1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜİK doğruladı: Orta sınıf fakirleşti, para babaları zenginleşti!
TÜİK doğruladı: Orta sınıf fakirleşti, para babaları zenginleşti!

TÜİK doğruladı: Orta sınıf fakirleşti, para babaları zenginleşti!

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) yayımladığı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması anketi Türkiye'de hangi gelir grubunun veya hangi illerin gelirden ne pay aldığını ortaya koydu.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın aktardığı habere göre, Türkiye'de en zengin yüzde 10'luk dilimin gelirden aldığı pay son 7 yılda yaklaşık 2 puan artarak yüzde 28.9'dan yüzde 30.8'e çıktı. Orta gelire sahipler başta olmak üzere hemen hemen tüm gelir grupları kan kaybetti. Bu kesimlerin gelirini zenginler kaptı. En zengin yüzde 10'un aldığı pay en fakirden başlayarak toplam nüfusun yüzde 60'ı kadar geliri cebine koydu.

İSTANBULLU ORTA SINIF ERİDİ

Türkiye'de gelir dağılımının bozulmasına İstanbul ve Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinin neden olduğu anlaşılıyor.

İstanbul'da zenginler her yıl diğer kesimlerden 1'er puan kaptı. 7 yıl sonunda gelirden aldıkları pay yüzde 28.3'ten yüzde 35.5'e çıktı. Özellikle pandemi döneminde en zenginlerin payındaki artış da dikkat çekti.

İstanbul'da tüm gelir grupları gelir açısından kan kaybederken yine orta kesimde kaybın daha da şiddetlendiği rakamlarla ortaya çıkıyor. Örneğin altı, yedi ve sekizinci gruplardaki vatandaşların aldığı pay 1 puan civarında düştü. Yıllar itibariyle bakıldığında 2014 ile 2017 arasında zenginlerin giderek daha zenginleştiği daha sonra duraksayan sürecin pandemi döneminde artarak devam ettiği anlaşıldı.

Doğu Karadeniz illerinde de zenginlerin üretilen gelirden aldığı pay yüzde 24.4'den yüzde 27.8'e tırmandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.