1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TESEV:Ordu Meclis’ten bilgi saklıyor
TESEV:Ordu Meclis’ten bilgi saklıyor

TESEV:Ordu Meclis’ten bilgi saklıyor

A+A-

Askerlere sivil yargı yolu açan düzenlemeyle ilgili tartışmalar sıcaklığını korurken, TESEV, asker-sivil ilişkilerine ışık tutan bir almanak yayımladı. Editörlüğünü Ali Bayramoğlu ve Ahmet İnsel"in yaptığı almanakta, kışla üzerinde sivil denetimin sağlanamamasının AB"ye üyelik ve demokrasi önündeki en büyük engel olduğu vurgulandı. Almanakta, rolünü yerine getirmediği gerekçesiyle parlamentoya yönelik eleştiriler de yer alıyor.

Parlamento rolünü oynamadı

“Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim” adı verilen almanakta asker-sivil ilişkileri şöyle özetleniyor: “AB ile tam üyelik müzakereleri sürecinde olan ülkemizde, bütün kurum ve kurullarıyla işleyen bir demokrasi, azınlık ve insan haklarının AB standartlarını yakalamasının önündeki en büyük engellerden birisi sivil-asker ilişkilerinin demokratik zemine oturtulamamasıdır. Başka bir ifade ile güvenlik sektörünün gözetim ve denetiminden sorumlu parlamentonun rolünü hakkıyla oynayamamısıdır.

Darbe girişimine karşı sessiz kalındı

Son üç yıllık dönem incelendiğinde güvenlik politikaları ve stratejilerinin belirlenmesinde, askerî harcamaların denetiminde, yasama faaliyetlerinin ve denetim araçlarının etkin bir şekilde kullanılmasında, üst düzey güvenlik bürokratlarının atamalarında parlamentonun sorumluluklarını sağlıklı bir şekilde yerine getirdiği söylenemez. Hükümeti denetlemekle görevli parlamento, güvenlik sektörünü ilgilendiren konularda sessiz kalmayı tercih etmektedir.
Şemdinli olayları, Ulus ve Diyarbakır bombalamaları, darbe girişimleri ve Ergenekon davası gibi toplumsal dokuyu sarsıcı olaylarda bile, iktidar ve muhalefet partilerinin milletvekilleri parlamentoyu göreve çağırmaya yönelik bir araştırma ve soru önergesi vermemişlerdir.
Çağdaş dünyada şeffaflık, iyi yönetişimin bir unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle ekonomi ile ilgili kurumlar başta olmak üzere, birçok kurum kamuoyuna yönelik periyodik bilgilendirme yaparken, güvenlik sektörü bu sorumluluktan kaçmaktadır.

TSK hesap vermekten kaçıyor

Güvenlik sektörünün hesap verilebilirliği ve şeffaflığı bir sorumluluk gereklilik olarak görmediği, hatta bunu bir güvenlik zafiyeti olarak algıladığı bilinmektedir.
Şeffaflık ve demokratik denetim ile ilgili eleştirileri dahi çoğu zaman saldırı olarak algılamakta ve bu tür taleplere sert tepki verebilmektedir.
Parlamentonun demokratik işlevleri, 12 Eylül Anayasası ile önemli ölçüde kısıtlanmıştır. AB üyelik süreci bile bu aksaklığı tamir etmekte yetersiz kalmıştır. Bürokratik direnç halkın temsilcilerini bir şekilde sürecin dışında tutmayı hep başarmıştır.

Meclis"ten bilgi sakladılar

TBMM İnsan Hakları Komisyonu tarafından oluşturulan bir alt komisyon, Şemdinli olaylarını incelemek üzere bölgeye gitttiğinde olay ile ilgili bilgi ve belgelere bile ulaşamamıştır. Hrant Dink cinayetinde önceden haberdar olduğu iddia edilen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, cinayeti aydınlatmakla görevli komisyona ifade vermeyi reddetmiştir.”

Aydınlık"tan tuhaf soru: Siz kimsiniz
TESEV tarafından hazırlanan, “2006-2008: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim” adlı almanakın tanıtım toplantısında ilginç anlar yaşandı.
Toplantıyı yöneten TESEV Demokratikleşme Programı Direktörü Etyen Mahçupyan, “Türkiye"de güvenlik sektörü kendinsine çok has ve özerk bir durumdadır, biz de bu yüzden, kapalı kapılar ardına saklananı açığa çıkarmak amacıyla almanağı çıkarıyoruz” dedi.
Toplantının soru-cevap bölümünde Aydınlık dergisi muhabirinin, “Bu raporu kimin adına yayınlıyorsunuz, siz kimsiniz ben bunu merak ediyorum” sözleri üzerine, Ahmet İnsel ve Ali Bayramoğlu, “Biz bu ülkenin yurttaşıyız ve güvenlik sektöründeki gelişmeler dolayısıyla demokratik hakkını elde edemeyen vatandaşlarımız adına bu raporu yayımlıyoruz” yanıtı verdi.

Bütçeyi 13 dakikada onayladılar

Kitabın editörlerinden Ahmet İnsel, Türkiye"de pek de gündeme gelmeyen güvenlik sektörünün mali yönü hakkında bilgi verirken önemli bir noktaya dikkat çekti: “Meclis"te, Milli Savunma Bakanlığı"nın bütçesi görüşülürken resmen en kısa zamanda karar alma rekoru kırıldı. Koskoca bakanlığın bütçesi 13 ve 22 dakika gibi kısa bir zaman diliminde onaylandı. Sözkonusu bütçe milletvekillerine bile imza karşılığı verilmekte ve sonra geri istenmektedir. Bu kabul edilemez bir durumdur.

Almanakta kimler yazdı
Yeni tartışmalara neden olması beklenen almanakta, Hale Akay, Nezir Akyeşilmen, Meryem Erdal, Aziz Çelik, Ümit Kardaş, Beril Dedeoğlu, Zeynep Şarlak, Umur Talu, Gülay Günlük Şenesen, Eser Karakaş, İsmet Akça, Lale Sarıibrahimoğlu, Ferda Balancar, Esra Elmas, Hasan Cemal, Ahmet Faruk Güneş, Ali Bayramoğlu, Murat Aksoy, Ecevit Kılıç, Biriz Berksoy, Haluk İnanıcı, Dilek Kurban, Mehmet Atılgan, Alper Görmüş, Derya Sazak, Yılmaz Ensaroğlu ve Ayşe Gül Altınay"ın yazıları bulunuyor.

Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.