1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 103. Basın Açıklaması
Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 103. Basın Açıklaması

Van Hak ve Özgürlükler  Platformu 103. Basın Açıklaması

A+A-

Sayın basın mensupları;

 

Ergenekon terör örgütü soruşturmasında gelinen nokta nasıl bir anlayışın/sistemin topluma egemen olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu anlayış ve bu anlayışın şekil verdiği sistemin; halkın saadet ve mutluluğunu temin edecek, hak ve adalete dayalı bir anlayışın gelişmemesi için her türlü gayrı meşru yola başvurduğu anlaşılıyor. Bugün toplumda kaos, kargaşa ve huzursuzluk yaratan, toplumsal barış ve kardeşliğin temelini yıkan, kronikleşmiş bütün sorunların müsebbibi bu anlayıştır. Bu anlayış sahipleri, bu durumun insanlar tarafından sorgulanmaması için de gerekli tedbirleri aldılar. Düşünen, sorgulayan ve değer sahibi insanın yetişmesini engellediler. Dolayısı ile küçük bir azınlığın çıkar ve menfaatlerini korumaya dönük çabalarını "milletin haklarını koruma ve geliştirme çabası" gibi gösteren yalanlarını bir gerçekmiş gibi kabulünü sağladılar. Toplumsal huzur ve saadeti, birlik ve kardeşliği geriliğin, kargaşa ve kaosun sebebi gibi gösterdiler. Bu oyunlarını oynamak için gerekli figüranları bulmakta zorlanmadılar. Çünkü bilen, sorgulayan, zulümden uzak ve karşı durmaya çalışan zihnen ve ruhen eğitimli insanlardan meydana gelen bir toplumun oluşumunu engellediler. Bu meyanda ergenekon terör örgütü ile yapılan mücadele kararlı bir şekilde devam etmelidir. Van, Hak ve Özgürlükler Platformu olarak bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz.

 

Bu tür karanlık suç örgütlerinin tekrar ortaya çıkmaması, ortaya çıkma zemini bulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasının zarureti ortadadır. Sistem böyle bir anlayıştan mutlaka arındırılmalıdır. Bunun için gündeme getirilen ancak bu tür karanlık suç örgütlerinin müdahalesi ile sekteye uğrayan sivil ve özgürlükçü anayasa hazırlık çalışmaları ivedilikle başlatılmalı ve bütün toplum kesimlerinin görüş ve ihtiyaçları dikkate alınarak sonuçlandırılmalıdır.

 

Bu anayasa aşağıdaki hususları içermelidir.

 

1- Toplumun kahir ekseriyetini oluşturan müslümanların ve diğer inanç sahiplerinin dinlerini temel kaynaklarından ve kendi asli usulleri çerçevesinde özgürce öğrenmeleri hakkı tanınmalıdır. Bu sağlanmadığı sürece karanlık suç örgütlerinin insanların inançlarını sömürerek türlü vahşi eylemlerinin önüne geçmek mümkün değildir.

 

2- Düşünce, düşüncesini açıklama ve inandığı gibi yaşama hakkı mutlaka sağlanmalıdır. Bu cümleden müslüman kadının inancı gereği kıyafeti ile hayatın her alanında yaşama hakkı teslim edilmeli, kamusal alan, kamusal olmayan alan gibi ayrımcı/bölücü, zulmün ifadesi olan anlayışlar uygulamaları ile birlikte tarihe karışmalıdır. Özgürlükleri kısıtlanan insanlar üzerinden toplumda kaos ve kargaşa yaratmak isteyenleri engellemek başka türlü mümkün değildir.

 

3-  Varlığı yok sayılan, yaratılıştan sahip oldukları hakları inkâr edilen Kürt halkının insanca yaşama isteği dikkate alınarak bu sorun şiddetten uzak hak ve adalet ölçüleri çerçevesinde mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.

 

Ayrıca Van, Hak ve Özgürlükler platformu olarak son zamanlarda yoğunluk kazanan, çok sayıda masum insanın zarar gördüğü bombalama olaylarını şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Sebebi ne olursa olsun, kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu ilan ediyoruz.

 

Halkımızı her türlü hak ve hukuksuzluğa karşı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyor... Haksızlık karşısındaki direncimizi teyit ediyoruz... Basına ve kamuoyuna saygılarımızla...

 

Teşekkür ederim...

                                               Münür MAVİŞ

                                                    İnsan-Der Yön.Krl.Bşk.

 

Van Hak ve Özgürlükler Platformu

Gökkuşağı Derneği, İnsan-Der, Mazlum-Der, Memur-Sen, Umut Işığı Derneği, Erdem-Der, Anadolu Gençlik Derneği,, Van İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği

 

İlgili fotoğraflar:

img395/1194/86906439ad2.jpg  

img49/3971/80982629gk2.jpg

 

img49/9183/12836273oe3.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.