1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 105. Basın Açıklaması
Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 105. Basın Açıklaması

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 105. Basın Açıklaması

A+A-

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI İNSAN HAKLARI İHLALİ VE DEMOKRASİ AYIBIDIR

Sayın Basın Mensupları

Hukuk ve demokrasi tanımayan zorba güçlerin başlattığı başörtüsü yasağını protesto etmek üzere 105. kez meydanlardayız. Kılık- kıyafet özgürlüğüne ve eğitim hakkına karşı uygulanan yasak devam ettikçe direnişimiz de hız kesmeden devam edecektir.

Üniversitelerimiz yakında öğretime başlayacaktır. Ne var ki, kızlarımızı başı açık ve başı kapalı olarak farklı gören bölücü zihniyet hala baskılarını sürdürmektedir. Kayıtlarda başı açık fotoğraf dayatması, kayıt bürolarına girişte başörtüsünün yasaklanması keyfiliğin en acımasız bir biçimde devam ettiğini göstermektedir. Hâlbuki kayıt büroları başta olmak üzere Devletin bütün kurumları kamuya, yani millete hizmet etmek için tesis edilmiştir. Hiçbir kamu kurumu ‘çağdaş kıyafet’ gerekçe gösterilerek bu milletin evlatlarına bu milletin kurumlarını yasaklayamaz.

Kızlarımızı üniversite kapılarından ‘çağdaş kıyafete aykırıdır’ gerekçesiyle geri çeviren, kamu kurumlarını başörtülü vatandaşlarımıza kapatan ‘çağdaş yaşam’cıların Devletin içine nasıl sızdıkları, muhalifleri ortadan kaldırmak için nasıl çeteleştikleri ve cinayetler işledikleri gün gibi ortaya çıkmıştır. Devletimizi ve milletimizi kendi şablonlarına uygun hale getirmek için her türlü yasadışı oluşumu gerçekleştirerek cinayetler işleyen Ergenekon, aynı zamanda başörtüsü yasağının arkasında yer alan en büyük gücün adıdır. Devletin çeşitli kurumlarına sızarak insan haklarını, demokrasiyi ve Türkiye’nin geleceğini karartmaya çalışan Ergenekoncuların maskesi düşmüştür. Bu aşamada hiçbir kurum ve kuruluşun cinayetlerle, bölücülükle ve devletin müesses nizamını zor kullanmak suretiyle değiştirmekle yargılanan bu çeteye destek olabilecek bir tutum ve davranış içerisinde bulunmaya hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır. Şayet Ergenekon davası da Susurluk davası ve Şemdinli davasının akıbetine uğrayacak olursa, yargıya ve yargıya müdahaleye yeltenen kurumlara olan güven büyük ölçüde sarsılacaktır.

Sayın Basın Mensupları

Hukuken bir yasak olmamasına rağmen, en temel insan haklarından olan “eğitim hakkı” ihlalinin sona ermesi için kimi çevreler “toplumsal mutabakat”ın gerekliliğinden söz edip durmuşlardı. Ardından TBMM %80 bir mutabakat oranıyla yasağı kaldırdı. Ancak yasakçıların bu söylemlerinde de samimi olmadıkları ortaya çıktı. Şimdi de sivil ve asker bürokrasiden oluşan “kurumsal mutabakat” aranmaktadır. 35 bin gencin öldürülmesini sorgulamaya başlayan kurumlarımız ile yıllarca düşman olduğumuz Ermenistan’la barışmaya karar veren Devlet kurumlarımızdan başörtülü vatandaşlarımız ile de barışmalarını beklemekteyiz.

Ancak öyle anlaşılmaktadır ki; etnik ve kültürel kimlikleri inkâr ederek toplumsal huzurun bozulmasına, farklı siyasi düşünceleri mahkûm ederek siyasi bunalımlara, kılık kıyafet bahane edilerek farklı düşünen vatandaşlarımızın eğitim hakkının engellenmesine yol açanlar, ülkemizin demokratikleşmesinden rahatsız olmakta, siyasi iktidarları ve onların dayanağı olan TBMM’ni yok saymaktadırlar. Oysa bütün sorunların aşılabilmesi, hâkimiyetin kayıtsız ve şartsız millete ait olmasıyla mümkün olabilecektir. Bu bağlamda Van Hak ve Özgürlükler Platformu olarak, her türlü yetkiyi millete devreden Sivil Anayasa çalışmalarının bir an önce başlatılmasını zaruri görmekteyiz. İlgilileri de sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla arz olunur. 06.09.2008

Memur-sen Van il Temsilciliği

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU BİLEŞENLERİ

Erdem-der/ Anadolu Gençlik Derneği / Gökkuşağı Derneği / İnsan-Der / Mazlum-Der / Memur-Sen / Umut-Der/ İmam Hatip Mez. ve Men. Derneği

İlgili Fotoğraflar:

img411/9739/87118851vv3.jpg   

 

img147/1236/77072211lw6.jpg

img411/7042/16368620hh8.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.