1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. TALABANİ: ‘’KÜRTLER’İN TALEPLERİ KARŞILANIRSA PKK SİLAH BIRAKMAYA HAZIRDIR’’
TALABANİ: ‘’KÜRTLER’İN TALEPLERİ KARŞILANIRSA PKK SİLAH BIRAKMAYA HAZIRDIR’’

TALABANİ: ‘’KÜRTLER’İN TALEPLERİ KARŞILANIRSA PKK SİLAH BIRAKMAYA HAZIRDIR’’

A+A-

CNNTürk’e konuşan Talabani, Türkiye ile Irak arasında başlayan sürecin olumlu olduğunu ve Irak'ın artık Türkiye'nin önemini kavradığını söyleyerek stratejik işbirliği mekanizmasının daha aktif işlemesini istedi.

Cumhurbaşkanı  Talabani, , "Türkiye ile stratejik ittifakın hayata geçirilmesi konusunda ben Irak tarafında bir engel görmüyorum. Irak'ın tüm kesimlerinden gelen temel siyasi gruplar Kürtler, Araplar, Sünniler, Şiiler Türkiye ile iyi ilişkiler kurulması noktasında hemfikirler" dedi.

Türkiye ile Kürt yetkililer arasında yaşanan sorunların da geride kaldığını söyleyen Talabani, "Sayın Barzani Türkiye'nin dostudur. Türkiye ile de iyi ilişkiler kurulmasından yana. Bu nedenle Türkiye'nin Barzani'yle ilişkilerinde politikasını yenilemesini bekliyorum" dedi.

PKK konusunda diyaloğun tek yol olduğunu söyleyen Talabani, "Kürtler silahları alıp da dağlarda PKK ile mücadele etmeyi planlamıyor. Sorunun çözümü için alternatif Türkiye'deki kardeşlerimizle konuşmaktır. Silahlı mücadele devrinin geride kaldığını düşünüyoruz. Artık diyalog ve diplomasi zamanı. Türkiye'deki Kürtler de şunu anlamalı. Sorunun çözümü PKK'nın yöntemiyle değil, DTP'nin yöntemiyle olur. Benim, Barzani'nin ve diğer siyasilerin temel amacı da dağlarda bulunanları, silah bırakıp siyasi diyaloğa ve ateşkese fırsat tanımaları için ikna etmektir" şeklinde konuştu.

"Türkiye'deki Kürtlerin talepleri karşılanırsa... "

Talabani, Türkiye'deki Kürtlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve dillerine saygı gösterilmesi gibi talepleri karşılanması durumunda PKK’nin silah bırakmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Talabani, "Dağdakilere silah bırakıp evlerine geri dönmeleri çağrısı yaparken Türkiye'deki hapishanelere dönsünler demiyoruz. Evlerine geri dönsünler diyoruz. Yapılacak şey onların evlerine geri dönmesini sağlaycak birşey olmalı" dedi.

Talabani , ABD ile Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına da değinirken de  hava sahasının kontrolünü Irak'a bırakan güvenlik anlaşmasının Türkiye'nin hava operasyonlarına etkisinin de, konuşulup çözüleceğini kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ertelenen Irak ziyaretine konusunda Talabani,  "Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinden çok umutluydum. Çok beklentilerim vardı. İkili ilişkileri daha da güçlendirmek için çok iyi bir ziyaret olacağından emindim" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.