1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Tuğluk: Erdoğan asker gibi konuşuyor
Tuğluk: Erdoğan asker gibi konuşuyor

Tuğluk: Erdoğan asker gibi konuşuyor

A+A-
DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Aktütün Karakolu"na yönelik saldırıyı değerlendirirken sorumluluğun askeri yaklaşımı sürdürenlerde olduğunu söyledi. Tuğluk, “Türkiye"de hala sorunun bir askeri yaklaşım, operasyonel sorun olduğuna dair mantık devam ettiriliyor. Bu yaşananların altında bunlar var. Sorumluluğu elbette bu sorunu bu mantalite ile devam ettirenlerdedir” dedi. Tuğluk, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı da 'askeri yetkili gibi konuşmak'la eleştirdi.

Tuğluk, eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak'la birlikte uydudan PKK yanlısı yayın yapan Roj TV"nin Brüksel"deki stüdyosuna konuk oldu. Tuğluk, Aktütün Karakolu"na yönelik saldırıya ilişkin görüşlerini açıklarken, DTP olarak bu yılın başından itibaren sürecin bu yönde gelişeceğine ilişkin öngörülerde ve çeşitli uyarılarda bulunduklarını söyledi. Tuğluk, şöyle dedi: “Maalesef gelinen noktada görüyoruz ki, ölümler, acılar yaşanmaya devam ediyor. Sonuç itibariyle toplumsal barışını sağlayamayan bir çatışmanın içerisindeyiz. 40 bin insanımızı kaybettik. Yaşanan her acı, her ölüm doğal olarak bizleri üzüyor. Türkiye"de temel mesele siyasetin gerginlik ve çatışma üzerinden götürülmesinden kaynaklanıyor.”

-ÇÖZÜM BULACAK SİYASİ İRADE YOK-

Türkiye"de sorunlara çözüm bulacak bir siyasi iradenin ortaya çıkmadığını savunan DTP'li şöyle devam etti: “İnisiyatif tamamen militarist yapılara, orduya devredilmiş durumda. Mantalitede bir değişim yaşanmıyor Türkiye"de hala sorunun bir askeri yaklaşım, operasyonel sorun olduğuna dair mantık devam ettiriliyor. Bu yaşananların altında bunlar var. Sorumluluğu elbette bu sorunu bu mantalite ile devam ettirenlerdedir.”

Türkiye'deki Kürt ve Türk annelerinin çatışmaların bitmesini istediklerini, bu acıların devam ettiği sürece seslerini yükselteceklerini söyleyen Tuğluk, şu görüşleri dile getirdi: “Bizler belki geçmişte yaşananlardan bir kez daha ders çıkarmaya, yüzleşmeye gidip daha ciddi bir sorumluluk yüklenmek durumundayız. O nedenle bu süreçte başbakanın açıklamalarını da takip ettim. Bir ülkenin başbakanı, sorunlara çare bulması gereken bir başbakan askeri yetkili gibi konuşmaya başladığında elbette burada akli bir durum söz konusu değildir. O nedenle ben siyasilerin bu noktada sorumluluklarının farkına vararak gerçekten bu ölümleri durduracak bir çözüm sürecine eğriltecek bir iradeyi ortaya çıkarmaları gerekiyor. Milliyetçi, ırkçı söylemlerle gidilecek bir adım yolun kalmadığını hep beraber yaşadık ve gördük. İnanıyorum ki, umuyorum ki süreç bu konuda eğrilir, sorgulamaya yeni bir başlangıca eğrilir ve yeni acıların yaşanmayacağı bir süreci hep beraber başlatırız.”

-MİLLİYETÇİLİĞİN OLUMLU KATKISI YOK-

Aysel Tuğluk, milliyetçi yönelim ve çatışmaların çok büyük acı ve ölümlere yol açtığını, halkı bundan koruyacak önlemler alınması gerektiğini de belirtirken unları söyledi: “Hiçbir şekilde milliyetçiliğin olumlusu yoktur. Sonuçta zararlıdır milliyetçilik. Dolayısıyla bu kadar inkarcı yaklaşırken insanları bu kadar yok kabul edersen, bir askere karşı bir DTP"liyi öldürebilirsin demek, buna beraat kararı vermek çok ırkçı bir bakış açısı stratejidir. Bu milliyetçi çatışmalardan hepimiz çok şey kaybederiz, kazananı olmaz. Bu süreçlerde ya hep beraber kazanacağız ya da hep beraber kaybedeceğiz. Buna böyle bakmak gerek.”

Kaynak:

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.