1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TSK "TERÖRİSTİ" ZİYARET EDER Mİ?
TSK "TERÖRİSTİ" ZİYARET EDER Mİ?

TSK "TERÖRİSTİ" ZİYARET EDER Mİ?

A+A-

Kocaeli Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan ve Kandıra Cezaevinde yatan emekli Orgeneral Şener Eruygur ile emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u ziyaret etti. TSK adına gerçekleştirilen ziyaret hakkında Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden de bir açıklama yapıldı.

İşte o açıklama:

"03 Eylül 2008 günü, saat 11:30 'da Kocaeli ili Garnizon Komutanı Korgeneral Galip MENDİ, Kandıra Cezaevinde tutuklu olarak bulunan (E) Orgeneral Şener ERUYGUR ile (E) Orgeneral Hurşit TOLON'u ziyaret etmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine uzun süre hizmet veren iki emekli komutana yapılan bu ziyaret, Türk Silahlı Kuvvetleri adına gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere, dün olduğu gibi bugün de Türk Silahlı Kuvvetlerinin yargıya olan saygısı ve güveni tamdır."

Bu ziyaret bazı tartışmaları da beraberinde getirdi.

TSK’nın yıllardır kanayan bir yara olan Kürt meselesinde “Teröristleri muhatap alamayız” “Teröristlerle el sıkılmaz” “Teröristle aynı masada oturulmaz” demeçleri hala tazeliğini koruyor.

"Teröristler!" konusundaki bu hassasiyet nedense başka "terör" suçluları için bir anlam ifade etmiyor. Terörün mahiyeti değil, teröristin kim olduğu önemli birileri için.

Ülkenin batısında ve doğusunda kanlı terkiplere girişmiş, yüzlerce fail-i meçhule imza atmış, “düşük yoğunluklu savaşı” fırsat bilip uyuşturucu ticaretini kontrol altına almış, toplumsal ve siyasal kamplaşmalar meydana getirmek için provakatif eylemler düzenlemiş olan kişilere/zanlılara yönelik Tsk’nın bunca âlicenap olması oldukça düşündürücüdür.

Genelkurmay'ın açıklamasındaki "Türk Silahlı Kuvvetlerine uzun süre hizmet veren..." ifadesi: "Acaba genelkurmay, gözaltındaki genarellerin ne tür hizmetler! yaptığının farkında değil mi? Veya "Farkında; ama kendi bilgisi dahilinde gerçekleşen hizmetleri! aklamaya mı çalışıyor? sorularını akıllara getirdi.

"Devlet mi çeteleşti; yoksa çeteler mi devletleşti?" soruları daha bir anlam kazanmaya başladı. Bu tutumuyla Genelkurmay, Cumhuriyet tarihinin en önemli davasına “taraf” olduğunu  ve “avukatlığa” soyunduğunu deklare etmiştir.

Doğrusu bu ziyaret Türkiye’deki güç ilişkilerini ve kirli münasebetleri bilenler için sürpriz olmamıştır. Malumun ilamı olmuştur.

Kamuoyu şimdi TSK’nın bu tavrının dava sürecini nasıl etkileyeceğini ve militarist medyadaki yansımalarının ne olacağını merak ediyor.

Fıtrat/haber-yorum

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.