1. YAZARLAR

  2. Hilâl Kaplan

  3. Turbun büyüğü
Hilâl Kaplan

Hilâl Kaplan

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Turbun büyüğü

A+A-

Ak Parti'nin 28 Şubat'çılardan farkı kalmamış; hatta 28 Şubat'tan bile beter günler yaşıyormuşuz.

Bunu diyen de 'MGK masumdur. İsabet ederse iki, etmezse bir sevap alır' diyen 'hoca'nın camiası.

Öyleyse 'MGK masumdur; paralel devletle mücadelede isabet ederse iki, etmezse bir sevap alır' denmesi gerekmez mi mesela?

Bu arada ne hikmetse 28 Şubat'ın tüm aktörleri, medyasıyla, sermayesiyle, hatta yargısıyla kapı gibi bu camianın arkasında;

'Vur, kır, parçala; bu maçı kazan' tezahüratları atmakta.

28 şubat medyası denince akla ilk gelenler, Gülen'i 'demokrasi kahramanı' ilan etmekte.

28 Şubatçılara benzeyen birileri var ama o Ak Parti değil sanki, değil mi?

***

Ak Parti'nin en büyük zararı dine verdiğini savunan camia sözcüleri, tabanını dini mübin İslâm'a 'hizmetleri' say say bitmeyen CHP'ye oy vermeye çağırıyor. Geçende Sarıgül, STV Haber'de özel konuktu. Sosyal tesislerde içkisiz servis uygulaması devam edeceği sözünü verdi, Gülen okullarını övdü, Türkçe Olimpiyatları'na destek olacaklarını söyledi, 'inşallah, maşallah'ı ağzından eksik etmedi.

Hatta bir ara Ak Parti'nin yasakçı mantığına karşı izleyicileri uyardı. Ablalar da kapı kapı dolaşıp geçtiğimiz sene başörtüsü yasağını kaldıran Ak Parti'nin ne kadar yasakçı, başörtüsüne özgürlük yasasının iptali için Danıştay'a başvuran CHP'nin de ne kadar özgürlükçü olduğunu anlatıyormuş zaten. Hayırlı işler olsun.

***

Ak Parti'nin otoriterleştiği savıyla hareket eden aydınlar arka arkaya CHP'ye oy vereceklerini açıklıyor. Gayrimüslim haklarından Kürt açılımına kadar her başlıkta muhalefeti sabit olan, İttihat Terakki bayrağını hâlâ en yükseklerde taşıyan tek partiye yani. Bir nevi 'herkes evine dönüyor' galiba. İyi de oluyor.

***

Deniz Gezmiş'in mezarını ziyaret ettiğinin ertesi günü Demirel'i evinde ziyaret eden Kılıçdaroğlu, bu sefer de yıllardır 'faşist' dedikleri ülkücülerin 'bozkurt' selamını yapıyor. Gerçi yanında da MHP'den 'CHP'ye benzediği gerekçesiyle' ayrılıp, CHP'den aday olan Mansur Yavaş varken, hangisi daha garip diye sorgulamak kafa karıştırıcı olabilir.

Bu arada CHP'nin Erbakan soyadlı Fatih Belediyesi adayı da verdiği pozda Millî Görüş işareti yapıyor. Yıllardır 'Dini siyasete alet etmeyin' diyen CHP'nin Üsküdar adayının sloganıysa 'Müftü çözer' imiş.

Sanki CHP bu yazıdan daha 'ortaya karışık', ne dersiniz?

***

Dün yine başkalarının mahremine tecavüz eden bir link yayınlandı. Aylardır 'muta fitnesi, Acem dilberi, vb.' imalarla şantajı bile açıktan yapabildiklerini gösteren 'röntgenci demokratlar', bu sefer nasıl olduysa 'Ama özel hayat bu...' demeye başladılar.

Daha acıklı olansa, barikatlarla, küfürle, Beyaz Saray'a yamanmayla Erdoğan'ı düşüremeyen liberal-solcu ittifakın kaset beklentilerinin düştüğü çukurdu. Onlara tavsiyem önce bir yatak odalarını ve duşlarını kolaçan ettirsinler, sonra bu güruhla 'temiz siyaset' arayışına kaldıkları yerden devam edebilirler! Yolları açık olsun.

***

İktidar partisine yapabildikleri en güçlü muhalefet biçimi 'turbun büyüğü heybede' olan bir çizgiden herhangi bir hayır sadır olması mümkün değil. Çoğunluk da bu sefilliği gördüğü için başka bir hevesle miting meydanlarına ve sandıklara akın edecek.

Turbun büyüğü daha çıkmadı, doğru. Ama o, şantaj-montaj dolu heybenizden değil, 30 Mart günü sandıklardan çıkacak. Az sabır...

Tapeler Alman radyosunda

Yakup Çınar adlı bir okurumdan aldığım mektubun özetini dikkatinize sunuyorum:

Ben Almanya'nın Karlsruhe şehrinde yaşıyorum. Buradaki yerel bir radyonun, saat başlarında verilen haber kısmında birden Türkçe konuşma sesleri işitiyorsunuz. Sesler tanıdık. Türkiye Başbakanı'nın sızdırılan tapeleri. Sonra konuşma bitince bir de konuşulanların Almanca tercümesi veriliyor.

Soru şudur:

Almanya'da, haber verme süresi birkaç dakika olan bir yerel bir radyo, Başbakan'ın konuşma tapelerini neden verir?

Daha bir defa Türkçe bir şarkı çaldığına şahit olmadığım bu yerel radyo hangi amaçla tapelerin Türkçesini servis edip ardına da tercümesini verir?

Almanya'daki hangi radyo kendi başbakanı Merkel'in hangi gizli konuşmasını verebilir? Verirse, başına neler gelir?

Önceki ve Sonraki Yazılar