1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Tokatlı Müslümanlar Gazze İçin Ayağa Kalktı
Tokatlı Müslümanlar Gazze İçin Ayağa Kalktı

Tokatlı Müslümanlar Gazze İçin Ayağa Kalktı

A+A-

 

Tokat’ta Yer Altı Çarşısı üzerinde öğle namazı çıkışında “Gazze karanlıkta, Tokat ayakta” adıyla Gazze’yle dayanışma eylemi düzenlendi.

TOKAD, Köprü-Der, Memur-Sen, Özgür Eğitim-Sen ve Öz Dev-Sen’in destek verdiği eyleme babasıyla birlikte şehit edilen Muhammed Durra’ya ithafen yazılan “Suskunluğun bedeli” ve ““İntifada Marşı” çalınarak başladı. İntifada marşından sonra TOKAD mensuplarından Beytullah Önce, “Gazze karanlıkta. Gazze aç, Gazze susuz, elektrik, su ve ilaç yok. İnsanlar ölüyor. Filistinli kardeşlerimiz Siyonist ambargo altında her gün can veriyor. Bu zulme sessiz kalamayız. Biz bugün Filistin’de, Irak’ta, Çeçenistan’da, Uzak Doğu’da ve dünyanın tüm coğrafyalarında zulüm altındaki mazlum halkları desteklemek ve zalimleri lanetlemek için buradayız. Filistin bu ümmetin onurlu ve mazlum halkı… Kudüs bizim kalbimiz. Bugün kalbimize saplı bir hançer gibi duran Siyonist İsrail, kardeşlerimizi öldürüyor. Buna tepkisiz kalamayız. Bugün burada başta Filistin halkı olmak üzere dünyanın tüm mazlum halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu, onların acılarını paylaştığımızı ve onlarla aynı tarafta durduğumuz göstermek için bir araya geldik. Çağrımızı duyarak gelen vicdan, onur ve duyarlılık sahibi herkese destekleri için teşekkür ediyoruz.” diyerek başladığı konuşmasının devamında, Şehit Şeyh Ahmet Yasin’e ithafen yazılan bir mektubu okudu.

Dernek ve sendikalar adına ortak basın açıklamasını Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Örs okudu. İsrail’in Amerika, AB ve işbirlikçi Arap rejimlerinin desteğinde yarım asırdır Filistinlilere her türlü işgal ve katliamı uyguladığı belirtilen açıklamada ambargo altındaki Gazze’yle dayanışma çağrısında bulunuldu. Sık sık sloganlarla kesilen açıklama boyunca “Müslümanlar kardeştir," "Kahrolsun İsrail", "Kahrolsun Amerika", "Ümmet Kudüs'le özgür olacak!" "İsraille antlaşmalar iptal edilsin", "Zalimlerin malları boykot edilsin", "Siyonist katilleri istemiyoruz", "Yaşasın küresel İntifada" ve "Yaşasın Gazze direnişimiz" sloganları atıldı.

Türkiye’yi yönetenlerin bu süreçte önemli bir sınavdan geçtiğine değinilen açıklamada İsrail’le işbirliğinin suç olduğu vurgulandı.

Eylemde katılımcılar ABD başkanına ayakkabı atılma resimlerini ve sembolik ayakkabıların yanı sıra İsrail tarafından katledilen Rachel Corrie ile Şeyh Ahmed Yasin’in resimlerini taşıdılar. Bunun yanı sıra Arapça, İngilizce, Fransızca, Kürtçe ve İngilizce dövizlerle Irak ve Filistin direnişlerine destek veren dövizler dikkat çekti. Yoğun katılımın olduğu eylem tekbirlerle sona erdi. 

Basın açıklaması metni:

Duyarlı Tokat Halkı, Değerli Basın Mensupları

Vahşi Siyonist rejimin kuşatması altında yok edilmek istenen Gazze’deki Filistin halkının acılarını paylaşan, onların yanında olduğunu haykıran yiğit insanlar! Bu hassasiyetiniz için sizleri tebrik ediyoruz, hepiniz hoş geldiniz!

Dünyanın en büyük cezaevinde 1.5 milyon insan bütün dünyanın önünde yok edilmek isteniyor. Emperyalistlerin ileri karakolu olarak Ortadoğu’nun bağrındaki zehirli hançer İsrail yarım asrı geçen katliamlarına yenilerini ekliyor.

İşgal ettiği Filistin topraklarını emperyalist güçlerin desteğiyle elinde tutmak isteyen İsrail’e karşı mücadele eden Hamas ve onu destekleyen Gazze halkı bugün topyekûn imha edilmek isteniyor. Demokrasi havarisi kesilenler seçimler sonucu işbaşına gelen Hamas hükümetini boğmak için ellerinden geleni yaptılar ve bir kez daha iki yüzlülüklerini gösterdiler. ABD ve Avrupa Birliği İsrail’in yaptığı katliamları Hamas ve sözde İslami terör korkusu üreterek onaylıyor ve teşvik ediyorlar.

Bugün İsrail ablukası altındaki Gazze’de 1,5 milyon Filistinli açlık ve hastalıklarla boğuşuyor. Enerji alamayan hastanelerde hastalar, bebekler can veriyor. Un ve elektrik bulamayan fırınlar çalışmıyor. Gazze, ağır ağır ölüyor!

İslam dünyasındaki işbirlikçi ülkeler ise bu duruma sessiz kalıyor. Mısır, Gazzeliler’in en temel ihtiyaçlarını karşılamak için kazdıkları tünelleri kapatıyor, sınırlarını duvarlarla, tel örgülerle çevirerek Gazzeliler’i adeta İsrail’in önüne kurban olarak atıyor. Filistin’deki işbirlikçi Mahmut Abbas hükümeti ise alçakça İsrail’in ve Amerika’nın yanında saf tutarak ihanetin en büyüğünü sergiliyor. Arap ülkelerinin yanı sıra Türkiye de İsrail’e tavır almıyor. İsrail uçakları Konya semalarında tatbikat yapmaya devam ediyor. Ellerinden Filistinlilerin kanları damlayan İsrail cumhurbaşkanı Şimon Peres TBMM’de konuşma yapıyor. İsrail başbakanı katil Olmert 22 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek. Olmert’in Türkiye’ye gelişi herkes tarafından protesto edilmelidir! George Bush’a atılan ayakkabılardan daha fazlası Olmert’e fırlatılmalıdır.

Arkadaşlar!

Şu bilinmelidir ki İsrail’le girişilecek her türlü ilişki insanlık suçudur. İnsanlık onuru taşıyan kimse İsrail’in katliamlarına duyarsız kalamaz. O yüzden diyoruz ki zalimlere karşı durmak zorundayız. İsrail ve onu destekleyen ülkelere, markalara ambargo uygulayalım. Kendi ellerimizle zalimleri desteklemeyelim. Hükümetlere, İsrail’le yapılan her türlü anlaşmanın, ihalenin, işbirliğinin iptali için baskı yapalım! Bugün, Türkiye’yi yönetenler önemli bir sınavdan geçiyorlar. Eğer samimi iseler katil Siyonistlere tavır alsınlar. Unutmasınlar ki halkların vicdanlarında ve Allah’ın katında hesap vereceklerdir! Gazze’deki amansız kuşatmayı aşmaya çalışan yardım kuruluşları aracılığıyla ekmeğimizi Filistinli kardeşlerimizle bölüşelim. Hastanelerde elektrik, su, ilaç yokluğundan ve İsrail saldırılarından ölen çocuklar için kendi konforlarımızdan vazgeçelim. Yüreğimizi bir lokma ekmeğin içine katıp kardeşlerimizle paylaşalım!

Herkes duysun ve bilsin: Kudüs asla yenilmeyecektir. Kudüs bütün mustazaf halkların özgürlük mücadelesinin sembolüdür. Gazze, katillerin ve işbirlikçilerin mağlubiyetlerinin başlangıç noktası ve direnişin kalesidir. Filistinliler’i savunurken İsrail tarafından katledilen Rachel Corrie gibi onurlu insanların mücadelesi ve taşlarla Kudüs’ü savunan çocukların İntifada seli zalimlerin sonunu getirecektir.

Değerli Arkadaşlar,

Biz Tokat’tan Gazzeli kardeşlerimize sesleniyoruz: Katil İsrail’in, Amerika’nın karşısında, Direniş’in ve Gazze’nin yanındayız. Her zaman bütün varlığımızla Kudüs’ün özgürlüğü için çalışacağız. Vekil olarak Allah yeter!


TOKAD MEMUR-SEN  KÖPRÜ-DER   ÖZGÜR EĞİTİM-SEN  ÖZDEV-SEN

Platform adına Özgür Eğitim-Sen Yön. Kur. Üyesi
Ahmet ÖRS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.