1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TEOG'da 2. gün oturumları başladı
TEOG'da 2. gün oturumları başladı

TEOG'da 2. gün oturumları başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen merkezi ortak sınavların ikinci gün oturumları başladı.

A+A-
Yurt içinde 970 merkez, 16 bin 237 okul, 91 bin 349 salonda, yurt  dışında ise 7 ülke, 14 merkez, 22 okulda gerçekleştirilen sınavlarda 200 bin  öğretmen görev yapıyor. 
 
1 milyon 174 bin 427 öğrencinin katılımı için hazırlık yapılan  sınavda, özel gereksinimlerini belgelendiren ve bilgileri süresinde modüle  işlenen bir öğrenci hastanede, 152 öğrenci evde, 9 bin 317 öğrenci tek kişilik  sınıfta sınava alınacak. Yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde her iki gün  yapılacak oturumlar saat 09.00, 10.10 ve 11.20'de başlayacak. Teneffüs araları,  20 dakika olacak. Sınav uygulaması tüm merkezlerde eş zamanlı gerçekleştirilecek. 
 
Öğrenciler, bugünkü oturumda, fen ve teknoloji, T.C İnkılap Tarihi ve  Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek. İngilizce testini yurt  içinde 1 milyon 153 bin 995, yurt dışında 860 öğrenci, Fransızca testini 383  öğrenci, Almanca testini 369 öğrenci, İtalyanca testini de 11 öğrenci  yanıtlayacak. 
 
Her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20  soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak ve her bir ders yazılısının  süresi 40 dakika olacak. Öğrenciler, olağanüstü haller ve özel durumlar dışında  kendi okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak. 
 
Öğrenciler, bilgisayar özelliği bulunan her türlü cihazlar ve saat  fonksiyonu dışında özellikleri olan saatler ile sözlük, hesap cetveli, hesap  makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz veya radyo gibi iletişim araçları  ile sınava giremeyecek. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı,  sınav kurallarının ihlali gerekçesiyle sınav salonundaki görevlilerce hazırlanan  tutanakla geçersiz sayılacak. 
 
Özel gereksinimini belgeleyenler ve mazeretliler 
 
Ortak sınavlara 172 görme engelli ve 400 az gören ile bin 125 işitme,  5 bin 690 zihinsel ve bin 141 ortopedik engellinin yanı sıra 215 süreğen  hastalığı bulunan öğrenci katılacak. 
 
Bunların dışında herhangi bir nedenden mazereti oluşan öğrencilerle  ilgili tedbirler valiliklerce alınacak, durumlar tutanakla tespit edilip  bakanlığa bildirilecek. Az gören ve görme engelli öğrenciler için hazırlanan  sorular, içerik ve biçim açısından düzenlendi. 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.