1. YAZARLAR

  2. Zeki SAVAŞ

  3. Tahrik ve Tahkir
Zeki SAVAŞ

Zeki SAVAŞ

Zeki SAVAŞ
Yazarın Tüm Yazıları >

Tahrik ve Tahkir

A+A-

Rahip Terry Jones'in Kur'an-ı Kerim'i yakma eyleminden vazgeçmesine rağmen rahip Bob Old ve yardımcısı Donny Allen'in Kuran-ı Kerimi yakması, İslam dünyasını tahkir ve tahrik etme girişimidir.

Öne sürülen gerekçeler, eylemi yapanların İslam hakkında ve Batının İslam dünyasındaki cinayetleri hakkında kör bir cehaletin içinde olduklarını veya İslam ve İslam dünyasına karşı taşıdıkları kin ve nefreti göstermektedir. Sebep ne olursa olsun, bu deni eylem İslam dünyasını tahkir edici ve Haçlı zihniyetini hortlatıcı içeriktedir. W. Bush'un bu eylemden sonra Kilisenin bu sürece katılmasıyla Haçlı savaşları tekmil olmuştur mealindeki açıklaması, esasen şüpheli bir eylem olan ve bu vesileyle İslam dünyasına karşı yeniden hortlatılmak istenen haçlı zihniyetinin bir şekilde sürdürülmek istendiğini göstermektedir.

Eylemin gerçekleştiği ülke, Amerika. Yani Irak'ta bir buçuk milyon insanın ölümüne sebep olan, dünyanın en vahşi işkencelerini Iraklılar üzerinde deneyen, onların canına, malına, namusuna ve tüm değerlerine tecavüz eden, askerlerinin işlediği barbarca işkence ve tecavüz görüntülerini yayınlayan Amerika. Afganistan'da binlerce sivili katleden Amerika. Pakistan'ı dünyanın en büyük sel felaketinin vurduğu dönemde bile sürekli bombalayan Amerika. Siyonist rejimin en barbar eylemlerini savunan Amerika. Kelimelerin aciz kaldığı oranda cinayetin doğrudan ve dolaylı faili olan Amerika gibi bir ülkedeki rahiplerin, “İslam barış dini olamaz” demesi ve 11 Eylül olayını bahane ederek Kuran-ı Kerim'i yakması karşısında esasen yapılması gereken şey, söz değil, doğrudan ceza-i müeyyide olabilecek eylemler olmalıdır.

Sorun; fiziki ve fiili gücün, silahlı ve teknolojik gücün, üstünlüğün Batının elinde olmasından kaynaklanıyor. Doğu ile Batı arasında güç dengesi yok. Güç dengesi Batının lehine Doğunun aleyhine bozulunca katil, barış havarisi; maktul terörist; mütecaviz, hoşgürülü; tecavüze uğrayan şiddet yanlısı olarak sunuluyor. Bu güç dengesizliği içinde söz anlamını yitiriyor.

İslam ülkelerine ait savaş uçakları Washington'u, Londra'yı, Paris'i bombalasaydı, savaş gemileri bu ülkelerin kıyılarında dolaşsaydı, bu ülkelerde askeri üsleri olsaydı, denge o zaman sağlanırdı veya herkes kendi sınırları içinde olsaydı yine denge kurulmuş olurdu. Dengenin kötüler lehine değişmiş olduğu bir dünyadan dengeli davranışlar hâsıl olmaz.

Dengeyi korkunç hale getiren bir diğer neden de İslam dünyasındaki siyasal rejimlerin içinde bulunduğu zillettir. Suud krallığı bir süredir İran'a karşı Amerika'dan 60 milyar dolarlık silah alma girişimlerini sürdürüyor. Suud rejimi, 'Eğer bu eylem yapılırsa, silah alımından vazgeçerim' dese, Amerika yönetimi kesinlikle böyle bir eyleme izin vermezdi. Her yıl binlerce Kur'an basıp dağıtan Suud rejimi, Kuran'ı korumak için bu kadarlık bir gayrete sahip olamadı.

İslam dünyasındaki siyasal iktidarların ve sahiplerinin gayretsizliği, basiretsizliği, körlüğü Batıyı İslam dünyasına karşı tahkir ve taz'ifte cesaretlendiriyor, pervasız hale getiriyor.

İslam dünyasındaki siyasal iktidarlar da umut olmadığına göre, görev müslüman halklara düşüyor. Müslüman halklar hem Batıyı caydırıcı hem de kendi yöneticilerini ciddi anlamda tavır almaya zorlayıcı tepkiyi ortaya koymalıdır. Müslüman halkların da yeterli tepkiyi göstermemesi, Haçlı zihniyetini taşıyanları cesaretlendirecektir.

İran İslam İnkılabı Rehberinin çağrısı ve İran müslüman halkının tezahürat ve kepenk kapatma eylemlerinin benzerleri bütün İslam dünyasında etkili bir şekilde geliştirilebilir, caydırıcı taktik eylemler üretilebilir.

Âlimler, aydınlar, dini teşekküller ve sivil toplum kuruluşları bu fecaat karşısında gereken tepkiyi vermelidir.

Gayretsizlik ve duyarsızlık, müslüman halklara da sirayet ederse akibet ürkütücü olabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.