1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tahir Elçi Davası’nda Davutoğlu tanık olarak dinlenecek
Tahir Elçi Davası’nda Davutoğlu tanık olarak dinlenecek

Tahir Elçi Davası’nda Davutoğlu tanık olarak dinlenecek

A+A-

 

Tahir Elçi cinayeti davasında mahkeme, dönemin başbakanı olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Ayrıca Davası tanıklarından tutuklu Deniz Ataş’ın, kendilerini MİT elemanı olarak tanıtan kişilerce, “Diyeceksin ki Tahir Elçi’yi biz öldürmüşüz. İfadeni geri çekmezsen o zaman görürsün” diye tehdit edildiği ortaya çıktı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinden yargılanan 3’ü polis 4 kişi hakkında açılan davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada S.T, M.S. F.T adlı polisler “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek”ten 3 yıldan 9 yıla kadar yargılanırken hakkında yakalama kararı bulunan Uğur Yakışır ise “olası kastla ölüme sebebiyet verme” suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor.

Duruşmaya Tahir Elçi’nin kardeşleri Mehmet Elçi, Ömer Elçi, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Dudu, bölgedeki baroların başkanları ve çok sayıda yabancı kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Elçi ailesinin Avukatı Erdal Doğan, dönemin Başbakanı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun talebe rağmen dinlenilmemesi nedeniyle gerçek bir yargılama yapılmadığını belirtti.

Ardından avukatlar Nehir Bilece ile Özcan Sarıoğlu, Tahir Elçi davasında tanık olarak dinlenen ve İzmir 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Deniz Ataş ile yaptıkları görüşmenin tutanaklarını mahkemeye sundu.

“Tahir Elçi dosyasında ifadeni geri çekeceksin”

Deniz Ataş, Ocak ayında Bolu cezaevindeyken yanına gelen kişilerin kendilerini MİT olarak tanıttıklarını “Tahir Elçi dosyasında ifadeni geri çekeceksin. Tahir Elçi’yi biz öldürdük diyeceksin. İfadeni geri çekmezsen başına gelecekleri göreceksin, seni rahat bırakmayacağız” diyerek tehtid edildiğini anlattı.

Ardından dinlenen tanık Hüseyin Öğünç’e sanıklardan Uğur Yakışır’ı tanıyıp tanımadığı soruldu.

Öğünç, Yakışır’ı tanıdığını söyleyerek, “Ben 2011’de örgüte katıldım. Sur olaylarının yaşandığı 2015-2016 yıllarında orta saha denilen Diyarbakır’da kaldım. Uğur Yakışır’ın bu dönemde Azad Farqin ve Numan Batman tarafından Sur’da görevlendirildiğini biliyorduk. Yakışır da buradaki olayları anlatıyordu” dedi.

Mahkeme başkanının “Tahir Elçi’yle ilgili beyanda bulundu mu?” sorusuna Öğünç, “Tahir Elçi ile ilgili hiç bir beyanı olmadı” dedi.

“Bir arpa boyu yol alamadık”

Mahkemede söz alan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de, “Bu 5’inci celsemiz ve bir arpa boyu yol alamadık. Biz bu cinayetin normal bir cinayet davası olarak görülmesini kabul etmiyoruz ve buna da izin vermeyeceğiz. TÜBİTAK’a yazdınız, kaç defa yanlış gönderildi, boş geldi. Silinen görüntü kayıtları ya da bozuk olduğu yönünde araştırılan görüntülerin akıbetini yazışmalarla çözemeyiz. Tanık Deniz Ataç dinlendi, sonrasında mektup gönderdi. İstendiği gibi bir ifade vermiş olsaydı dosyayı ona göre karara bağlayacaktınız. Bu kadar önemli bir davada soruşturma makamı yapılan hukuksuzluklara rağmen bir ihbarda dahi bulunmadınız” dedi.

Davutoğlu dinlenecek

Mahkeme, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, Tahir Elçi davasında tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti davayı 23 Kasıma erteledi.

RUDAW

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.