1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Türbanı iptal ettiren maddeler
Türbanı iptal ettiren maddeler

Türbanı iptal ettiren maddeler

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile türbana üniversiteli yolu tamamen kapandı. Anayasa Mahkemesi kararları yeniden Meclis'de ele alınamıyor. Bu durumda hukuken türban için yapılabilecek bir şey kalmadı. Türban tam bir kördüğüm oldu.

Anayasa Mahkemesi, türban kararını iptal ederken Anayasa'nın 2, 4 ve 148'nci maddelerine dayanarak iptal ettiğini açıkladı.

İşte karara dayanak olarak gösterilen o üç Anayasa maddesi:

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.  

MADDE 148. – Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.