1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump: Hükümet aylar ya da yıllarca kapalı kalabilir
Trump: Hükümet aylar ya da yıllarca kapalı kalabilir

Trump: Hükümet aylar ya da yıllarca kapalı kalabilir

A+A-

ABD’de 800 bin federal çalışanı etkileyen ve 14 gündür kapalı olan hükümet krizinin çözülmesi için Trump’ın Demokratlarla yaptığı görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Trump görüşmeler için “verimli geçti” derken, Demokratlarsa görüşmeleri “çekişmeli” olarak niteledi. ABD Başkanı “Hükümet aylar ya da yıllarca kapalı kalabilir ama sorun kısa sürede de çözülebilir” mesajını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da hükümetin kapanması krizini görüşmek üzere Kongre liderleriyle yeniden bir araya geldi. Görüşme öncesinde Trump Kongre üyelerine gönderdiği mektupta Meksika sınırına duvar projesini “Duvar işe yarıyor. Zengin ve güçlü insanlar bu yüzden evlerinin etrafına duvar ördürüyor” sözleriyle savunmuştu.

Meksika sınırına duvar projesine bütçe desteğinde geri adım atmayan Trump, Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yle görüştükten sonra düzenlediği kapsamlı basın toplantısında bir kez daha sınıra duvar projesini savundu, sınıra çelik ya da betondan duvar örülmesi gerektiğini söyledi.

“BURADA ULUSAL GÜVENLİKTEN SÖZ EDİYORUZ”

ABD Başkanı Trump “Burada bir oyundan değil ülkenin ulusal güvenliğinden söz ediyoruz” dedi. Bütçeden Meksika sınırına duvar projesi için 5,6 milyar dolarlık fon talebinde ısrarcı olan Trump, bu rakamdan geri adım atılamayacağının mesajını verdi.

Trump “Bunun benden önce görevde olan başkanlar tarafından yapılmış olması gerekiyordu. Bazıları bana bunu söyledi” diye konuştu.

Trump’la Beyaz Saray’da bir araya gelen isimlerden Demokrat Chuck Schumer, Trump’ın hükümeti aylar hatta yıllarca kapalı tutabileceğini söylediğini belirtmiş, Trump’ın hükümetin açılmasına direndiğini söylemişti.

“HERKESİN BEKLEDİĞİNDEN KISA SÜREDE DE ÇÖZÜLEBİLİR”

Basın toplantısında Başkan Trump bu ifadeyi kullandığını doğruladı, “Öyle olacağını sanmam ama ben hazırlıklıyım” dedi.

Donald Trump, görüşmelerin bazen hızlı şekilde ilerleyebildiğini, sorunun herkesin beklediğinden daha kısa sürede çözülebileceğini de dile getirdi.

Sınır güvenliği konusu çözülene kadar hükümetin kapalı kalacağını söyleyen Trump, hafta sonu sınır güvenliği konusunu görüşmek üzere bir grubu görevlendirdiğini açıkladı.

“YAPMAM GEREKENİ YAPTIĞIM İÇİN GURUR DUYUYORUM”

ABD Başkanı Trump’a daha önceki açıklamalarına atfen “Hala hükümetin kapanmasını sahiplenmekten gurur duyuyor musunuz?” diye soruldu. Trump, “Ben yapmam gerekeni yaptığım için gurur duyuyorum” yanıtını verdi.

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında Başkan Yardımcısı Mike Pence de söz aldı. Pence, Kongre liderleriyle yapılan görüşmeyi dürüst bir tartışma olarak tanımladı, haftasonu boyunca diyalogun devam edeceğini belirtti.

Mike Pence, “Kimse yanılgıya düşmesin. Güney sınırımızda bir krizin ortasındayız” dedi, sınırda her gün iki bin kişinin yakalandığını ya da durdurulduğunu söyledi.

Trump’la görüşen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de duruşundan geri adım atmayarak, sınır güvenliği konusunun hükümet açılmadan çözülemeyeceğini vurguladı.

“BENİM KAZANMAK İÇİN RUSLARA İHTİYACIM YOKTU”

Trump’a Rusya soruşturması bağlamında azledilme ihtimali, Kongre’de yemin ederek göreve yeni başlayan Filistin kökenli Müslüman üye Rashida Tlaib’in katıldığı bir etkinlik sırasında Trump için küfürlü bir ifade kullanarak “Onu azledeceğiz” demesi soruldu.

Trump, konunun Pelosi’yle görüşmesinde gündeme geldiğini, Temsilciler Meclisi Başkanı’nın kendisine “Sizi azletmeyi amaçlamıyoruz” dediğini söyledi.

ABD Başkanı Trump, “Benim gibi harika iş çıkaran birini azledemezsiniz. Benim Iowa’da kazanmak için Ruslar’a ihtiyacım yoktu. Sıkı bir kampanya yaptım, rakibimse yapamadı ve kaybetti” dedi.

Kendisi için küfürlü ifade kullanan Kongre üyesi için de Trump, “Böyle bir dilin kullanılması utanç verici. Kendisini ve ailesini küçük düşürdü” diye konuştu.

(Kaynak: Amerikanınsesi)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.