1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Toplu Mezarlar ‘Konuşmaya’ Başladı
Toplu Mezarlar ‘Konuşmaya’ Başladı

Toplu Mezarlar ‘Konuşmaya’ Başladı

A+A-

Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Bağcılar Köyü'nde 2003 yılında bulunan toplu mezardan çıkan kemiklerin, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndaki DNA tespiti tamamlandı. Kemiklerin 'Bulut' ailesinin kayıp beş ferdinden Ali, Ekrem ve Ramazan Bulut'a ait olduğu ortaya çıktı.

1994: Diyarbakır'ın Lice ilçesinde sekiz kişi kayboldu. Aynı yıl Kulp ilçesi Bağcılar Köyü yakınında, kurşunlanarak öldürüldükten sonra yakılan sekiz kişiye ait cesetler bulundu. Cesetler Kulp Cumhuriyet Savcılığı'nca yapılan otopsinin ardından bulundukları yerde gömüldü.

2003: Kayıp yakınlarının başvurusu üzerine Bağcılar Köyü'ndeki mezar açıldı. Kemiklerden bir bölümünün Hasan ve Mehmet Örhan'a ait olduğu anlaşıldı.

2008: Bulut ailesi de başvurdu.

2009: İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yapılan DNA testi sonucu Bağcılar toplu mezarındaki kemiklerden bir kısmının Ali, Ramazan ve Ekrem Bulut'a ait olduğu saptandı. Bulut ailesinin iki ferdi hâlâ kayıp. Buraya gömüldüğü bilinen üç cesedin kime ait olduğu da hala bilinmiyor.

1994 yılında kaybettiği eşi Mustafa'nın kemiklerine 2009'da kavuşan Dilber Bulut'un şimdi beklediği tek şey var, adalet:

"Köyümüze gelen askerler, köyü boşaltmamızı isteyerek köyü ateşe verdiler. Eşim ve birkaç kişiyi yanlarına alarak karakola götürdüler. Diğer yakınlarımızdan bazılarını bıraktılar, eşim Mustafa ile birlikte dört yakınımı bırakmadılar. Israrlı başvurularımıza rağmen 'Biz bıraktık, örgüt içi hesaplaşma sonucu öldürüldü' dediler. Dava açtık Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 10 yıl sonra görevsizlik kararı vererek dosyayı Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdi. Dosya hâlâ Askeri Savcılık'ta bekletiliyor. Eşimin kemiklerini önümüzdeki günlerde alıp defnedeceğiz. Adaletin tecellisi için faillerinin yakalanmasını istiyoruz."

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Muharrem Erbey, dün kayıp yakınlarıyla bir basın toplantısı düzenledi. Ramazan Bulut'un eşi Saliha "Çocuklarıma 'Babanızın kemiklerini bulduk' nasıl diyeceğim. Faillerin yakalanıp yargılanmasını istiyoruz" diyerek ağlarken Erbey, sordu:

"Bulut ailesinin beş ferdi gözaltına alındıktan sonra devlet tarafından infaz edilmiştir. Lice ilçesinde görev yapan Bolu Dağ Komando Tugayı'na bağlı askerler emirleri kimden alıyor? Bunca infazın yapıldığı, iç hukuk ve AİHM tarafından açıkça ortaya çıkarılmasına rağmen, neden Bolu Dağ Komando Tugayı'yla ilgili işlem yapılmıyor? Ergenekon savcılarının  soruşturmalarını Fırat'ın doğusuna kaydırması gerek. 1990 ile 2000 arasında kayıp olan 1500 kişinin mezarlarının derhal bulunması, gözünü kırpmadan insanları kuyulara atan, kurşuna dizen faillerin yargılanmasını istiyoruz." (Radikal)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.