1. YAZARLAR

  2. Mehmet Arı

  3. Uyanıklık ve Tefekkür
Mehmet Arı

Mehmet Arı

Yazarın Tüm Yazıları >

Uyanıklık ve Tefekkür

A+A-

     Toplumların gelişmesi, güvenliği, ikili ilişkilerdeki becerileri muhatap olduğu muhatabın davranışlarına karşı dikkati ve uyanıklığı ile ilişkilidir. Bilimsel keşifler, sosyal keşifler bilinç düzeyi yüksek olan  bireyler tarafından genelde ortaya çıkarılmaktadır. Bu niteliklere sahip olmayan toplumların daha rahat sömürüldüğü, devletler ve insanlar arası ilişkilerde kaybeden tarafı oynadığı görülmektedir.

     Bugün bu yazımızda zihnin gelişmesini sağlayan ve bazı durumlarda uyanıklığa sebep olduğu düşünülen bazı durumların aslında kimi zaman insanın bilinç körelmesine sebebiyet verdiğini dermeyan etmeye çalışacağız. 

     Bazı insanların geceleri uyuyamadığı görülür. Bunlar dikkatle incelendiğinde: açlık, hastalık, can kaybı gibi fizyolojik durumlar olabilir. Bu bize gösteriyor ki bedenimizi rahatsız eden bir durum uykusuzğa sebebiyet verir. Gençler arasında aşk acısı diye tarif edilen durumdan dolayı uyuyamayan kişler vardır. Gönül rahatsızlığı uykusuzluk  yapar. Üçüncü bir durum ise zihnimizi çalıştıran, uyanık kalmasını sağlayan, insanların kurtuluşu için geceleri uykusuz kalıp düşünen  insandır. Bu üç durumun ortak özelliği hepsinin dert sahibi olmasıdır. Yani bir insanın uyanıklık durumu; onun dert sahibi olması durumu ile ilgilidir. Bir  birey başkasının derdiyle detlenmiyorsa veya kendi dertlerinin sorumluluğunu taşımıyorsa uyanıklık durumu zayıf olacaktır.

     Uyanıklık durumunun bir başka hali ise hareket halindeki kişidir. Hareket halinde olan insanın uyuduğu görülmemiştir. Yürümek, koşmak, zıplamak gibi durumlarda kişi uykusu ne kadar ağır olsa bile uyuyamaz.  Ayakta durup uyuyan kişilere rastlanmıştır. Uyanıklık için sadece ayakta durmanın yetmeyeceği aynı zamanda hareketin de lazım olduğu ortaya çıkmıştır.  Bu bize toplumlar, yapılar sürekli hareket halinde değilse toplumun uyuya kalacağını ve gelişme göstermeyeceğini göstermektedir.

     İki durumun uyanıklık durumu meydana geitrdiği hasıl olmuştur. Bunlardan birinin dert sahibi olmak, diğeri ise hareket halinde olmaktır.

     Karşı tarafta; toplumların  sömürülmesine müsade eden durumlar ise, biri toplumu düşünen, dert sahibi olan bireyler olarak yetişmesine engel olmak, diğeri ise hareketlerini yavaşlatmak yani tembelleştirmektir. Televizyon izlemek insanın uykusunu getirir, belli bir süre beyin çalışmadan karşıdaki verileri aldığı için beyin tembelliğine ve uykuya sebep olur. Ayakta durmanın yetmeyeceğini ayakta duran insanlarında uykusunun geldiği aşikardır.

     İlim öğrenmekte insanlarda uykuya sebep olur.  Kitap okurken gözleri ağırlaşıp uyuyan nice insanlar görmüşsünüzdür.  Lakin sınava hazırlanan bir öğrenci dert sahibi olduğu için okuduğu ilmi onu uyanık sahibi tutmaya yarar. Öğrenciyi uyanık tutan ilim değil sınav derdidir. Nice alimler vardır ilim sahibidirler, lakin dert sahibi değildirler. Bu durum bize ilimden önce ibadetten önce sahip olmamız gereken temel özelliği ifade eder. Dert sahibi olmak.  Yıllarca kendini bir odaya kapatmış, ilim öğrenme ile geçirmiş bir insanın ne kadar dert sahibi olabileceğini tahmin edebilmemiz lazım.  Kendi Toplumları yönetecek insanlar, toplumları geliştirecek insanlar dert sahibi insanlardır, sadece ilmine bakıp insnalara değer vermekte topluma bir şey kazandırmaz. Hayatımızın temelinde ortaya çıkan durumun aslında tefekkür olduğu ortaya çıkmaktadır. Gecelerinin çoğunu sadece ilme veren insanların toplumu bir yerden bir yere götüremeyeceği aşikardır. Nitekim sadece ilme sahip olanların son dönemlerde çoğrafyamızda kimlere destek verdiği aşikardır. Sorumluluk sahibi insnaların okuduğu ilme verdiği vakit  kadar hatta daha fazlasını tefekküre ve gelişmeye vermelidir. Hem dert sahibi olmak hem ilim sahibi olmak nurun ala nurdur.

     HİRA HABER

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.