1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TARAF'TAN YİNE BOMBA BİR HABER
TARAF'TAN YİNE BOMBA BİR HABER

TARAF'TAN YİNE BOMBA BİR HABER

A+A-

Taraf Gazetesi'nden Mehmet Baransu'nun haberi:


GENELKURMAYIN YENİ KONTRAGERİLLA PLANI
Genelkurmay Başkanlığı işlevi ve yöntemi itibariyle 'kontragerilla' tipi bir örgütlenme olan Gayrinizami Harp birimlerinin görev tanımı ve alanını genişletmeyi öngören kapsamlı bir çalışma başlattı.


YENİ BİR DÜŞMANA KARŞI


Genelkurmay kaynaklarının aktardığı ve resmi brifing CD'leriyle belgelenen değişiklik palanı, Gayrinizami Harp birimlerine, yurtiçinde "düşmanın fiziki, ekonomik, psikolojik, siyasi ve. işgal ve/veya teşebbüsüne" karşı işlev yükleyerek görev tanımını genişletiyor.


KARARGAH SAYISI KATLANACAK
Gayrinizami Harp'ten sorumlu Seferberlik Bölge Başkanlıklarının 12'den 24'e çıkarılması ve görev tanımının "ülke bütünlüğünü tehdit eden her türlü unsuru engellemeyi" içerecek şekilde genişletilmesi de Genelkurmay'ın üzerinde durduğu yenilikler arasında.


GİZLİ MÜCADELEYE HİSLİ ELEMAN
Gayrinizami Harp'e katılması önerilecek sivil kişilere yönelik, Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt imzalı kartlarda, orduyla birlikte yürütülecek gizli bir harekat için hazırlandığı ve "böyle bir milli hazırlık için milli hisleri kuvvetli eleman" arandığı belirtiliyor.


Yeni Gayri Nizami Harp plânı


Genelkurmay, Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın yetkileri ve Gayri Nizami Harb'in muhatabı bağlamlarındaki "düşman" tanımında değişiklik yapıyor. Buna göre kişi, kurum ve kuruluşlar "fiziki, ekonomik, psikolojik, siyasi vb. işgaller"i nedeniyle "düşman" kategorisinde


Genelkurmay Başkanlığı 1977 yılından beri yürürlükte olan Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı'nın (STKB) yetki ve sorumlulukları ile Gayri Nizami Harp (GNH) tanımı ve faaliyet alanı konularında kapsam ve tanımlar üzerinde bir dizi değişikliği öngören bir çalışma gerçekleştirdi. Bir yıl önce bizzat Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın talimatıyla başlatılan çalışma sonuçlandırıldı, ancak yeni kavram ve tanımlar son derece muğlak.


YENİ KAVRAMLAR


 • Genelkurmay Başkanlığı'ndan görüştüğümüz bir yetkilinin aktardığına göre "teklif edilen" yeni tanımlarla, 'düşman' kavramında çok ciddi değişiklikler yapıldı. Gayri Nizami Harp tanımına "Düşmanın fiziki, ekonomik, psikolojik, siyasi vb. işgallerine maruz kalmış bir bölgede işgali ortaya çıkarmak, engellemek ve karşı tedbirleri uygulamak" ibareleri eklendi. Bu ifade, yeni GNH tanımının yurt içi ile bağlantılı tanımlamalarında da aynen yer alıyor. Yetki ve kapsam tanımlarına yeni ifadeler eklenmesine rağmen, 'ekonomik, psikolojik, siyasi vb. işgaller'in ne anlamlara geldiği, ya da neleri kapsadığı açıklanmamakta. Genelkurmay'da görevli olan yetkili, "Kapsam belirtilmediği için bu tanıma, egemen gücün istemediği yasal, sivil her oluşum girebilir. Bu kişiler etkin otoritenin yıkılması, zayıflatılması ve engellenmesi için GNH'nin faaliyetlerine maruz kalabilir" dedi.


BAŞKANLIK SAYISI DA ARTTIRILDI


• Genelkurmay'a teklif edilen yeni yetki ve kapsam tanımları dahilindeki "düşman" kavramında yapılan bu değişiklikle birlikte Bölge Başkanlığı'nın sorumluluk alanı da daraltıldı. 12 olan başkanlık sayısının, kademeli olarak yükseltilip, 2010'da 24'e çıkarılması kararlaştırıldı. Gerekçe olarak da "Tek bir merkezde çok personel ile çalışma yerine, az personel ile çok yerde bulunmanın iş verimini arttıracağı" öne sürülmekte.


SİVİL PERSONELE KART


• G.Kurmay'da görevli yetkilinin Taraf'a aktardığı bilgilere göre, Seferberlik Tetkik Kurulu'na seçilen sivil personele de, üzerinde Genelkurmay Başkanı'nın imzası bulunan bir kart veriliyor. "Çok gizli" dereceli bu kartlar, ilgili personele imza karşılığı verildikten sonra, okuması temin edilip, kendisinden tekrar geri alınarak şahsın dosyasına ekleniyor. Yeni düzenlemeyle birlikte son günlerde Bölge Başkanlıklarında hareketliliğin arttığını da belirten yetkili, ilgili kişilere "gizlilik derecesini haiz brifing" verildiğini de söyledi.


MEVCUT TANIM


 • Mevcut durumda Gayri Nizami Harp tanımı "Hedef ülkede veya düşmanın işgal etmiş olduğu bir bölgede hakim otoriteyi yıkmak veya zayıflatmak, harekâtını engellemek ve bölgeye sahip olmak maksadı ile çoğunlukla yerli halkın kuvvet ve desteği ile yapılan askeri ve yarı askeri bir harekâttır" ifadesiyle açıklanıyor.


YENİ EKLEMELER


 • Genelkurmay'daki yetkili, mevcut durumun aksine yeni GNH yaklaşımının yurt içi uygulamalar bölümüne "Fiziki, ekonomik, psikolojik, siyasi vb. işgal ve/veya teşebbüs durumunda işgali ortaya çıkarmak, karşı tedbirleri uygulamak, ülkemize karşı GNH uygulama ve teşebbüsleri olduğunda icra edilecek karşı tedbirleri oluşturmak" ifadesinin; yurt dışı uygulamalar bölümüne de "Barış zamanında GNH planlarının alt yapısını oluşturmak ve emir verildiğinde askeri harekatı desteklemek maksadıyla GNH harekatını planlamak ve icra etmek" ifadesinin eklendiğini belirtti.


GEREKÇE: DEĞİŞEN DENGELER


 • Son şeklinin yakın bir zamanda verileceği yeni vazifelerdeki görevlendirmeler de aynı doğrultuda tanımlandı. Genelkurmay'da görevli yetkili, tanımda yapılan değişikliğin gerekçelerini şöyle sıralıyor:


"Soğuk savaş döneminin sona ermesi, ABD'nin tek başına süper güç olması, yeni nükleer tehdit oluşumları, enerji ihtiyacı ile değişen dengeler, Rusya'nın enerji politikaları, terör kavramındaki değişiklik ve Ortadoğu'da değişen dengeler tehdit algılamalarının yeniden değerlendirilmesini ortaya çıkarttı. Bu yüzden klasik Gayri Nizami Harp ile bağlantılı tanımların yeniden oluşturulması ihtiyacı ortaya çıktığı için, düzenlenecek vazife doğrultusunda, bu vazifeyi yerine getirebilecek yeni bir teşkilatlanmaya ihtiyaç olduğu için bu değişikliğe gidildi."


'Arz ve teklif' edilen yeni GNH tanımı ve buna bağlı yeniden yapılanma gerekçeleri arasında şunlar var; "Bölge başkanlığı faaliyetleri görev önceliği bakımından halkın içinde olmayı, insanlarla yüz yüze ve yerinde teması, o ilde yaşamayı ön görmektedir. Tek bir merkezde çok personel ile çalışma yerine, az personel ile çok yerde bulunmak iş verimini arttırmaktadır. Personel arttırımına gitmeden, 5 il merkezinde daha konuşlanmak suretiyle sorumluluk sahalarında daha etkin görev icrası planlanmaktadır."


TÜM İHTİYAÇLAR BELİRLENDİ


• Yapılan çalışmada mevcut durum ve ihtiyaçlar, Bölge başkanlık binalarının fiziki durumundan, muharebe ve araç ihtiyacına kadar her konu belirlendi. 2007 ve 2008 yılı için personel ihtiyacı bulunmazken, 2009 ve 2010 yılı için gerekli personel ihtiyacı detaylı olarak belirtildi. Bölge Başkanlığı kadro rütbesinin de Yarbay olmasına karar verildi. Bursa, Samsun, Ağrı, Konya, Amasya, Bolu, Denizli, İskenderun, Sivas, Erzincan, Mardin ve Antalya'da yeni başkanlıkların kurulmasına kararlaştırıldı.


Taraf'a açıklama yapan yetkili, yeni açılacak 12 Bölge Başkanlığı'nın önceliklerinin belirlenmesinde şu kriterlerin göz önüne alındığını ifade etti: "Tehdit durumu, çalışma ortamına imkan sağlayacak halk yapısı, yerleşim alanının ekonomik, kültürel ve yüksek öğrenim yapılanması, vazifenin yerine getirilmesine imkan sağlayacak il sayısı."


YILLARA GÖRE BÖLGE BAŞKANLIKLARI
Yeni konsepte STK Bölge Başkanlıkları'nın ve istihdam edilecek elemanların sayısı da artırılacak. Yıllara göre bölge başkanlıkları şöyle:


1954: 14


1956: 30


1958: 35


1959: 25


1979: 27


1988: 20


1993: 13


2003: 12


2005: 12


2006: 12


2007: 17


2008: 17


2009: 22


2010: 24

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.