1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Taş atan çocuklar için büyük çağrı!
Taş atan çocuklar için büyük çağrı!

Taş atan çocuklar için büyük çağrı!

A+A-
Taş attıkları için 3 bin çocuğun yargılandığına dikkat çeken oyuncu Derya Alabora, Terörle Mücadele Kanunu'yla bu çocuklara 34 yıla kadar hapis cezası verilebildiğini söyledi. Alabora “Cezaları bindirime uğramasın!” dedi.

“Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları” girişimcileri arasında olan oyuncu Derya Alabora, Canlı Gaste"ye konuştu.

Derya Alabora, şunları söyledi:

“Üç ay gibi kısa bir süre içinde 2 bin 500 imzacıya kadar ulaştık. Herhangi siyasi bir platformda olmayan, sadece çocukların mağduriyetine karşı bir araya gelmiş bir oluşum.

12-15 yaş arasındaki çocuklar genellikle ne yaptıklarının çok farkında olmuyorlar. En tepkisel oldukları dönem. Bu çocuklar, Terörle Mücade Kanunu'na (TMK) göre yargılandıkları için, cezaları indirime değil, bindirime uğruyor.

Bugün (dün) bir haber vardı. Beyoğlu"nda bir çocuk, birini öldürmüş ve 24 yılla yargılanmış. 3,5 yıl hapis yatıp, çıkmış. Sanırım daha sonra tekrar suç işlemiş. Yasalar bazı bölgelerde çocuk oldukları için koruma altına alıyor. Ancak taş atan bu çocukların cezaları, TMK kapsamında olduğu için bindirime uğruyor.

"ÜÇ BİN ÇOCUK YARGILANIYOR"
Yüzlerinin bağlı olması, taş ya da slogan atmalarına göre farklı cezalar alıyorlar. Bu çocuklar için 34 yıla kadar ceza uygulanabiliyor. Tabii ki, suç varsa cezası olmalıdır. Ancak çocuk oldukları için bu kapsamın dışına çıkarılmalıdırlar. Şu anda bazıları tutuklu bazıları da tutuksuz olmak üzere yaklaşık 3 bin çocuk yargılanıyor.

"UMUTLUYUM"
Bunun önüne nasıl geçebiliriz bilmiyorum. TBMM"ye gittik, bakan ve milletvekillleriyle görüştük. Tüm partilerin temsilcileriyle bir araya geldik. Biz, bir kanun değişikliğiyle, somut bir öneriyle gidiyoruz. Bu çocuklar 'cezalarında bindirim olmasın; normal, adi suçlardaki gibi yargılansınlar' istiyoruz. Adalet Bakanlığı"nın da bu konuda bir tasarı çalışması var. Sonuç çıkacağından çok umutluyum. Herkes duyarlı yaklaşıyor.

"ÇOCUK OLDUKLARI GERİ PLANA ATILIYOR"
BM"nin Çocuk Hakları Sözleşmesi"ne imza atan ilk ülkelerden biriyiz. Çocuk bayramı sadece Türkiye"de var, başka bir yerde var mı bilmiyorum. Ortada müthiş bir eylem yok. Çocuk oldukları geri plana atılıyor. Büyüklerle aynı hücrede kalıyorlar, bu çok sakıncalı. Ayrıca çocukların duruşmalara kelepçeyle katılmalarını da istemiyoruz.

"DURUŞMALARA GİDİP DESTEK VERİLMELİ"
Şu ana kadar hiçbir duruşmayı izleyemedim. Ancak 2 bin 500 imzacımızdan herbiri, işin bir ucundan tutmaya çalışıyor. Duruşmaya gidip yanlarında olduğumuzu hissettirmek, onlara moral veriyor.

PEN'DEKİ ETKİNLİK
Yarın saat 14.30"da Beyoğlu'ndaki PEN Yazarlar Derneği'nde bir etkinlik yapılacak. Yazarlar kendi kitaplarından birer paragraf okuyacak."

Kaynak:
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.