1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemli'
'Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemli'

'Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemli'

A+A-

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani,  Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin stratejik ve tarihi öneme sahip olduğunu belirterek, Bağdat ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler tüm bölgenin çıkarına olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrası  ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Mesrur Barzani,  Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Başbakan Mesrur Barzani, Şengal'in Irak güvenlik güçlerinin konrolünde olduğunu belirterek "PKK'nin Şengal ve diğer bölgelerde bulunmasını onaylamıyoruz" dedi.

Yapılan görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi veren Başbakan, “ Türkiye ile ilişkilerimiz tarihi ve stratejik öneme sahip. Görüşmede ortak endişelerimiz konusunda, bölgenin istikrar ve güvenlik sorunlarını konuştuk. Türkiye ile her türlü ticari ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek istiyoruz” dedi.

Başbakan, “Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’in yardımıyla, sığınmacıların evlerine güvenlikli bir şekilde dönmesi için gerçekeleşen ortak  çalışmadan duymaktan memnun oldum” dedi.

“Türkiye’yle ilişkilerimiz tarihi ve stratejik açıdan önemli” diyen Başbakan, bölgedeki gelişmeleri ele aldıklarını ve bölgenin barış ve istikrarı konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

Başbakan Mesrur Barzani, “Bugün bölgedeki son gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bölgede barış ve istikrar herkes için önemli. İkili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde atılacak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

Başbakan ayrıca, Bağdat ile Erbil arasında ciddi görüşmelerin olduğunu taraflar arasında imzalanan son anlaşmanın tüm bölgenin çıkarına olduğunun altını çizdi.

Kürdistan Bölgesi ile Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesine vurgu yaptıklarını belirten Başbakan, ikili ekonomik ilişkilerin de ilerletilmesi gerektiğini ifade ederek, "Türkiye ile her türlü ticari ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek istiyoruz” dedi.

Başbakan, Bağdat’la anlaşma sağlama konusunda yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve Kürdistan’ın Irak’a açılan bir kapı olacağını dile getirdi.

PKK’nin Şengal’deki varlığıyla ilgili sorulan bir soru üzerine Başbakan, “ Şengal Irak güvenlik güçlerinin kontrolündedir. PKK’nin Şengal ve diğer bölgelerdeki varlığını tasvip etmiyoruz” yanıtını verdi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ziyaretine  ilişkin soruya ise  Başbakan, Irak ve Kürdistan Bölgesi desteğini olumlu ilişkileri pekiştiren bir ziyaret olduğunu ifade etti. 

Suriye’yle ilgisi ise Başbakan Mesrur Barzani, “Ortak kaygılarımız var. Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’in yardımıyla, sığınmacıların evlerine dönmesi için çalışmasını duymaktan memnun oldum. Ancak bu geri dönüşler zorla olmamalı” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu: Barzani'nin ziyaretinin sembolük anlamı var

Çavuşoğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

“Sayın Barzani ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiriyor. Bunun sembolik bir anlamı da vardır. Bundan sonra da Irak'ın birliği ve beraberliği çerçevesinde ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. Bugünkü görüşmemizde bu konuların üzerinde durduk.

Bağdat ile Erbil arasında sürdürülen görüşmelerin olumlu bir şekilde seyretmesinden memnunuz. Zor süreçten geçen Irak'ın istikrarı için de önemlidir. Eli kanlı terör örgütünün Türkiye'deki Kürtler olduğu gibi Irak ve Suriye'deki Kürtlere de verdiği zararı değerlendirdik.

Barış Pınarı Harekatı'nın Kürtleri değil, sadece terör örgütü YPG/PKK'yı hedef aldığını ifade ettik. Bugün ülkemizde 350 bin Suriyeli Kürt var. Bölgesel yönetim içinde 250 bin Kürt var. Bu Kürt kardeşlerimiz Suriye'ye dönemedi. Biz bu Kürt kardeşlerimize ev sahipliği yaparken bundan sonraki süreçte de evlerine dönmeleri için gerekli desteği vereceğiz.

Bugün sadece PKK değil, Irak sınırları içinde DEAŞ'la mücadele ve FETÖ'nün mevcudiyeti hakkında bilgi paylaşımında bulunduk.

Cumhurbaşkanımız ve Irak Cumhurbaşkanı Mart ayındaki görüşmelerinde 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koydu. Yeter ki ticaretin önündeki engelleri kaldıralım. Başka ülkelerin baskısıyla konulan engellerin ilişkilerimize yansımamasını dilerim. Irak'ın yeniden inşasına önem veriyoruz."

Çavuşoğlu NATO'nun güvenlik planlarına ilişkin ortaya çıkan krizle ilgili bir soruya, “NATO tüm müttefiklerinin güvenlik endişelerini karşılamak için hareket etmeli. Biz NATO'nun Baltık ülkelerine yönelik güvenlik planına karşı değiliz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.