1. YAZARLAR

  2. Vahap Coşkun

  3. Taziye suçu
Vahap Coşkun

Vahap Coşkun

Serbestiyet
Yazarın Tüm Yazıları >

Taziye suçu

A+A-

İki hafta önce Ankara’da Liberal Düşünce Topluluğu’nda “Türkiye’nin Demokratik Siyaset İhtiyacı” başlıklı bir seminer yaptık. Tartışmalar esnasında, Roboski ve Kobani’nin Kürt sosyolojisinde yarattığı kırılmaya değindim. Bunun otuz yıla yayılan çatışmaların açtığı yara kadar büyük bir yaraya sebebiyet verdiğini söyledim.

 

Buna mukabil bazı arkadaşlar, HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer’in Ankara’daki katliamı gerçekleştiren bombacının taziyesine katılmasına dikkat çektiler. Bunun da Türk kamuoyunda benzer bir tahribata yol açtığını ifade ettiler. Çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden, şehrin ortasında insanların hayatına kast eden bir eylemin sahiplenilmesinin derin bir yarılma oluşturduğunu belirttiler.

 

Bir siyasinin bir tavrı veya söylemi birçok noktadan değerlendirilebilir. Siyasi açıdan bakıldığında Hezer’in ziyaretinin arkadaşların belirttiği sonuçları ürettiği söylenebilir. Gerçekten de çarpıcıydı o resim ve bana göre de HDP’ye çok zararı dokundu. Bir kere HDP’nin Türkiyelileşme iddialarının altını boşalttı. HDP’nin kendi çekirdek seçmeni dışında ulaşmak istediği kesimlere söz söylemesi olanağını ortadan kaldırdı. Onlarla sağlıklı bir temas kurulabilmesini imkânsız kıldı. Siyaseti kuvvetlendirmesi ve Kürt meselesinin demokratik çözümüne katkı sunması için kendisini destekleyen Kürtlerle arasındaki mesafeyi açtı, vs. Ezcümle bu ziyaret partiye siyasi açıdan büyük bir maliyet çıkardı.

 

İki yanlış

 

Lakin mesele siyasetten ibaret değil; işin bir de insani ve hukuki boyutları var. İnsani yönüne Atilla (Yayla) Hoca temas etti. Söz konusu olan nihayetinde bir taziye ziyaretidir. Bunu unutmayalım. Ve taziye de ölene değil ailesine yapılır. İnsanın tüylerini ürperten bir katliamın faili olabilir, ama aile için o kendi çocuklarıdır. İşlediği suç ve boynuna aldığı günah ne de kadar büyük olursa olsun her aile çocuğunu gömmek ve dini vecibelerini yerine getirmek ister. Yakınları da aileye taziye ziyaretinde bulunur. Bu, doğaldır ve Hezer’in ziyareti de bu bağlamda değerlendirilmelidir.      

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.