1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TERSANE İŞÇİSİ ALİ BÖYLE DİNLENİYOR
TERSANE İŞÇİSİ ALİ BÖYLE DİNLENİYOR

TERSANE İŞÇİSİ ALİ BÖYLE DİNLENİYOR

A+A-

Tuzla tersaneler bölgesinde çalışan Ali Alemdar 20 Ağustos Çarşamba günü sabahı her zamanki gibi yatağından kalktı, hazırlandı ve çalışmakta olduğu DEARSAN tersanesi’ne doğru yola çıktı. Hayli sıcak olan o gün Ali işinin başına geçtiğinde diğer işçi arkadaşları ile birlikte gemide çalışmaya başladı. Ancak ilerleyen saatlerde kaldırmakta olduğu geminin makine parçası ayağı üzerine düştü. Patronu tarafından Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. İlk müdahalesi burada yapıldıktan sonra anlaşıldıki Ali’nin acilen omirilik ameleliyatı yapılması gerekiyor. Bu nedenle acilen özel bir hastaneye yönlendirilen tersane işçisi Ali Alemdar geçirdiği 6 saatlik omurilik ameliyatından sonra yoğun bakıma alındı. Hayati tehlikeyi atlatan Ali’nin belden aşağaki kısmının sakat kalma ihtimali vardı. 26 yaşında olan tersane işçisi Ali Alemdar evli ve 2 çocuk babası. Ali’nin ailesi Ali’nin kaza anında baret taktığı için şanslı olduğunu söylüyor ve ekliyor, “Ali şanslıydı çünkü iki buçuk ton makine parçası üzerine düştüğünde başında bareti vardı o tersanelerde çalışan yüzlerce işçinin başında bazen baret bulunmuyor” dedi. Hastenede ziyeret ettiğimiz  Ali Alemdar, konuşamayacak durumda olduğundan Avukatı Fehmi Şeker’den aldığımız bilgiye göre Ali’nin çalıştığı taşeron firma, Ali’nin bütün masraflarını karşılıyacak ve sosyal haklarını verecek. Tuzla’da yaşananları bir güvenlik terörü olarak nitelendiren Şeker, işçilerden yüksek performans beklendiğine ve “bu şartlarda çalışamazsan git” dendiğine işaret ediyor. İş kazası günü Ali’nin korunaklı bir baret takmasını büyük bir şans olarak değerlendiren Şeker, bütün işçilerin Ali kadar şanslı olmadığını ifade ediyor.

BİLE BİLE LADES

Ali Alemdar Trabzon’dan Adapazarı’na göç etmiş fındık üreticisi bir ailenin 3 çocuğundan biri. 26 yaşında olan tersane işçisi Ali’nin kendisinden küçük biri lisede biri de üniversitede okuyan iki kardeşi daha var. Kıbrıs gazisi bir babanın evladı olan Ali evli ve iki çocuk babası. Ali 20 Ağustos’ta tersanede geçirdiği kaza sonucunda 6 saat süren bir ameliyat geçirdi. Şuan da hayati tehlikeyi atlatmış olan Ali’nin tedavi süreci fizik tedavi ile devam edecek. İki çocuk babası olan ve arkadaşları tarafından dürüst ve çalışkan olarak tabir edilen Ali Alemdar tersanede kazaya uğrayan yüzlerce işçiden biri. Ali Alemdar’ın avukatı Fehmi Şeker taşeron firmanın üzerine düşen yasal sorumlulukları yapmaması durumunda Ali’nin haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade ediyor. İşçilerin göz göre göre başlarına bir kaza geleceklerini bile bile bu işlerde maddi zorluklardan dolayı çalıştıklarını söyleyen Şeker, Tuzla’da iş güvenliği konusunda yapılanların tamamen Avrupa standartlarının altında olduğunu da söylüyor. İş kazalarının olma saatlerine dikkat çeken Şeker “İşçilerin çalışma saatleri çok uzun ve bu kazalar genellikle işçilerin performansların ve dikkatlerinin düşük olduğu akşam saatlerinde oluyor” diyor.

Ali’nin Kıbrıs Gazisi babası da “Kimseyle uğraşmak derdinde değiliz. Herkes üzerine düşen yasal sorumlukları yapsın. benim tek düşündüğüm şey oğlumun tedavi sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlaması ve iki torunum geleceği” diyor.
EVRİM KEPENEK

birgun

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.