1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Elçi: Kürdistan Türkiye'den Irak'a açılan tek kapı
Türk Elçi: Kürdistan Türkiye'den Irak'a açılan tek kapı

Türk Elçi: Kürdistan Türkiye'den Irak'a açılan tek kapı

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Kürdistan Bölgesi ile ticari ilişkileri güçlendirmek istediklerini vurgulayarak, Kürdistan Bölgesi’nin ticarette Türkiye'den Irak'a açılan tek kapı olduğunu söyledi.

A+A-

 

Başkent Erbil’de düzenlenen Limakport İskenderun Limanı tanıtım etkinliğine katılan Karaçay, burada yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin ticarette Türkiye'den Irak'a açılan tek kapı olduğunu dile getirdi.

 

Karaçay, Kürdistan Bölgesi ile ikili ticari ilişkilerin önemine değinerek "Türkiye olarak gerek bölgeyle (Kürdistan Bölgesi) gerekse Irak'ın geneli ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmek ve çeşitlendirmek arzusundayız" dedi.

Ticaret hacminin artırılmasının en önemli unsurlarından birinin lojistik imkânlarının yükseltilmesi olduğunu belirten Karaçay, bunun ticarette hem güçlü ve çeşitli olunmasını hem de daha hızlı sonuç alınması bağlamında avantaj sağlayabileceğini kaydetti.

Başkonsolos Karaçay, Türkiye'nin ticaret alanında önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak "Türkiye, coğrafi konumu itibarıyla komşu ülkelerin tamamıyla yapılan ticarette önemli avantaj sağlıyor" diye konuştu.

Bağdat ve Basra'da ofis açılacak

Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy, Limakport İskenderun'un Kürdistan Bölgesi’ne en yakın limanı olduğunu söyledi.

Başkent Erbil’de düzenlenen Programda, Kürt iş adamlarına limanın lojistik anlamda önemli bir maliyet avantajı yaratma imkanını anlattıklarını dile getiren Arısoy, "Burada (Kürdistan Bölgesi) ithalat yapan tüccarların lojistik maliyetinde ciddi miktarda düşüşler sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Arısoy, Erbil'de irtibat ofisi açtıklarını dile getirerek Irak'ın başkenti Bağdat ve Basra vilayetinde de yakında ofis açacaklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.