1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarım ürünleri enflasyonu, yüzde 151'e geriledi
Tarım ürünleri enflasyonu, yüzde 151'e geriledi

Tarım ürünleri enflasyonu, yüzde 151'e geriledi

A+A-

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), yıllık bazda yüzde 151,03 oldu. Tarım-ÜFE'deki aylık artış ise yüzde 4,82 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri üretici fiyat endeksi aralık sonuçlarını yayımladı. Tarım-ÜFE, kasımda çıktığı yüzde 169,45 seviyesinden yüzde 151,03'e geriledi. Tarım-ÜFE'de aylık artış yüzde 4,82 oldu. Endeks, 12 aylık ortalamalara göre, yüzde 132,18 artış gösterdi.

Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 3,45 azalış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 5,03 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 5,37 artış oldu.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,67 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 7,81 artış ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 15,90 artış gerçekleşti.

Yıllık bazda alt alt grup yükseldi

Yıllık Tarım-ÜFE'ye göre, altı alt grup daha düşük, altı alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 82,94 ile lifli bitkiler ve yüzde 91,54 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu.

Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 309,17 ile turunçgiller ve yüzde 191,66 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu.

Aylık bazda dokuz alt grup geriledi

Aylık Tarım-ÜFE'ye göre, dokuz alt grup daha düşük, üç alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar sırasıyla, yüzde 2,64 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 1,56 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 9,58 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt ve yüzde 8,25 ile tropikal ve subtropikal meyveler oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.