1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TOPLU İŞKENCE’YE DÖNÜŞEN YARDIM!
TOPLU İŞKENCE’YE DÖNÜŞEN YARDIM!

TOPLU İŞKENCE’YE DÖNÜŞEN YARDIM!

A+A-

 

MAZLUMDER Şanlıurfa Şube yöneticilerinden Fethi Tapaç, Urfa’da “Şartlı Nakit Transferi” adı altında yardım dağıtılması esnasında kolluk kuvvetleri tarafından kadınlara yapılan haksızlıkların yanı sıra Ak Parti yetkililerinin Bölgeye yönelik çözümsüzlüğünü belirtmek üzere bir basın açıklaması yaptı.


 


işte basın açıklamasının tam metni:      AK PARTİ ‘DİLENCİLİK’ POLİTİKASINI DAYATIYOR


Bölgemiz politikalarında farklı, demokratik, adil, barışçıl, daha özgürlükçü ve saygılı bir politika üretemeyen Ak Parti hükümeti, çözüm önerisi sunan STK temsilcilerine hakaret ediyor, sunulan çözümü reddediyor, diyalogu tıkıyor; bölgenin çözümü için ‘askeri saldırılara’ maruz kalmayı ya da ‘dilencilik’ politikasını alternatif olarak dayatıyor.


 


Geçtiğimiz gün şubemize yapılan bir başvuruyu değerlendirmemiz neticesinde yine iktidarın insanların onurlarını zedeleyen ve aşağılayan bir yardım modeli ve muamele ile karşılaştık. 


 


KOLLUK KUVVETLERİ İNSANLIKDIŞI VE AŞAĞILAYICI MUAMELEDE BULUNDU


Urfa’da “Sosyal Riski Azaltma Projesi”nin “Şartlı Nakit Transferi” kapsamında 18-39 lira arasında yardım dağıtılmış, ancak Urfa merkezde bulunan PTT Sarayönü binası önünde sıraya giren kadınlara, Kolluk kuvvetleri tarafından; bağırarak hakaret edildiği ve itilerek yere düşürüldüğü görülmüştür. Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bu haksızlıkları cep telefonu ile görüntülemeye çalışan yöneticimizin elinden yine kolluk kuvvetleri tarafından cep telefonu alınarak, görüntülerin tamamı silinmiştir.


 


Daha öncede birçok il ve ilçenin yanı sıra özellikle; Van'ın Başkale ilçesi, Diyarbakır’ın Bismil İlçesi, Şanlıurfa'nın Siverek ve Viranşehir ilçelerinde kolluk kuvvetleri ve PTT görevlileri tarafından kadınlara yönelik insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele uygulanmıştı...


 


İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 3’üncü maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 3’üncü maddelerine göre; “Hiç kimseye işkence ya da zalimce, insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele ya da ceza uygulanamaz” der. Fakat kolluk kuvvetlerinin yanı sıra Başbakan bile bu maddeleri ihlal ederek insanlara hakaret ve aşağılayıcı muameleyi reva görüyor.


 


MAZLUMDER olarak İnsanlara sadaka dağıtılmadığını, bunun için insanların küçük görülmemesi gerektiğini, Avrupa Birliğine girmenin koşullarından olan ancak çekince koyduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) maddelerinden, “Çocukların ve Gençlerin Korunması Hakkını düzenleyen 7. maddesinin 7’inci fıkrası” gereği olduğunu ve bu maddeye mutlaka taraf olması gerektiğini belirtmek isteriz.


 


TEMEL İNSAN HAKLARI GELİŞTİRİLMELİ


Yetkililere bölge sorunlarının sadece ekonomik koşulların iyileştirilmesi olmadığını tekrar belirterek, hükümeti biran önce Kadın ve erkeklerin insana yakışır işlere, Sosyal koruma programlarının kapsamını ve etkinliğini arttırmaya, Temel insan haklarını geliştirmeye, çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmeye, istihdam olanakları yaratmaya ve uluslar arası politika ve programların oluşturulmasına yönelik çalışma yapılmasını tavsiye ederiz.


 


Ayrıca Başbakan başta olmak üzere hakaret ettiği insanlardan özür dilemeye ve yeterli derecede insan hakları eğitimi almayan kolluk ve güvenlik güçlerinin eğitilmesine ve ihlale neden olanların cezalandırılması yoluna derhal gidilmesi konusunda çağrıda bulunuyoruz.


GapHaber / Urfa

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.