1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump’ın İslam düşmanlığı girişimleri arttı
Trump’ın İslam düşmanlığı girişimleri arttı

Trump’ın İslam düşmanlığı girişimleri arttı

A+A-

 

Amerika başkanı Donald Trump Çarşamba günü Twitter hesabından, Britanya’da aşırı sağcı grubun başkan yardımcısı Jayda Franse'nin Twitter hesabındaki İslam karşıtlığı videosunu tekrar yayınladı.

 

 İngiltere'de aşırı sağcı ve Müslüman karşıtı Britain First (Önce Britanya) grubunun liderlerinden Jayda Franse'nin, Avrupa'da aşırı sağcıların düzenlediği eylemlere katıldığı ve Neo-Nazi görüşlere sahip olduğu biliniyor. 2011'de aşırı sağcı 'İngiltere Ulusal Partisi'nin (BNP) eski üyeleri tarafından kurulan grubun başkan yardımcısı Jayda Franse'ya ait videoların ilkinde iki çocuğun kavgası görülüyor. Kışkırtıcı olması için videonun başlığı  'Müslüman göçmen, koltuk değnekli Hollandalı çocuğu dövüyor' olarak konulmuş.

Twitter hesabında en az 44 milyon takipçisi olan Trump,  söz konusu videoları tekrar yayınlayarak, İslam karşıtlığı eylemlerini bir kez daha sergiledi ve bunu dünya çapında geniş bir alanda yaydı.

Gerçi Amerika başkanı Donald Trump'ın Müslümanlara karşı düşmanlığı yeni bir konu değildir.  Kendisi 2015 yılında başkanlık seçimlerine veya rekabetlerine girmeden önce İslam'ın Amerika'dan nefret ettiğini iddia etti.  Trump daha sonra seçim rekabetlerinde  Beyaz Saray'da  başkanlık koltuğuna oturduğu takdirde, Müslümanların Amerika'ya girişini engelleyeceği vaadinde bulundu.  Trump ayrıca Amerika başkanlığı ilk konuşmasında daha önce yaşanmayan bir harekette " İslamcı teröristler" tabirini kullandı  ve başkanlık koltuğuna oturmasından sadece 1 hafta sonra 7 Müslüman ülke vatandaşlarının Amerika seyahatlerini yasakladı.

Fakat bunların hiçbiri,  Amerika başkanı Trump'ın tüm konuşmalar ve girişimlerinin  hiçbiri  İngiliz ırkçı ve aşırıcı bir kişinin İslam karşıtı ve İslam düşmanlığı 3 videosunu tekrar yayınlayacak kadar,  Amerika başkanının ırkçı akımlar ve İslam karşıtı hareketlerle ne kadar paralel hareket ettiğini gösterememiştir.  Trump'ın bu hareketi, Amerika ile özel stratejik ilişkileri bulunan İngiltere başbakanı Theresa May'in şiddetle tepki gösterecek kadar endişe vericidir. İngiltere başbakanı Theresa May'in sert eleştirisi ardından Amerika başkanı Trump,  Londra ve Washington ilişkilerinde sıradışı bir tarzla,  Britanya başbakanına Amerika başkanını eleştirmek yerine,  terörizm ile mücadele görevini  yerine getirmesini tavsiye etti.

Mevcut birçok belge ve yaşanan olay,  Amerika başkanı Trump'ın ülke içinde ve dışında ırkçı ve aşırıcı akımları tekrar ihya ederek onları güçlendirmeye çalıştığını gösteriyor. Amerika başkanı için ülke içinde siyah derililere karşı ırkçıları desteklemesi veya İngiltere'de İslam karşıtı ırkçı grupları desteklemesi arasında hiçbir fark yoktur.  Donald Trump için Amerika'da Anglosakson Protestan ırkından olmayan her grup veya toplum, yabancı sayılmakta ve yok edilmesi gerekiyor.

Vermont eyaleti Demokrat Senatörü Bernie Sanders,  başkan Trump’ın Müslümanlar karşıtı üç videoyu tekrar yayınlamasına tepki olarak yayınladığı bildiride, Trump'ın Müslümanlara karşı korku ve nefreti yaydığını belirtti. 

 Eğer dünya toplumu tek bir sesle Donald Trump'ın nefret saçan davranışları ve onun desteklediği ırkçı milli akımları kınamazsa böyle ırkçı düşüncelerin yayılması, gelecekte medeniyetler,  dinler ve ırklar arası savaşın başlangıcına sebep  olabilir.

 

 

parstoday

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.