1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Türk bayrağını kim yaktı-r-dı?
Türk bayrağını kim yaktı-r-dı?

Türk bayrağını kim yaktı-r-dı?

A+A-

Ergenekon savcılarına konuşan gizli tanık 17, bayrak provokasyonunu Ergenekon'dan tutuklu Ali Kutlu'nun organize ettiğini anlattı. Mersin emniyeti de olay günü çekilen fotoğraflarda çocuklara bayrakları verdiği tespit edilen takım elbiseli kişinin Ali Kutlu'ya benzediğini açıkladı.

Mersin'de 2005'te yaşanan bayrak provokasyonun perde arkası aydınlanmaya başladı. Nevruz kutlamaları sonrasında iki küçük çocuğun eline kimliği belirsiz sivil bir kişi tarafından Türk bayrağı tutuşturularak yakmalarını istemişti. Bu eylemin ardından da Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi ile ile Kuvayi Milliye Dernekleri birçok yerde 'bayrağa saygı mitingi'' adı altında protesto gösterileri düzenlemişti.

İşte yaşanan bu tahriğin iddia olunan Ergenekon terör örgütü tarafından kurgulandığı ortaya çıktı. Bayrağı çocuklara verdiği iddia edilen kişi, aynı zamanda bayrağa saygı mitingleri düzenleyen iki dernekte de aktif görev almıştı. Bayrağı yaktıranlar da bayrağın yakılmasını protesto edenler de aynı yerden talimat almışlardı.

Ergenekon iddianamesinin 2435'inci sayfasında ifadeleri yer alan gizli tanık 17, Mersin'de yaşanan bayrak provokasyonunu ayrıntılarıyla anlatıyor.

GİZLİ TANIK 17

“Alil Kutlu bizzat kendisi vatansever Kuvvetler Güçbirliği oluşumunun başlangıcında yer almıştır. Mersinde Vatansever Kuvvetler Güçbirliği tarafından organize edilen bayrak mitinginde de yer almıştır. Bu miting öncesi dernek tarafından 2 adet Türk Bayrağı halkın galeyene getirilmesi için özellikle yaktırıldığını , bndan dolayı da 10 bin kişinin tepki amaçlı bayrakç açarak protesto gösterisi yaptığını , Ali Kutlu'nun kendisi söyledi.”


Ali Kutlu bayrak provokasyonun ardından Mehmet Fikri Karadağ ile Hüseyin Görüm'ün isteği üzerine Kuvayi milliye derneğinin Mersin şubesinin kurulmasında yer aldı. Kutlu, Fikri Karadağ'ın dernek üyelerine silah üzerine yaptırdığı 'ölme öldürme yemin törenine de katılmış.

Bayrak provokasyonuyla ilgili Ergenekon iddiaanamesinde ve delil klasörlerinde yer alan bilgiler doğrultusunda Davaya bakan mahkeme, Mersin emniyetinden olay günü çekilen fotoğraf ve görüntülerin incelenerek Ali Kutlu'nun bayrak provokasyonunda yer alıp almadığının tespitini istedi.

Fotoğraf mukayese tutanağı hazırlayan Mersin Emniyeti çocukların eline bayrak vererek yakmalarını isteyen esrarengiz takım elbiseli kişinin, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ali Kutlu ile benzerliği, polisin tespit tutanağında şöyle açıklandı:

"MERSİN'DE MEYDANA GELEN BAYRAK YAKMA HADİSESİNE İLİŞKİN SORUŞTURMADA BAHSİ GEÇEN TAKIM ELBİSELİ ŞAHSIN TESPİTİNE YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALARDA, 20.03.2005'TE TÜRK BAYRAĞIMIZI YAKMALARI İÇİN ÇOCUKLARA VEREREK BU YÖNDE TAHRİK VE TEŞVİK EDEN TAKIM ELBİSELİ ŞAHSA AİT GÖRÜNTÜLER İLE ALİ KUTLU'NUN İLİMİZDE 13.04.2008 GÜNÜ YAKALANMASINA MÜTEAKİP ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARININ, OLAY TARİHİNDEN, YAKALANDIĞI TARİHE KADAR GEÇEN 3 YILI AŞKIN SÜREDEKİ FİZİKİ DEĞİŞİKLİKLERDE OLABİLECEĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK YAPILAN MUKAYESESİNDE; FOTOĞRAF GÖRÜNTÜLERİNİN FİZİKİ BENZERLİK GÖSTERDİĞİ DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR''

Gizli tanığın verdiği ifadelere göre, bu derneklerin üst düzey yönetiminde önemli kararları Veli Küçük'ün aldığı, problem çıktığında derneğe gelerek bu konuda dermek üyelerini yönlendirdiğini belirtiliyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.