1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye ile İran arasında güvenlik alanında iş birliği mutabakatı imzalandı
Türkiye ile İran arasında güvenlik alanında iş birliği mutabakatı imzalandı

Türkiye ile İran arasında güvenlik alanında iş birliği mutabakatı imzalandı

A+A-

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, iki ülke arasında güvenlik alanında iş birliğini öngören mutabakat zaptı imzaladı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Tahran'a giden Süleyman Soylu ve İranlı mevkidaşı Ahmed Vahidi ile görüştü.

Soylu’ya Tahran ziyaretinde Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Bakan Yardımcısı Muhterem İnce eşlik etti.

İki bakan  arasında yapılan ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından mutabakat zaptı imzalandı ve ortak basın açıklaması yapıldı.

İran resmi ajansı IRNA’da yer alan habere göre Ahmed Vahidi, iki ülke ilişkilerinin güçlü ve derin olduğunu belirterek, ‘’ Bugünkü oturumda, terözimle mücadele, uluslararası suçlarla mücadele, silah kaçakçılığı, sınır ticareti, sınır faaliyetlerinin gelişmesi bugünkü oturumda gündeme geldi” dedi.

ABD ve İsrail’in bölgedeki faaliyetler hakkında Bakan Soylu ile görüştüğünü ifade eden Vahidi, Afganistan konusu ve bölgede gerçekleştirilmek istenilen “komplolar” hakkında da tarafların fikir alış verişinde bulunduğunu söyledi.

İki ülkenin ilşkilerin gelişmesi için azimli olduğunu ifade eden Vahidi, yakında ortak çalışmalar için yeni ufukların açılacağını söyledi.

Soylu: Birçok çalışma grubumuz var

Heyetler arası verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bakanlıklar arasında birbirine yakın bir anlayışın olduğunu belirten Soylu da, "PKK terör örgütü ve tüm terör örgütleri ile mücadelede birlikte ortak bir irade sergiliyoruz. Birçok çalışma grubumuz var ve bu, iki ülkenin talepleri ile dinamiklerini ortaya koymuştur. Bugün bir kez daha terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı ve mücadeledeki birliğimizi teyit ettik" ifadelerini kullandı.

“Afganistan’dan göç konusunu ele aldık”

Afganistan'da son dönemde meydana gelen olaylar sonrası kaçak göçün hareketlenmesine karşı yıllardan beri ortak olarak sürdürülen çalışmaları ve kaçak göçle mücadele konusunu bir kez daha ele aldıklarını dile getiren Soylu, şunları söyledi:

"Daha önce irtibat noktası olarak değerlendirdiğimiz birçok çalışmayı bir üst kademeye taşıyoruz. Sınır güvenliği İran ve Türkiye arasındaki en temel konu başlıklarından biridir. Özellikle güvenlik duvarları, fiziki entegre ve teknolojik sistemler konusunda muhataplarımızın, İranlı dostlarımızın bize göstermiş oldukları kolaylaştırıcı tavır konusunda teşekkür ederim."

“Kaçakçılık, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele için ortak gruplar oluşturuldu”

İki ülkenin sınır illerinde İranlı Bakan Vahidi'nin önerisiyle yeni ortak çalışma grupları oluşturulduğunu aktaran Soylu, "Kaçakçılık, organize suçlar ve uyuşturucu ile mücadele için ortak gruplar oluşturuldu. Gerek Türkiye gerekse İran uyuşturucu ile en yüksek düzeyde mücadele etmekte ve bu konuda ortak bir irade ortaya koymaktadırlar. Yine silah kaçakçılığı konusunda 2019 yılında ortak çalışma grubundan aldığımız sonuçları daha da ilerletmek konusunda birlikte bir karar aldık" ifadelerini kullandı.

Bakanlıklar arasındaki iş birliğini farklı alanlarda genişletecek mutabakat zaptını imzaladıklarını ifade eden Soylu, “Müslüman coğrafyanın karşı karşıya kaldığı sıkıntıları değerlendirdiklerini ve üzerlerine düşen sorumlulukları tekrar hatırlayıp hatırlattıklarını” vurguladı.

Mutabakatın amacı

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, imzalanan mutabakat zaptı iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğinin artırılması ve geliştirilmesini hedefliyor.

Mutabakat sınır bölgeleri başta olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren hey türlü “yasa dışı eylemlerin önlenmesi” ve bu doğrultuda yürütülen her türlü kolluk faaliyetinin karşılıklı olarak geliştirilmesini öngörüyor.

Mutabakatla birlikte hem operasyonel iş gücü kabiliyetinde istenilen sonuçların elde edilmesi, hem de iki bakanlık adasında bilgi ve tecrübe paylaşımının daha seri bir şekilde gerçekleşmesi hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.