güden her türlü anlayışı benimsemediğimizi; eğitimin farklılıkları kabul eden, özgürlükçü, alternatif modellerin uygulandığı bir merci olması gerektiğini hatırlatarak, eğitimdeki ırkçı uygulama olan andınızın kaldırılmasını ve anadilde eğitimle ilgili yasal düzenlemelerin acilen yapılmasını talep ediyoruz.


     MAZLUMDER VAN ŞUBESİ adına

     BETÜL GÜNGÖR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.