1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TEZKERE KALSIN CUNTA YARGILANSIN
TEZKERE KALSIN CUNTA YARGILANSIN

TEZKERE KALSIN CUNTA YARGILANSIN

A+A-

Darbe girişimlerinin açığa çıkarılması ve darbecilerin yargılanması için “Meclis Araştırma Komisyonu” kurulması talebi ile Meclis’e önerge veren Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’a destek büyüyor. Söz konusu önerge için imza kampanyası başlatan “Ufuk Uras Seçmen Koordinasyonu” Uras’a destek için basın toplantısı düzenlendi.

CİNMEN: ÖNERGE KABUL EDİLSİN
İstanbul Tabip Odası’nda (İTO) yapılan toplantıda ilk sözü alan Avukat Ergin Cinmen, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin hala sürmekte olan etkisine dikkat çekti. “Kürt sorunu” ve “Laiklik”in 12 Eylül’ün sonucu olduğunu ifade eden Cinmen, “Bir ülkede her gün cenazeler kalkıyorsa o ülkede demokrasiden söz edilemez” dedi. Ufuk Uras’ın önergesine 21 DTP’li milletvekili dışında ‘demokrasiyi dillerinden düşürmeyen’ AKP ve CHP milletvekillerinden şimdiye kadar destek gelmediğini belirten Cinmen, Uras’ın Meclis’e vermiş olduğu önergenin kabul edilmesini istediklerini belirtti.

URAS: ASKERİ DEĞİL MECLİS’İ ÇAĞIRIYORUZ
Kampanyaya destek veren  ve toplantıya katılan herkese teşekkür eden Ufuk Uras da, 12 Eylül darbecileri başta olmak üzere bütün darbecileri yargı önünde görmek istediklerini belirtti. Tüm darbelerden, darbecilerden hesap sorulması açısından Meclis’in tarihi bir misyonu olması gerektiğini belirten Uras, “Herkes askeri göreve çağırır; biz ise Meclis’i göreve çağırıyoruz” dedi.  Herhangi bir önyargıya sahip olmaksızın neler olup bittiğini öğrenmek istediklerini ifade eden Uras,”Bir önyargımız yok ama darbecilere karşı açık ve net tutum alan bir yargımız, bir meclisimiz olmasını istiyoruz. Çünkü, bizlerin sürüyle sayılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yaşam hırsızlığının, alçaklığın, siyasi edepsizliğin bir sıfatının olmadığına, fakatsız, amasız, rezervsiz her türlü darbe ve darbe girişimine karşı tutum alarak ülkemizde demokrasimizin kurumsallaşacağını, mazlumların ve mağdurların yüzünün güleceğine inanıyoruz. O yüzden Meclis’i göreve çağırıyoruz” diye konuştu.
Haksızlığa uğrayanların, darbe mağdurlarının işkencelerden geçirildiğini; darbeyi yapanların, işkence uygulayanların devlet tarafından kollandığına dikkat çeken DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise,  “12 Eylül olmasaydı Türkiye’nin kaderi Tayyip ve Baykal’a kalmayacaktı” diye konuştu.”Darbelere karşı çıkmak, demokrasinin gereğidir” diyen DTP Diyarbakır Milletvekil Akın Birdal da  temiz bir toplum için herkesi irade olmaya ve Uras’ın önergesine “evet” demeye çağırdı.

ALPER GÖRMÜŞ: DESTEKLENMEDİM
Emekli Oramiral Özden Örnek’e ait “Darbe Günlükleri”ni kapatılan Nokta Dergisi’nde yayınladıkları için yargılanan gazeteci Alper Görmüş ise yargılama sürecine dikkat çekti. Yargılamanın gerektiği gibi yapılmadığını, davanın üstünün örtülmeye çalışıldığını ifade eden Görmüş, yargılama aşamasında ise yalnız bırakıldığını söyledi. Görmüş, milletvekkillerinden, sendikalardan,  meslek odalarından gerekli desteği alamadığını ifade etti. Görmüş, Uras’ın başlatmış olduğu kampanyanın desteklenmesi gerektiğini belirterek, “İnançlı olduktan sonra başarılamayacak bir şey yok” diye konuştu. Yazar Mehmet Metiner ise, “Darbecilerle değil, darbe zihniyeti ile hesaplaşmak gerek” dedi.
Tek tek söz alan Gazeteci Ece Temelkuran, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celallettin Can, Yeşiller Partisi’nden Ümit Şahin, Yüzleştirme Derneği’nden Cafer Solgun’un da kampanyayı desteklediklerini belirttiler. Toplantının ardından,  bugüne kadar 10 bin kişinin imzaladığı, kampanya metni katılımcılara sunuldu.
AYSEL KILIÇ

***
Kimler katıldı
ToplantIya Demokratik Toplum Partisi (DTP) milletvekilleri Akın Birdal ve Hasip Kaplan, Gazeteci Alper Görmüş, Yurttaş Girişimi’nden Ergin Cinmen, Yazar Mehmet Metiner, Gazeteci Ece Temelkuran, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celallettin Can, Yeşiller Partisi’nden Ümit Şahin, Yüzleştirme Derneği’nden Cafer Solgun’un aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti, meslek odaları, sendika temsilcisi, gazeteci ve yazar katıldı.

birgün

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.