1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Toptan'dan sürpriz açılım
Toptan'dan sürpriz açılım

Toptan'dan sürpriz açılım

A+A-

Meclis Başkanı Köksal Toptan kamuoyuna senatoya geçmeyi önerdi. Çift meclisli sistem ile Anayasa Mahkemesi'nin görevlerinin bir kısmı senatoya geçmesi öngörülüyor. Toptan siyasi parti liderlerini bir araya getirerek önerisini sunacak.

Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Toptan kameraların karşısına geçti ve siyaset gündemini hayli meşgul edecek önerisini açıkladı. Toptan Anyasa Mahkemesi'nin türban kararını eleştirdi. 

SENATO GELMELİ

Türkiye yeni dönemde yeni Anayasa ve senatoyu tartışmalı. Herkes bilmelidir ki yüksek temsil gücüyle Anayasa'da belirlenen ilkeler çerçevesinde doğruları yapmaya devam edecektir.

LİDERLERİ ÇAĞIRACAĞIM

Önümüzdeki dönemde parti liderlerini toplantıya çağıracağım. Hafta içinde liderlerin programlarına bakarak belirleyeceğim.

İlk defa burada açıklıyorum. Bu fikrimden Erdoğan'ın haberi yok. Çift kamaralı sistem konusu tartışılabilir. Böylece Anayasa Mahkemesi'nin yükü hafifleyebilir.  Bizde olmasında yarar var diye düşünüyorum. Bu benim kişisel kanaatim.

MAHKEME ESASA GİRMİŞTİR

Her erkin görev ve yetki sınırları bellidir. Olmayan yetkiyi kullanamaz
Erkler kendilerini başka bir erk yerine koyamaz. Ve diğerine müdahale ededez ve bu amaçla norm ihdas edemez.

Erkler birbirlerini görev alanlarına girmemelidir, saygı duymalıdır. 10. ve 42. maddeler konusunda da böyle olmuşur. Sadece şekil bakımında inceleyeceği kararında esasa girmiştir. İlgili Anayasa madesini yorumlamıştır.

Yüksek Mahkeme'nin yetki alanını enişletmesi başka kaygıları beraberini getirmiştir. Sorunları demokrasi içinde çözebileceğimize inancım tamdır. El birliğiyle demokrasiyi korumalıyız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.