1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Validen Şaron Uygulamaları
Validen Şaron Uygulamaları

Validen Şaron Uygulamaları

A+A-

Metin Timoçin

Adana Valisi İlhan Atış, taş atan çocukların ailelerinin Yeşil Kartını iptal edecekmiş. Sadece bununla kalmıyor Vali Atış, araştırıp diğer devlet yardımlarından da mahrum edecekmiş.

Atış, gazetecilere aşağıdaki açıklamayı yapıyor:

"Bu gösterilerde, çocuklarımızın kullanılması, ailelerin bakmakla yükümlü olduğu çocuklarını korumadığını gösteriyor. Araştırıyoruz, çocuklarımız hariç onlara bakmakla yükümlü olan ailelerinin yeşil kartlarını iptal etmeyi düşünüyoruz. Devletin yaptığı yardımlardan mahrum bırakmayı da düşünüyoruz. Çünkü çocuklarına sahip çıkmayan ailelerin sorumluluklarını yerine getirmediklerini düşünüyoruz. Çocuklarımıza mutlaka sahip çıkmak zorundayız." (http://www.haber7.com/haber/20081029/Tas-atan-cocuklarin-ailelerine-ceza.php)

Vali Atış bunları yapar mı, yapar. Düşünün, insanların vergisi ile okumuş, asker olmuş biri, babası, dedesi yaşındaki insanlara b.k yedirirse, üniversite bitirmiş bir vali ne yapmaz?

Bu uygulamalar, İsrailli Şaron'un uygulamalarını bana hatırlattı.

Eski Başbakan Şaron da, İsrailli sivillere karşı intihar saldırısı yapan Arap teröristleri cezalandırmak için, ailelerinin evini başına yıkıyordu.

Demek istediğim aileleri cezalandıran ilk yönetici Vali Atış olmayacaktır. Hatta ondan önce yaklaşık 200 yıldır aralıklı devam eden Kürd isyanları sonucu evleri başına yıkılan binlerce, yüz binlerce Kürd vardır.

Köyleri yıkılan bu insanlar bırakın Yeşil Kartsız, kuru ekmeksiz yerlerinden sürülmüşlerdir.

Birleşmiş Milletler'in hesabına göre, 2008 yılı itibari ile Batı Şeria'da 300 ev ya da iş yeri yıkılmıştır.

Buna karşın, 30 yıllık "düşük yoğunluklu savaşta" PKK destekçisi ile itham edilen 4000'den fazla köy yıkılmıştır. Köyün ortalama 10 haneden oluştuğunu düşünürsek, bu rakam 40 000 eve tekabül eder.

Yani Şaron'un yıktığı ev sayısı Türkiye'de yıkılan ev sayısı yanında devede kulak bile değildir.

Vali Atış bunu yapmasına yapar da, kendisine bir konuyu hatırlatmak istiyorum.

Uluslararası Antlaşmalara göre, bu gibi olaylarda, önlem olarak siviller toplu olarak cezalandırılamazlar. Bu konuda 1949'da yapılan Dördüncü Cenova Konvesiyonuna bakılabilinir, International Human Rights 'in yorumu ile birlikte.

Vali Atış'ın hatırlaması gereken diğer konu işe, sırf Yeşil Kartı olmadığı için tedavi olamayan bir annenin vefat etmesi durumunda, bunun sorumlusu Vali Beydir. Bunun vebalinin kendisinin boynunda olacağıdır.

Bu vebalin diğer ortağı işe, vali atamada tek yetkili olan Erdoğan Hükümetidir.

Arjantin'de olacak "Kürd oluşumuna" bile karşı çıkan Erdoğan, "Kürd sorunu" benim de sorunumdur derken bunu mu kast ediyordu?

Adana Valisini halen görevde tuttuğuna göre, bu sözüne sadık kalmıştır.

Erdoğan Hükümetine her gün destek veren 75 Kürd milletvekiline de sorumuzdur:
Sizde mi Arjantin'deki iki Kürde bile karşısınız?

Vali Atış'ın Şaronvari uygulamalarına sessiz kalan Erdoğan Hükümetinin sessizliğine ortak olmakla, Valinin uygulamalarına destek olmuyor musunuz?

Unutmayın, Yeşil Kartı elinde alınan senin de akraban, köylün, olabilir?

Camide Allaha yakarırken bunu hatırlarsanız öbür dünyada işiniz daha da kolay olur.

tmetin07@gmail.com  
HABER DİYARBAKIR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.