1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 106. Basın Açıklaması
Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 106. Basın Açıklaması

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 106. Basın Açıklaması

A+A-

BASIN AÇIKLAMASI TAMMETNİ:

Değerli basın mensupları,

Van Hak ve Özgürlükler Platformu’nun 106. hafta basın açıklaması ile tekrar huzurlarındayız. 106 haftadır buradayız ve kesintisiz bir şekilde özelde bölgede genelde ülkede yaşanan hak ihlalleri ile ilgili ilkeli duruşumuzu manevi atmosferi yüksek olan Ramazan ayında da sürdürüyoruz.

Yıllardır bıkmadan usanmadan tekrarladığımız bir şey var. O da şudur: Bu ülkenin insan hakları ihlali üreten iki önemli sorunu var. İlgilendirdiği kitlenin yoğunluğu ve ürettiği ihlaller itibariyle birinci sırada Kürt sorunu bulunmaktadır. Bu sorun neden birinci sıradadır. Her ne kadar basına yansımasa da hemen hemen her gün insanlar yaşamını yitirmektedir. Çatışmaların bu yaz boyunca çok şiddetli geçtiğini biliyoruz. Dağda yaşanan bu çatışmalar dağla sınırlı kalmamakta ve yine hemen hemen her gün asker ve militan cenazeleri gelmektedir. Akan kan insanımızın kanıdır. Genelkurmay başkanının da ifade ettiği gibi bu çatışmalar “düşük yoğunluklu savaştır.” Verilen bedeller göz önüne alındığında tarihteki hiçbir savaşın kazananı olmamıştır. Her iki taraf ta kaybetmiştir. Bu savaşın da kazananı olmayacaktır. Bu yüzden tek çare barıştır. Kürt sorunu devlet tarafından kabul edilmeli ve makul çözümler geliştirilmelidir. Sıkça açılan ekonomik paketlerin çözüm olmadığı da artık görülmelidir. Bu bağlamda Anayasa mahkemesinde hala görülmekte olan DTP’nin kapatılması davası önemlidir. Bu partinin kapatılması sorunu çıkmaza götürecektir.

Yaşam hakkı ihlali üretmese bile inanç, eğitim ve çalışma haklarını ihlal etmesi hasebiyle ikinci önemli sorun din özgürlüğü kapsamında simgeleşen başörtüsü sorunudur. 28 Şubat post modern darbesiyle insanlık dışı bir hal alan ihlaller hala sürmektedir. Hala kadınlar başörtüleriyle kamusal alanda yer alamamakta, meslek lisesi mezunları katsayı adaletsizliğine maruz kalmaktadır. Yüksek yargının dine ve din özgürlüğüne bakış açısı değişmemiştir. Bu bağlamda Anayasa Mahkemesince kapatılmayan AK Parti’nin birinci sırada ele alması gereken konu yeni bir anayasa yapılmasıdır. Ülkenin artık 12 Eylül darbecilerinin yaptığı bu anayasadan kurtulması gerekmektedir. Ancak yapılacak olan bu Anayasa’nın ülkenin iki önemli sorunu olan Kürt Sorunu ve Din Özgürlüğü sorununa kalıcı, kabul edilebilir ve makul çözümler getirmesi gerekir. Aksi taktirde ülkede kalıcı bir barıştan söz etmek mümkün olmayacaktır.

Gelecek hafta aynı gün ve aynı saatte tekrar bu alanda buluşmak ümidiyle…

MAZLUMDER Van Şubesi

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BİLEŞENLERİ

Erdem-der/ Anadolu Gençlik Derneği / Gökkuşağı Derneği / İnsan-Der / Mazlum-Der / Memur-Sen / Umut-Der/ İmam Hatip Mez. ve Men. Derneği

İlgili Fotoğraflar

img70/5908/77875755ev0.jpg

img167/6738/45555185hb0.jpg

img70/4623/17257025yp5.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.