1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Van 100. Yıl Üniversitesi’nde Direniş
Van 100. Yıl Üniversitesi’nde Direniş

Van 100. Yıl Üniversitesi’nde Direniş

A+A-

Van Hak Ve Özgürlükler Platformu  üyeleri üniversite girişindeki güvenlik noktasında bekletilen başörtülü ve arkadaşlarına destek veren öğrencilerle görüşüldükten sonra basın açıklaması yapıldı. Açıklamadan sonra öğrencilerle beraber güvenlik duvarı aşılarak rektörlüğe doğru yürüyüşe geçildi. Platform üyeleri rektörle görüşmek istediler. Rektör platform üyeleriyle değil 3 kız öğrenciyle görüşmek istediğini belirtince eylemciler tarafından görüşme reddedildi. Yaklaşık iki saat boyunca rektörlük önünde oturma eylemi yapıldı. "Eğitim hakkımız engellenemez!", "Rektör istifa!", "Cübbeli cuntaya hayır, başörtüsüne özgürlük!" gibi. sloganlar eşliğinde minibüslerin olduğu noktaya kadar yürüyüşe geçildi. Yarın saat 12.00 de kampus girişinde buluşmak üzere eylemciler ve platform üyeleri alkışlarla dağıldılar.

Haksöz-Haber / Van

 

Basın açıklamasının tam metni:

YARGISAL ZULME HAYIR

Anayasa mahkemesinin en son almış olduğu karardan dolayı YYÜ"si rektörlüğünün kampus alanına başörtülü öğrencileri içeri almamasını kınıyoruz. Anayasa mahkemesinin aldığı bu karar tamamen siyasidir. Bu siyasi kararın üniversitelerde hemen çarçabuk uygulanıyor  olması YÖK"ün hangi siyasal kurumlara bağlı olduğunun göstergesidir.

 Türkiye büyük bir kaosa sürükleniyor. Esastan yasayı bozma yetkileri olmadığı halde bu kararla anayasa mahkemesi kendi yetkisini aşarak siyasi bir karar almıştır. Meclisin varlığı yok sayılmıştır. Bu halkın, bu milletin sözünün bir değerinin olmadığı ortadadır. Anayasa mahkemesinin bu kararından sonra hepimizin  vatandaşlıktan çıkması mı gerekiyor.? Nasılsa 70 milyonun oyu 11 kişinin oyu kadar etmiyor.

Türkiye'de hak, hukuk ve adaletin olmadığını bir kez daha ortaya koyan bu kararı tanımıyoruz. Her ne kadar meclisin çıkardığı  bu kanun iptal edilse de geçmişte olduğu gibi bugünde mevcut yasalarla bile başörtü yasağının hukuki bir dayanağı yoktur. Ancak "üniversitelere başörtüsü ile girilemez" şeklinde bir yasa çıkarmak gerekir ki; buda olmadığına ve olamayacağına göre yapılanların yasadışı olduğunu ilan ediyoruz. Bu gün yüzüncü yıl üniversitesinde  yapılan bu uygulamanın yasadışı olduğunu ilan ediyoruz.

YYÜ öğrencileriyle  yaptığımız görüşmede, rektörlüğün kendilerine; "ne yaparsanız yapın sizi içeri almayacağız", şeklinde ki sözleriyle yönetimin siyasi davrandığı ortadadır. Kampus alanının girişinde  danışma odaları adı altında yine tecrid ve ikna odaları oluşturulmaya çalışılıyor.

 İslam inancını düşman gören, hukuku resmi ideolojiye kurban eden bir yargı kararı ne meşru ne de makuldür. Hiç kimse bizden fıtratı, İslam'ı ve hukuku ezip geçen bir mahkeme kararına saygı duymamızı beklememelidir.

Anayasa mahkemesinin bu kararına aydın, yazar ve  tüm kamuoyunu tepki göstermeye çağırıyoruz.

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.