1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tezkere TBMM'de kabul edildi
Tezkere TBMM'de kabul edildi

Tezkere TBMM'de kabul edildi

Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik saldırılara karşı sınır ötesi harekatla ilgili Hükümete verilen yetkinin süresi bir yıl daha uzatıldı.

A+A-

Federal Kürdistan'dan Türkiye'ye yönelik saldırılara karşı sınır ötesi harekatla ilgili Hükümete verilen yetkinin süresi bir yıl daha uzatıldı.
 
Tezkere ile ilgili partiler adına Milletvekilleri söz hakkı aldı. Görüşmelerde ilk konuşmayı yapan MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, MHP olarak tezkereye "evet" diyeceklerini söyledi. BDP Grubu adına konuşan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, konuşmasına PYD Eş Başkanı Salih Müslim'e ve Rojava halkına başsağlığı dileyerek başladı. Gür, Türkeş'in BDP'ye yönelik ağır bir saldırıda bulunduğunu söyleyerek, BDP'nin yasaların öngördüğü şartlar ekseninde kurulduğunu ve demokratik bir siyasal parti olduğunu söyledi. Gür, "Partimize dil uzatanları kınıyoruz. Bu ülkede kimin faşist parti olduğunu halkımız biliyor. Sizin ırkçılığınızda tescillidir" dedi. Gür, Şervan Müslim'in Şerzan Kurt gibi direnen ve halkının onurunu savunan önemli bir değer olduğunu söyledi. 
 
'Savaş tezkeresi barış sürecinin tersidir'
 
Gür, Meclis'in tezkerelerle açılmasını eleştirerek, "Bu üzücü bir durumdur. Barış için adım atılması gereken bugünlerde Meclis savaşın derinleştirilmesi için çabalamaktadır. Sorunlara halen güvenlikçi politikalarla çözüm bulmaya çalışan hükümet, tezkereleri gündeme getirmiştir. Sayısız sınır ötesi operasyon yapıldı. Peki ne sonuç alındı? Acı ve gözyaşından başka ne kazandırdı? Savaş tezkeresinin gündeme alınması barış sürecine terstir. Zaten tıkanıklık yaşayan süreç daha da kötü bir yere gidecektir. Bu tezkere AKP'nin savaşı sürdürme içinde olduğunu göstermektedir" diye konuştu. 
 
'AKP güvenirliğini yitirmiştir' 
 
"Güney Kürdistan'da PKK gerillalarını yok etmeye yönelik yasal hazırlıklar yaparsanız. 'Baldıran zehiri de olsa içeceğiz' sözünün sorgulamasını getirirsiniz" diyen Gür, hükümetin sürece benzer olarak 2009 yılında da "Demokratik Açılım" sürecini başlattığını ancak adımları atmadığını hatırlattı. "Ateşkes sürerken, süreçte tıkanıklık yaşanırken ve çekilme durmuşken hükümetin yeni bir savaş tezkeresi ile karşımıza çıkması hükümetin güvenirliğini bizim açımızdan sorgular hale getirmiştir" diyen Gür, Kürt sorununda gerçek çözüm düşünülüyorsa tezkereye gerek olmadığını söyledi. Gür, Suriye ve Federal Kürdistan Bölgesi'ne yönelik hazırlanan tezkerelerin, AKP'nin gündemden kopuk olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti. 
 
'Bütün komşuları kapsayan tezkere çıkarın'
 
Gür, "Bu tezkereler Türkiye'nin Ortadoğu'daki savaşlara girme isteğini göstermektedir. Umarım yarın İran veya Ermenistan'a tezkere çıkarmazsınız. Böyle bir dış politika ile hareket edecekseniz bütün komşu ülkeleri kapsayan savaş tezkeresi çıkarın. Komşular ile böyle barış halini sürdüremezsiniz" diye konuştu. Uluslararası hukukta tezkerenin karşılığının "savaş halinde olmak" olduğunu belirten Gür, BM'nin anlaşmalarının Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarını gayri meşru ve yasadışı saydığını hatırlattı. 
 
'Tezkere pimi çekilmiş bombadır'
 
Tezkereyi "Pimi çekilmiş bomba" olarak nitelendiren Gür, tezkerenin bölgedeki dengelerde sorunlar yaratacağını söyledi. Gür, "Dost ve kardeş dediğini ve üzerine bomba yağdırdığınız Irak, daha önce yaptığınız operasyonları durdurma çağrısı yapmıştı. Yani onlarda bu tezkereye karşıdırlar. Ortadoğu'nun lider ülkesi olmak istiyorsanız, önce ülkenizde barış ve istikrar için çaba harcayın sonra Ortadoğu'da. Bizde bunun arkasında oluruz" dedi. Gür, Mısır ve Suriye'te yanlış ittifakların kurulduğunu ve bundan dolayı felaketlerin yaşandığını belirterek şunları kaydetti: "Ortadoğu'daki yanlış politikalarımızın sonucu olarak Suriye'de desteklediğimiz gruplar Reyhanlı saldırısını yapmakla geri kalması birçok yerde katliam yaptı. Güvendiğiniz dağlara kar yağacaktır."
 
CHP eleştirisi
 
Sürecin diyalogdan anlamlı ve tarihi bir müzakereye evrilmesi gerektiğini söyleyen Gür, "Hükümet süreci seçime yönelik bir hamle olarak görmüş ve kısa vadeli çıkarlar için süreci devreye sokmuşsa bu durum Türkiye için felaket olur. Bazı CHP sözcüleri tezkereye destek vereceklerini söyledi. Umarım doğru değildir. Suriye tezkeresine hayır diyen CHP'nin Güney Kürdistan'a evet demesi inandırıcılığını ortadan kaldırır. Roboski'ye yağdırılan bombalar bu tezkere ile oldu. Onun için döktüğünüz göz yaşlarının anlamı yoktur. Timsah gözyaşlarıdır" dedi. Gür, tezkerenin aynı zamanda ekonomik olarak yük anlamına geldiğini ve bunun yükünün ise emekçilere yüklendiğini kaydetti. 
 
'Tezkere yeni Roboskiler yaratmak için verilmiştir'
 
Tezkerenin yeni bir Roboski getireceğini kaydeden Gür, "Roboski'nin hesabı verilmemişken yeni Roboskiler yaratılmak için verilmiş bir tezkeredir. Ama Kürtler mücadelesinden asla vazgeçmez. AKP'nin paketine boyun eğmeden yaşadıkları tüm yerlerde alternatif yaşamlarını inşa edecek ve özgürlüklerini kazanacaklardır. Kürtleri dikkate almadan Ortadoğu'da herhangi bir çözüm mümkün değildir. Meclis'in görevi savaş tezkeresi değil barışı tesis etmektir. Hükümet biran önce bu yanlış yoldan dönmeli ve tezkereyi derhal geri çekmelidir. Yeni ölümlerin vebali burada evet diyenlerin boynundadır. Bizler bu tezkereye hayır oyu vereceğiz" ifadesini kullandı. 
 
Baluken'den Türkeş'e eleştiri
 
Gür'ün ardından ise MHP'li milletvekillerin sataşması nedeniyle BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken söz aldı. Baluken, BDP'nin yasal mevzuatlara göre kurulmuş legal bir parti olduğunu belirterek, "İçinde darbecilik zihniyetinden dolayı yargılananların olduğu bir siyasi partiden demokrasi kültürü beklememiz yanlış olan bir tutumdur. Buradan Talabani ve Barzani'ye 'kabile reisi' deniliyor. Bu kişileri Kürt oldukları için çekemiyorsunuz" dedi. Baluken'in ardından yeniden söz alan MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ise kendisinin kimseye sataşmadığını ileri sürerek, "Bölücü örgütün legal yapılanması diyorum. Bunda hakaret yok ki. Legal olduğunuzu zaten söylüyorum. Sizlerde bağınızı koparın bunda gocunacak bir şey yok" ifadelerini kullandı. 
 
CHP'li İnce: Tezkereyi destekleyeceğiz
 
Türkeş'in ardından konuşan CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ise, Gür'ün konuşmasında kendilerine sataştığını ileri sürerek, "34 çocuk düşünün Kürt olsa Alman olsa ne olur. 34 çocuğa üzülmeyen kimse olmaz. İnsan olan herkes buna üzülür. 1930'larda 'Dersim'i CHP bombaladı' deyip 'Uludere'yi AKP bombaladı' diyemeyenler, gizli anlaşmalar imzalayan ve gizlice görüşenlerden demokrasi dersi alacak halimiz yok. Suriye tezkeresine karşı çıktık çünkü Suriye ile savaş istemiyoruz. Buna destek vereceğiz. Hükümet 8 tezkere getirdi hepsine destek verdik. Buna da vereceğiz. Hükümet 'terörle mücadele edeceğim' diyor. Bir yandan barış süreci bir yandan tezkere olmaz. Biz hükümetin tavrını millete göstermek istiyoruz. Hükümetin bu yüzünü bu görüşmelerde milletimize göstereceğiz" dedi. 
 
Sınır ötesi harekatla ilgili Hükümet'e verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

diha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.