1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. USUL VE USLUBUMUZ
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

USUL VE USLUBUMUZ

A+A-

 

Bireyden aileye ve aileden topluma kadar herkes, herhangi bir konuda açıklama yapmaya çalışırken kendini ilgilendiren, sorumluluğunda olan kısımdan çok, kendisini ilgilendirmeyen, karşı tarafı rencide eden açıklamalarda bulunmaktadır.

 

Doğal olan açıklama, bilgilendirme, brifing veya miting, sonuç almaya ve kamu yararına yönelik olmalı, kişiden çok fiili esas almalıdır.

Her birey, kendini ilgilendiren konuya yönelik bildirimde bulunursa, birey de toplum da gerilmez. Çatışmanın yerini uzlaşı, nefretin yerini sevgi ve hoşgörü almaya başlar; tepki değil takdir toplar.

Konu hakkında yapılan açıklama, yanlışı düzeltmeye ve fiile yönelik olmalıdır. Objektif, kanıtlara dayalı ve kesinlik ihtiva etmesi gerekir. Niyet okuma, ard niyetli olma, dedikodu kültürü ile elde edilen bilgilerle yapılan bilgilendirmeler, bir yanlışı düzeltmeye çalışırken daha büyük yanlışlara, fitneye ve sosyal tahribatlara sebebiyet verir. Kaş yapayım derken gözü çıkarmak gibi.

Ranta yönelik ve siyasi çıkarlar için yanlış yalan beyanda bulunma, kişi haklarına saldırılar yapma; insani ve ahlaki olmadığı gibi toplumda kin, nefret ve kamplaşmaya sebebiyet vermektedir.

Bu nedenle her ne konuda olursa olsun bilgilendirme yapılırken objektif, doğru, ahlaki, yumuşak ve hikmetli bir dil kullanılmalıdır. Bilgi amaçlı olmalı, dönüştürmeye ve etkilemeye yönelik olmamalıdır.

Sonuç: Şahitlikte bulunurken kendimiz, ailemiz, dost ve ahbaplarımız aleyhine olsa, hatta hatta siyasi geleceğimize ve iktidarımıza da mal olsa, doğruluktan kesinlikle ayrılmamamız gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum