1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump, acı tabloyu böyle resmetti: İran'la sorun yaşayanlar İsrail'le yakınlaşıyor, bundan memnunuz
Trump, acı tabloyu böyle resmetti: İran'la sorun yaşayanlar İsrail'le yakınlaşıyor, bundan memnunuz

Trump, acı tabloyu böyle resmetti: İran'la sorun yaşayanlar İsrail'le yakınlaşıyor, bundan memnunuz

ABD Başkanı Donald Trump, tıpkı Irak'ı işgal ederken uydurdukları bahane gibi "İran'ın nükleer silah edinmesi engellenmelidir" dedi. İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin ise "İsrail, Suriye'de yaptığınızdan dolayı sizi takdir ediyor" diye konuştu.

A+A-

 

 

TERÖRİST ABD'nin Başkanı Trump, KATİL İsrail'in Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile cumhurbaşkanlığı ofisinde bir araya geldi. Trump, görüşmenin ardından iki düzenbaz  düzenlenen ortak basın toplantısında, "İran'ın nükleer silah edinmesine izin verilmemelidir. İran, bölgedeki katil terör örgütlerine verdiği maddi desteği ve askeri eğitimi derhal durdurmalıdır" ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMAN ÜLKE LİDERLERİNDEN GÜÇ ALIYORMUŞ

Afganistan ve Irak'ı kan gölüne dönüştüren işgalci ABD'nin başkanı olan Trump, dünyanın İran'ın bölgedeki manevralarına karşı olduğunu ileri sürerek, "Aralarında İslam ülkelerinin de bulunduğu dünya devletleri bu bağlamda ortak görüşe sahip. Bu görüşleri dile getirmemdeki cesaret de başta Kral Selman olmak üzere Müslüman ülke liderleriyle yaptığım görüşmelere dayanıyor." dedi.

İRAN'I TEHDİT OLARAK GÖSTERMEYE ÇALIŞTI

Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında İsrail'in arz-ı mevud hayallerine kavuşması için gece gündüz demeden mesai harcayan ABD'nin yeni başkanı, söz konusu projedeki en büyük engel olan İran'ı hedef gösterdi. İran'ın tehditlerinin sadece İsrail'e yönelik olmadığını savunan ABD Başkanı, "İran'ın büyük bir tehdit olduğunu sizinle paylaşan çok sayıda Müslüman ülke var. İran'ın büyük bir tehdit olduğu konusunda şüphe yok." diye konuştu.

DEAŞ VE İRAN'I AYNI SAFTA SAYDI

Her kurduğu cümlede İran'a karşı olan düşmanlığını ve İsrail'in güvenliğni korumayı amaçlayan Trump, ABD ve İsrail’in başta İran ve terör örgütü DEAŞ olmak üzere birçok tehditle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Trump, "İsrail ve ABD, DEAŞ ve başka terör örgütleri olmak üzere birçok tehditle karşı karşıya. Ayrıca sadece burada değil, dünyanın her tarafında terörü besleyen ve destekleyen İran gibi bir devletle de karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

"İRAN'A KARŞI OLAN ÜLKELER İSRAİL'LE YAKINLAŞIYOR, BUNDAN MEMNUNUZ"

İran karşıtlığının Ortadoğu'da birçok ülkeyi yakınlaştırdığını da dile getiren Trump, şunları söyledi: "Size İran'la yaşananların Ortadoğu'daki birçok bölgeyi İsrail'e yakınlaştırdığını söyleyebilirim. Bu faydalı bir durum. Çünkü ben İsrail'e karşı yakın zamana kadar iyi düşünceler beslemeyen ülkelerin İsrail'e bakış açılarının değiştiğini söyleyebilirim. Bu çok olumlu bir durum ve biz bundan memnunuz."

ARABİSTAN, İSRAİL'E OLUMLU BAKIYOR

ABD Başkanı Trump, önceki durağı Suudi Arabistan'da İsrail'e yönelik "olumlu bir hava" olduğunu belirterek, "Suudi Arabistan'da muhteşem bir muamele gördük ve İsrail'e yönelik olumlu bir hava var." dedi.

Suudi Arabistan'ın İsrail ile Filistin arasında barışın sağlanmasına destek verdiğini söyleyen Trump, ABD'nin de bu yöndeki çabalarını sürdüreceğini vurguladı.

"İSRAİL ZİYARETİ ÇOK ÖZEL"

İsrail ziyaretinin "çok özel" olduğunu kaydeden Trump, "Bu mukaddes topraklara ABD ve İsrail dostluğunu pekiştirmek için geldim. Biz uzun zamandır sadece dost değil aynı zamanda müttefikiz de. Beraberliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

"İSRAİL SİZİ TAKDİR EDİYOR"

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin ise konuşmasında Trump'a hitaben, "İsrail, Suriye'de yaptığınızdan dolayı sizi takdir ediyor. İnsanlığımızı sağlayan ilkelerimizi ihlal edenlerin Suriye'deki kırmızı çizgileri aşmaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Suriye'de yaşananların göz ardı edilemeyeceğini sözlerine ekleyen Rivlin, "Sınırlarımızın öte tarafında yaşanan korkunç olaylara daha fazla odaklanılmalı." dedi.

Rivlin, İsrail-Filistin barışına ilişkin de ABD'yi yeniden bölgede görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, "İsrail, barışın sağlanmasını umut ediyor. İsrail, yeni görevinizde size yardımcı olmak için bütün imkanlarını devreye sokacaktır." diye konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.