1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Jetleri,Rusya Savaş Uçağını Vurdu
Türk Jetleri,Rusya Savaş Uçağını Vurdu

Türk Jetleri,Rusya Savaş Uçağını Vurdu

Suriye sınırında çatışmaların sürdüğü Türkmen Dağı bölgesinde Türk jetleri tarafından bir uçak vuruldu. Düşen uçağın Rus uçağı olduğu açıklandı.

A+A-

Hatay'ın Yayladağı ilçesine yakın bir noktada bulunan Suriye'nin Yamadi Köyü'ndeki Türkmenlerin barındığı çadırların üzerine bir uçak düştüğü bildildi. Cumhurbaşkanlığı, Türk jetleri SU-24 tipi Rus savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı. Uçağın sınır ihlali nedeniyle düşürüldüğü belirtildi. Genelkurmay Başkanı Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüştü.

UÇAKSAVARLA DÜŞÜRÜLDÜ

Cephedeki Türkmen kaynakları, uçaksavar ateşiyle düşürülen kimliği belirsiz uçaktan süzülen paraşüt de gördüklerini söyledi.

"UÇAĞIN ALEV TOPUNA DÖNDÜĞÜNÜ GÖRDÜK"

Habertürk muhabiri Murat Karataş'ın bölgeden bildirdiği bilgiler şöyle, " Sabah saatlerinde Türkmen bölgesi ile ilgili haber hazırlıklarımızı sürdürürken bir anda gökyüzünde savaş uçağı belirdi. Gözler yeni bir bombalama olup olmayacağına dair uçağa döndüğünde uçağın bir alev topuna döndüğünü ve hızla aşağı indiğini gördük."


GENELKURMAY KAYNAKLARI: SINIR İHLALİ YAPAN UÇAK DÜŞÜRÜLDÜ

Bölgedeki kaynaklar, sınır ihlali yapan savaş uçağını Türk jetlerinin düşürdüğünü bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı kaynakları, Suriye sınırında sınır ihlali yapan hangi ülkeye ait olduğu bilinmeyen bir uçağın düşürüldüğünü açıkladı.

ERDOĞAN, GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi.

DAVUTOĞLU'YLA GÖRÜŞECEK

Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi.

DÜŞÜRÜLEN UÇAK RUS UÇAĞI

Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın SU-24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE UYARMIŞTI: KARŞILIK VERİRİZ

Türkiye, Rus savaş uçaklarının Suriye'de Türkmen bölgesine yaptığı bombardımanın ardından Rusya'ya nota vererek, "Sınır güvenliğimiz fiilen ihlal edilirse angajman kurallarımızı uygularız" uyarısı yapmıştı.

DAVUTOĞLU BİLGİ ALDI

Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan bilgi aldı.


IRAK UÇUŞLARI DURDURMUŞTU

Öte yandan Bağdat yönetimi, Suriye ve Irak'taki IŞİD hedeflerine karşı Hazar Denizi'nden fırlatılan Rus Cruise füzelerinin tehlikeli oluşturması nedeniyle dünden itibaren ülkenin kuzeyindeki hava sahasını ticari uçuşlara kapatmıştı. Dün akşam saatlerinde alınan kararla; hava sahasının kapanması nedeniyle başta Türkiye olmak üzere, Ürdün, Körfez ülkeleri ve Avusturya'dan yapılan bütün ticari uçuşlar en az iki gün süreyle durduruldu. Karar çerçevesinde Erbil ve Süleymani'ye yapılan iç hat uçuşları da iki en az iki gün süreyle iptal edildi. Irak Sivil Havacılık Dairesi, kararın, Hazar Denizi'nden fırlatılan Cruise füzeleri ile bölgedeki bombardıman uçağı trafiğinin artması yüzünden alındığını duyurdu.

Sınırda Düşürülen Rus Uçağının Pilotlarından Birinin Fotoğrafı Yayınlandı

 kaynakları Rus pilotun fotoğraflarını yayınladı. Fotoğrafları yayınlayan yerel haber kaynakları "Bayırbucak bölgesinde Kızıl Dağ cephesinde Türk jetlerinin düşürdüğü Rus savaş Uçağının pilotu Türkmen Mücahitler tarafından ölü ele geçirildi." açıklamasında bulundu. 2 Rus helikopteri ise atlayan pilotlar ve uçağın enkazını arıyor ancak Türkmenler, helikopterlerin inişine izin vermiyor.

CNN Türk muhabiri Hatice Demircan Suriye sınırında uçağın düşürüldüğü bölgedeki son gelişmeleri aktardı:

"Yayladağı'nda sınırı gören bir noktadayız. Uçağın düşmesinin hemen arkasından bombardıman başladı. Uçağın düştüğü nokta Kızıldağ denilen mevki. Bize yerel kaynaklardan ulaşan bilgiye göre uçağın düşmesinden sonra iki pilot paraşütle atladı o iki pilotu alabilmek için iki heliopter hava dolaşıyor ancak helikopterlkerin yere inip pilotları almasına Türkmenler izin vermiyor. Hemen arkasından uçağın düşmesinden 20-25 dakika sonra şiddetli bombardıman başladı. "Kırkbeşlik" denilen tepeden bombardıman yapılıyor."

PİLOT ÖLDÜ MÜ?

Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili olarak yerel haber kaynakları ise Rus pilotun fotoğraflarını yayınladı. Fotoğrafları yayınlayan yerel haber kaynakları "Bayırbucak bölgesinde Kızıl Dağ cephesinde Türk jetlerinin düşürdüğü Rus savaş Uçağının pilotu Türkmen Mücahitler tarafından ölü ele geçirildi" açıklamasında bulundu.

RUS HELİKOPTERLERİ GELDİ, PİLOTLARI ARIYORLAR

Düşürülen uçağın pilotlarını almak için bölgede dolaşan iki helikopterin inişine ise Türkmen güçlerinin izin vermediği belirtiliyor. Rus helikopterlerinin uçağın enkazını ve pilotları aradığı belirtiliyor. Muhalifler ise bir pilotun bulunma anına ilişkin görüntüleri paylaştı.

2 TÜRK YARALI

Düşen uçağın parçalarının savrulduğu Yayladağı'nın Dutlubahçe Köyü'nde iki Türk köylü yaralandı. Yaralılardan Mahmut Horoz'un ameliyata alındığı, diğerinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

Rus Uçağının Düşürülmesinin Ardından Türk Tankları Sınırda

Sınırda düşürülen uçağının Rusya'ya ait olduğunun anlaşılmasının ardından sınırda hareketli saatler yaşanmaya başladı. Yaşanan bu gelişmenin ardından sınıra birçok tank sevkiyatı yapıldı. O anlar canlı yayında da görüntülendi.

TANKLAR SINIR BÖLGESİNE AKIN ETTİ

Sınır bölgesinde yaşanan bu gelişmelerin ardından bölgede hareketli saatler yaşanmaya başladı. Türk tankları süratle sınır bölgesine hareket ederek mevzilendiler.

Rusya "Sınırı İhlal Etmedik" Dedi, TSK İhlale İlişkin Radar İzini Paylaştı

Suriye sınırında, bir savaş uçağı Türk jetleri tarafından vurularak düşürüldü. Askeri kaynaklar, Türk F-16'larının sınır ihlali yapan bir uçağı düşürdüğünü duyurdu. Rusya'dan gelen ilk açıklamada ise "Sınır ihlali yapmadık, kanıtlayabiliriz" denildi. TSK ise bu açıklama üzerine harekete geçti ve ihlale dair radar izini paylaştı. Yaptığı açıklamada ise "Türk hava sahasını ihlal eden ve milliyeti bilinmeyen bir uçağa, beş dakika içerisinde 10 kez ikaz etmemize rağmen ihlale devam ettiği için angajman kuralları çerçevesinde müdahalede bulunduk." dedi.

 

İŞTE TSK'DAN YAPILAN AÇIKLAMA

TSK'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24'te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

İHLAL RADAR İZİNDE

Bu arada askeri kaynaklar hava sahası ihlaliyle ilgili radar izi analizi haritası paylaştı. Analizde düşürülen uçağın Türk hava sahasını ihlalinin nasıl gerçekleştiği görülüyor.


(Düşürülen uçağın iz analizi)

RUSYA "İHLAL YOK, KANITLAYABİLİRİZ" DEMİŞTİ

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından ilk resmi açıklama Rus Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmediği ve Türkiye'nin uçak düşürmenin büyük bir sorun olduğunu iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Suriye'de düşürülen Su-24 tipi Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmedi. Uçağın tüm uçuş boyunca Suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabiliriz" iddiasında bulunuldu.

NATO: DURUMU DİKKATLE İZLİYORUZ

Öte yandan NATO'dan düşürülen SU-24 ile ilgili ilk açıklama geldi. Açıklamada, ''NATO durumu dikkatle izliyor. Türk yetkililerle yakın temas halindeyiz'' ifadelerine yer verildi

Düşürülen Uçak Sonrası Lavrov Türkiye Ziyaretini İptal Etti

Türk jetleri, Suriye sınırında ihlal yapan ve birkaç kez uyarılmasına rağmen dönmeyen Rus savaş uçağını düşürdü. İki ülke arasındaki gerilimin ilk sinyali geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yarın gerçekleştirmesi planlanan Türkiye ziyaretini iptal etti.

KREMLİN: SONUCA VARMAK İÇİN HENÜZ ERKEN

Öte yanda Kremlin sözcüsü Türkiye Suriye sınırında bir savaş uçağının düşürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Rus sözcü, "Rus savaş uçağının Suriye'de düşürülmesi, çok ciddi bir olay. Ama bir sonuca varmak için henüz erken" dedi.

KREMLİN: BUNU DIŞİŞLERİ'NE SORUN

Uçağın düşmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın gerçekleştirmesi planlanan Türkiye ziyaretini nasıl etkileyeceği konusunda ise yorum yapmayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Bunu Dışişleri Bakanlığı'na sorun" yanıtını verdi.

"GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISI YAPILIRSA BİLGİ VERİRİZ"

Peskov,'Putin, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı' iddiasını doğrulamadı:

"Türk basını, Putin'in olağanüstü ya da olağan Güvenlik Konseyi toplantısını ne zaman ve ne üzerine toplayacağını muhtemelen bilmiyordur. Bugün ya da gelecek günlerde ek toplantılar olursa bilgilendirme yaparız."

LAVROV YARIN TÜRKİYE'YE GELECEKTİ

Feridun Sinirlioğlu ve Sergey Lavrov, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) alt organlarından Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun 5. toplantısına başkanlık edecekti. İstanbul'da yapılacak toplantıda, 15 Aralık 2015 tarihinde Rusya'da gerçekleştirilmesi planlanan 6. ÜDİK Toplantısı hazırlıkları gözden geçirilecek ve ikili ilişkiler değerlendirilecek ve başta Suriye krizi olmak üzere, iki ülkenin ortak ilgi sahasında bulunan öncelikli dış politika konularına ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulacaktı.


 

Rus Uzman Lukyanov: Olay Ciddi Rus-Türk İlişkilerini Olumsuz Etkileyebilir

Rusya’nın Global Affairs Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fyodor Lukyanov, düşürülen Rus uçağının iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Rus Uzman Lukyanov: Olay Ciddi Rus-Türk İlişkilerini Olumsuz Etkileyebilir, System.String[]
 
Rusya’nın Global Affairs Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fyodor Lukyanov, düşürülen Rus uçağının iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Lukyanov, “Olay ciddi, Rus-Türk ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.” ifadesini kullandı.

Uluslararası ilişkiler uzmanı Lukyanov, uçağının düşürülmesini Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirdi.

Yaşananların Rus-Türk ilişkilerini çok olumsuz etkileyeceğini belirten Lukyanov, Türkiye’deki seçimlerden sonra Ankara ile Moskova arasında “olumlu yakınlaşma” başladığını uçak krizinin, ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini aktardı.

"Biz tam olarak durumu bilmiyoruz. İki taraftan da yapılan açıklamalar vatandaşların algısına yönelik olabilir." diyen Lukyanov konuşmasına şöyle devam etti: “Objektif araştırmaların sonucunu beklememiz lazım. Çünkü, Rus uçağı sınırı ihlal ettiyse, olay farklı algılanır ve farklı tepkiler doğurur. Uçak, Türkiye sınırını ihlal ettiği için vurulduysa bu da farklı sonuçlara yol açar. Pilotların hayatını kaybetmesi ise çok kötü olur.”

Lukyanov'a göre, Türkiye’nin bu konunun üzerine fazla giderek tepki vermesi ve Rusya ile arasını bozması doğru olmaz.

KaynaK: SonDakika Com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.