1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 104. Basın Açıklaması
Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 104. Basın Açıklaması

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 104. Basın Açıklaması

A+A-

“Haksızlık karşısında susma! Hakkını kaybettiğin gibi onurunu da kaybedersin.”
                                                                                                                   Hz. Ali(r.a.)

Yaklaşan Kuran ayı Ramazanın; mensubu olmakla övündüğümüz ümmet-i Muhammed’e rahmet, bereket ve özgürlük getirmesini temenni ediyoruz

 

104. kez Tevhid, Adalet ve Özgürlük şiarını istikrarla haykırmanın onuruyla yine Sanat sokağındayız. Yasaklar konusunda kısa vadede somut sonuç almanın zorluğuyla beraber tarihe kayıt düşmenin ve dayanışmanın pratiği, umut aşılamaktadır. 2. yıl dönümü etkinliğimizi Ramazan sonrasına tehir ettiğimizi bildirerek, geçen 2yıl zarfında bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüren başörtüsü direnişçilerini ve yurdun dört bir tarafında  meydanlar da hak ve özgürlük mücadelesi verenleri selamlıyoruz.

 

20007–2008 eğitim ve öğretim yılının son haftasında YYÜ yönetiminin provokatif kararı ile yaşanan haksızlıklar karşısında gelişen onurlu direnişin mirasıyla yeni eğitim ve öğretim yılının arifesine gelmiş bulunmaktayız. İlahiyat fakültesi yönetiminin akademik personele başörtülü öğrencilerin derslere alınmamasına yönelik imzalattığı tutanak, yasakçı zihniyetin devam ettiğini göstermektedir. Öncesinde Fakültedeki bayan mescidinin kapatılması zulümlerin münferit vakalar olmadığının ispatıdır. Keza Üniversite camiinin İlahiyat Fakültesi tatbikat camiine dönüştürülmesi camiinin işlevsiz bırakılması ve cami cemaatinin dağıtılmasına sebep olmuştur. Bütün bu olanlar, beraber düşünüldüğünde makam-mevki kullarının durumdan vazife çıkararak derin güçlerin emir erliğini icra ettikleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

Din eğitimi vermek amacıyla tesis edilen bir kurumun Kur’an’ı öğretip Kur’an’ın açık emri olan başörtüsünü yasaklaması ne yaman çelişkidir. Daha doğrusu bu kurumlar din eğitimi vermek amacıyla değil egemenlerin rızası doğrultusunda, imal edilmiş bir resmi dinin propagandası misyonunu icra etmektedirler. Öncelikli kuruluş amacı Başörtü özelinde tüm hak ve özgürlük ihlallerine karşı mücadele olan VAHÖP her zaman ve zeminde başörtü yasağının takipçisi olacaktır.

 

Ülke gündeminde sıcaklığını koruyan Ergenekon hadisesi sistemin kirli yüzünü deşifre etmeye devam etmektedir. Dudak uçuklatan iddiaların ardı arkası kesilmemektedir. Kurumları  koruma saikıyla  emekli personel üzerinden yürütülen süreç aslında daha derinlerde sistemin bütünüyle çeteleştiği gerçeğini örtbas edememektedir. Siyasi iktidarın bu aşamada ki tavrı, süreci askıya alma  izlenimi vermektedir. Bu ise çetelerden arınma toplumsal talebinin, başka bir bahara tehir edildiğini göstermektedir. Olması gereken, siyasi iktidarın ucu nereye varırsa varsın olayın üzerine gitmesidir. Yine temel bir toplumsal talep olan hak ve özgürlüklerin genişletildiği sivil bir anayasanın  hazırlanması siyasi iktidarın öncelikleri arasın da olmalıdır.

 

Kafkaslarda ki gerginlik yeni bir soğuk savaşın işaretlerini vermektedir. Yeniden çift kutuplu bir dünya görüntüsü oluşmaktadır. Amerikan ve Rus emperyalizminin arasında saf belirlemek gibi bir seçeneği temelde reddederek   İslam dünyasını tarihteki asli rolüne ve özne konumuna dönmesini insanlığın selameti açısından tek geçer yol olarak görmekteyiz. Bu yolda Türkiye’nin tarihi ve coğrafik sorumluluğunu hatırlaması elzemdir.

 

VAHOP olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü hak ve özgürlük ihlaline karşı onurlu insanların sesi olmaya devam edeciğiz.

 

Platform adına Umut Işığı Derneği Bşk. Yrd. Erhan ŞENGÜL

 

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu   

      

Anadolu Gençlik Derneği /Gökkuşağı Derneği / Erdem-Der/ İnsan –Der

Van imam Hatip M. ve M. Derneği /  Memur-Sen / Mazlum-Der / Umut Işığı Derneği

img383/8168/80195454sy9.jpg  

img530/9108/69509196ry5.jpg  

img383/1128/12035844fz7.jpg  

img511/2758/57873514rp1.jpg  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.