1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TBMM 301 değişikliğini kabul etti
TBMM 301 değişikliğini kabul etti

TBMM 301 değişikliğini kabul etti

A+A-

Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesi ile ilgili değişiklik teklifi 250 oyla kabul edildi.

Dün akşam başlayan 301 görüşmeleri sabaha kadar sürerken, görüşmeler sırasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı.

Genel Kurulda, 3 maddelik kanun teklifi üzerinde 10 önerge verildi. Maddeler ve verilen önergeler üzerindeki görüşmelerle teklif, yaklaşık 8 saat süren mesainin ardından kabul edildi.

MHP'nin teklifin açık oylamayla yapılması talebi doğrultusunda, oylama elektronik cihazla yapıldı. Oylama sonucunda teklif 65 ret oyuna karşın, 250 oyla kabul edildi.

Genel Kurul görüşmelerinde ilk sözü alan CHP Milletvekili Hakkı Suha Okay, TCK'nın 301'inci maddesinde yapılacak değişiklikle ilgili olarak, "AB'nin siyasi iktidara siparişi, göz boyamaktan başka işlevi yok" dedi.

Teklifin Anayasa'ya aykırı olduğunu ve belirsizlik içerdiğini öne süren Okay, teklifi, "AB'nin siyasi iktidara siparişi" diye değerlendirdi.

DTP: AB'Yİ KANDIRMAK

DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da partisinin görüşlerini dile getirirken, "İfade özgürlüğü önündeki tek engel 301'inci madde. Bu madde değiştirilirse düşünceyi açıklamak suç olmaktan çıkacak" şeklinde bir yanılsama yaratıldığını söyledi.

Kurtulan, insanların, Kürt, Türk ya da başka bir etnisiteye ait hissetmesinin kötü olmadığını, kötü olanın asimilasyon ve inkarcılık olduğunu ifade ederek, "Anayasa'da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsinin Türk olarak kabul gördükleri ve eşit oldukları doğru olsaydı, sokaklarda dağıtılan 'Kürtlerden alışveriş yapmayın, kız alıp vermeyin' gibi hakaret içeren bildiriler karşısında savcılar 301'inci maddeden dava açmalıydı" diye konuştu.

MHP: 301 FATURADIR

MHP Grubu adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal, "AB, 301'inci maddeyi 2.5 yıldır ortaya koymuştu, ama AKP duymazdan geldi. AKP, kapatma davasına karşı milli, meşru ve makul çözümü Türkiye'de araması gerekirken, yabancılardan yardım beklemiştir. Beklenen imdat yardımı gelmiştir; bunun faturası da 301 olmuştur" dedi.

"Ermenilerin tanınma, toprak ve tazminat taleplerinin önünde engeldir 301" diyen Bal, "Ermenilerin itham ve iddialarını Türkiye'de yayabilmek için önlerinde engeldir. Hain teröristleri, bölücüleri siyasi çözüm için masaya oturmalarının önünde bir engeldir 301. Bu maddeden içeride rahatsız olanlar da var. Bunlar 'Numaralı Cumhuriyetçi' olarak tanınanlar, fatura karşılığında her türlü fikri, köşelerinde yazanlardır. Bunların hepsi birer şer cephesidir" diye konuştu.

AK PARTİ: UYGULAMA KOLAYLAŞTIRILIYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, yeni Türk Ceza Kanunu'nda, özgürlükçü bir yaklaşımın benimsendiğini belirterek, bu kanunun ilk maddesinde bile kişi hak ve özgürlüklerinin korunduğunu söyledi.

301'inci maddenin değiştirilme gerekçesinin, uygulamadan kaynaklanan sorunlar olduğunu belirten Bozdağ, sivil toplum örgütlerinin de bu konuda talepleri olduğunu, bu taleplerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini bildirdi.

Bozdağ, 301'inci maddenin benzerlerinin AB ülkelerinde de bulunduğuna dikkati çekerek, "Avrupa'daki yargılama sonuçlarıyla Türkiye'deki sonuçlar arasında uçurumlar var. Danimarka, Polonya, Avusturya gibi birçok ülkede aynı konu hakkında birer dava açılmasına rağmen Türkiye'de sadece 2003 yılında 55 hapis cezası, 87 para cezası, 13 hapis ve para cezası verilmiş. Uygulamadan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi içindeğişiklik yapılıyor" diye konuştu.

Teklifle, Türklük yerine Türk Milleti, Cumhuriyeti yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti ibarelerinin getirildiğine dikkati çeken Bozdağ,"Anayasada, Türk Milleti ibareleri yer alıyor. Yemin maddesinde de aynı şekilde 'Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerinde ant içerim' diyoruz. Anayasa Mahkemesinin içtihatları var. Yargıtay'ın verdiğikararlarda da Türklük'ten maksadın Türk Milleti olarak anlaşılıyor. Yapılan değişiklik, Anayasa'nın, yargının anladığı şeyi yazmaktır" dedi.

Bozdağ, 301'inci maddenin mevcut halinde "Cumhuriyeti" ibaresi bulunduğunu belirterek, "Bir sürü cumhuriyet var. Dünyanın birçok yerinde cumhuriyet rejimi uygulanıyor. Hangi cumhuriyet? Buradaki Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Yaptığımız şey, bunu yasaya yazmaktan ibarettir" dedi.

301'İNCİ MADDE

Avrupa Birliği müzakere sürecinde büyük önem taşıyan Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesiyle ilgili değişiklik teklifi, 18 Nisan'da TBMM Adalet Komisyonu'nda 12.5 saat süren tartışmalar sonunda kabul edilmişti.

Maddenin yeni hali:

Teklife göre, 301'inci maddenin başlığı, "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" olarak değişiyor. Önerge ile değiştirilerek kabul edilen teklifte yer alan 301'inci madde şöyle:

(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1'inci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanı'nın iznine bağlıdır.

Maddenin mevcut hali:

(1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede, bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

(4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz

dunyabulteni.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.