1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Tarafın bu onurlu mücadelesinde yanındayız.
Tarafın bu onurlu mücadelesinde yanındayız.

Tarafın bu onurlu mücadelesinde yanındayız.

A+A-

Türkiye’de ilk defa devleti yöneten çeteyi tesbit ve teşhir eden yazılar yayınlanıyor. Taraf gazetesinde bir-kaç aydır devleti yöneten çetenin  üzerine gidiliyor. Bu çete eylemleri, varlığı ile teşhir ediliyor. Çetenin üzerine ışık tutuldukça çete,  köşede sıkıştırılan  fare gibi ölü davranıyor. Üzerine basılınca tepki veriyor.
Taraf gazetesi, bu çetenin AKP’nin iktidara gelmesinden itibaren darbeler planladığını, toplumu, yargıyı, basını yönlendirdiğini belgeleriyle ortaya koyuyor. Demokratik toplumda yaşadığını sanan sıradan insanlar, olan biten karşısında aslında parlamentonun, yargının, devletin sanal olduğunu görüyor, asıl yönlendirenin, idarenin çete olduğunu görüyor ve şaşırıyor.
 Taraf gazetesi, TSK'nin, siyasete ve sivil hayata müdahale etmek için geniş kapsamlı bir "Eylem Planı" hazırladığını ortaya koydu. Planın amacı 'Kamuoyunu TSK'nın hassasiyet gösterdiği konularda' yönlendirmek ve harekete geçirmekmiş.
Bu haberlerin ayrıntılarına girmeyeceğim. Çoğumuz bu yazıları okuduk. Haberin gerçekliğini de  yaşadığımız süreçle, haberde anlatılanların  birebir uyuşmasıyla  gördük. Burada sadece çeteye karşı  yaşanan meydan muharebesiyle ilgili gözlem ve notlarımı aktarmak istiyorum :
1) Çeteye karşı tavrı Tarafın öncülüğünde Türk aydını, Türk özgürlükçü solu tek başına koydu. Eğer darbecilere karşı bu mücadele başarıya ulaşırsa bu başarı Türk özgürlükçü solunun olacaktır. Biz bu mücadeleyi kıskanmıyoruz. Selamlıyoruz. Biliyoruz ki bu mücadele başarıya ulaştığında başta Kürtler olmak üzere bütün mazlumların yararına olacaktır.
Bütün muhalif duruşlarda Kürtlerin, Alevilerin arkasında küçük bir azınlık olarak yer alan Türk solu ilk defa çeteye karşı ön saflarda mücadeleyi yürütmektedir. 
2) Türk Solu veya aydın kesimi ilk defa doğru tesbitle mücadeleye başlamıştır. Türkiye’de asıl sorunun askerin vesayeti olduğunu görmüştür. Mücadeleyi ilk defa yel değirmenlerinden  çeteye yöneltmiştir. Bu tesbit 1920’lerden itibaren en doğru tesbittir.
3) Çete, Türkiye’yi ekonomik ve siyasi anlamda yöneten güçtür. Bu nedenle siyasi, idare ve ekonomik kaynaklar bu çetenin kontrolündedir. Çete, muhaliflerini cezai yaptırımlarla, suikastlerle ve ekonomik baskı ile yok etmeye alışmıştır. İlk defa bir basın organı ve arkasındaki kitle uzun süre  ayakta kalabilmiştir. Taraf’ın üzerinde büyük bir baskının olduğu görülmektedir. Gazete büyük bir ekonomik baskı altında. Tirajı hızla yükselmesine karşın gazeteye verilen ilanlar tamamen kesildi.
4) Çetenin ölü fare tavrı takındığını söyledik. Başka zaman sesi gür çıkan TSK bu sefer sadece ‘’o gazetenin finansörüne bakın’’ gibi  dikkatleri başka yöne yönelten cevaplar veriyor. Tarafın başyazarı Ahmet Altan, 22 Haziran tarihli yazısında doğrudan Yaşar Büyükanıt’ı hedef alan yazılar yazmıştır. Bu yazının üslubu sıradan Türk basınında yazan köşe yazarından oldukça farklıydı. 
5) Çetenin köşeye sıkıştığı ve dikkatleri başka yöne çevirmek istediği görülüyor. AKP genelbaşkan yardımcısı Dengir Mehmet Mir Fırat’ın ‘’ Atatürk devrimleri travma yarattı’’ sözü bu dönemde çeteye ilaç gibi geldi. Gerçi bu söz olmasaydı bile çetenin kurşun askerleri başka bir söz bulurlardı. Çetenin buradaki amacı hedefi AKP’ye yönelterek  devlet üzerindeki kontrolünü, vesayet rejimini devam ettirmektir.
Çete, Laik-islamcı çatışması yaratarak laik kesimdeki kuşkuyu arttırmaya çalışıyor.  Çete karşısındaki cepheyi bölmeye çalışıyor.
6) Her zamanki gibi çetenin, sivil kesimde  propaganda araçlarının olduğu görüldü. Bunlar :
a) Bahçeşehir Üniversitesi gibi özel üniversitelerde Ercan Çiticioğlu gibi çeteyi yönlendiren stratejistlerinin  olduğu görüldü. Çetenin bir kısım eskimiş stratejistleri de Ergenekon davasından içerdeler.
b) CHP gibi çetenin kontrolünde partilerin olduğu görüldü. 24 Haziranda Baykal’ın meclis konuşması da gündemi değiştirmeye yönelik, çetenin amaçlarına hizmet eden, darbeyi sorgulamayan,  gündemle paralel açıklamalardır.
c) Çetenin kontrolünde güçlü bir medya desteğinin olduğu görüldü. Televizyonlarda, NTV, SKY Türk gibi haber kanalları da çetenin direktifi doğrultusunda haber yaptığı görüldü. Aynı tarihlerdeki haber ve yorumlar daha çok gündemi değiştirmeye yönelik, vesayet rejiminin sorgulanmasını önlemeye yönelik yayınlar yapıldı.
d) Hürriyet, Milliyet, Vatan gibi bir çok  basın organlarının çetenin kontrolünde yayın yaptığı bir kez daha görüldü.
Çetenin bütün organları gündemi değiştirmek, askeri göz önünden, sıkıştığı köşeden kaçırmak için mücadele veriyor. Bu çetenin bu aşamadan sonraki davranışı fırsat bulursa saldırmak olacaktır. Bu  durumda vesayet rejimi devam eder, sanal demokrasi oyunu devam eder. Tarafın bu onurlu mücadelesinde yanındayız.

26 Haziran 08

tamer aydın - nasname

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.