1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tahir Elçi cinayetinde şüphelilerin ifadesi ilk kez alındı
Tahir Elçi cinayetinde şüphelilerin ifadesi ilk kez alındı

Tahir Elçi cinayetinde şüphelilerin ifadesi ilk kez alındı

A+A-

 Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 günü, basın açıklaması yaptığı sırasında öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada şüphelilerin ifadesi ilk kez alındı.

Tahir Elçi cinayetinde çok önemli bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, cinayet sırasında sokakta bulunan üç polisin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadelerini aldı. 3 polisin ifadelerinin alınması ile 4 yıldan beri açık olan soruşturma dosyasında ilk kez şüpheliler tespit edilmiş oldu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz’un, Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümünde yaptığı “Kısa süre içinde dosyanın tamamlanması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Baronun sunduğu tüm taleplere olumlu yaklaşıyoruz. Gelen tüm raporlar değerlendiriliyor” açıklamasından 45 gün sonra soruşturma dosyasında çok önemli gelişmeler yaşandı.

4 yıl sonra dosyada ilk kez şüpheliler yer aldı

Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 yıl aradan sonra Tahir Elçi cinayeti ile ilgili 3 polisin ‘şüpheli’ sıfatı ile ifadelerine başvurdu. İfadesi alınan şüphelilerin Elçi’nin vurulması sırasında sokakta ateş eden polisler oldukları öğrenildi. 3 polisin ifadelerinin alınması ile 4 yıl aradan sonra ilk kez dosyada şüpheliler yer aldı. Şüpheli polislerden ikisi SEGBİS üzerinden, biri de bizzat savcılığa giderek ifade verdi. Şüphelilerin ifadesi 9 ve 10 Ocak günleri, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından alındı.

Londra’da hazırlanan raporla tespit edilmişlerdi

İfade veren şüpheli polislerin, Londra Üniversitesi’ne bağlı Adli Mimarlık Bölümü tarafından yapılan soruşturma sonucu tespit edilen, Elçi’yi öldüren kurşunun çıkma ihtimali olan üç silahı kullanan polisler olduğu öğrenildi.

25 yıla kadar hapisle yargılanabilirler

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli 3 polisin ifadelerini “Olası kastla adam öldürme” iddiasıyla aldı. Türk Ceza Kanunu’na göre, fail suçun kanuni tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen eylemi gerçekleştiriyorsa “Olası kastla adam öldürme” suçundan soruşturma yapılıyor. Bu durumda soruşturmayı yürüten savcı, şüpheliler hakkında 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlayabiliyor veya takipsizlik kararı verebiliyor.

Şüpheliler suçlamaları kabul etmedi

Olay sırasında yaralanan polislerden olan şüpheli S.T. ifadesinde suçlamaları kabul etmezken, olay anında atış menzilinde kimsenin olmadığını ileri sürdü.

Silah seslerini duyduktan bir dakika sonra önünden bir kişinin geçtiğini söyleyen S.T., “Bu şahsa ateş etmeye başladım. Hemen arkasından bir şahıs daha geçti. Ben bu şahsa da ateş etmeye başladım. Hatırladığım kadarıyla 5-6 el ateş ettim. Şahıs beni geçtikten sonra arkası dönük vaziyette bana bir el ateş etti. Sol karın boşluğumdan yaralandım.  Ben yaralandıktan sonra herhangi bir şekilde ateş etmedim. Ben olay esnasında Tahir Elçi’yi görmedim. Bulunduğum konum itibariyle Dört Ayaklı Minareyi bile göremiyordum. Olay anında ateş ederken atış menzilimde kimse yoktu. Bu nedenle suçlamaları kabul etmiyorum. Tahir Elçi’yi ben öldürmedim. Olay anında teröristleri etkisiz hale getirmek için ateş ettim” dedi.

‘Tahir Elçi’nin vurulma anını görmedim’

Olayın olduğu Yıkıkkaya Sokak’ta ateş eden polislerden biri olan şüpheli F.T. ise Tahir Elçi’ye ateş etmediğini iddia ederek, “Tahir Elçi’nin vurulma anını görmedim. Tahir Elçi'ye ben ateş etmedim. Tahir Elçi benim atış menzilimde değildi. Kimin vurduğunu bilmiyorum, suçlamaları kabul etmiyorum. Sur içinden bizim bulunduğumuz gruba doğru silah sesleri gelmekteydi. Sonradan yaptığımız tespitlerde buralarda hendekler olduğunu gördük. Ben bu olayın teröristler tarafından planlandığını düşünüyorum. Olay yerinde kimlik tespiti yapılan teröristlerin siyasi ve askeri eğitim aldıklarını biliyorduk. Tahminim suikast için oraya gelmişlerdi” ifadelerini kullandı.

‘Tahir Elçi’yi ben vurmadım’

Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen şüphelilerden M.S. ise “Ben vurulma anını görmedim. Ben ve diğer emniyet mensubu arkadaşlar, elinde silah tutan şahsa doğru ateş ettik. Öndeki şahsa ben ateş etmedim. Diğer emniyet mensubu arkadaşların öndeki şahsa ateş edip etmediklerini görmedim. Zira öndeki şahsın elinde silah görmedim. Tahir Elçi’yi vuran kişi ya da kişileri bilmiyorum. Ben olay anında silahlı şahsı durdurmak için ateş ettim. Tahir Elçi’yi ben vurmadım, suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu.

'Hukuki süreç nasıl işleyecek’

Tahir Elçi cinayeti dosyasında ilk kez şüphelilerin ifadelerinin alınması, bundan sonra hukuki sürecin nasıl işleyeceği sorularını da gündeme getirdi. Hukukçular, 3 polisin ifadelerinin alınmasının ardından savcının kısa süre içinde iddianame hazırlayabileceği veya takipsizlik kararı verebileceği görüşünde. Savcı iddianame hazırlarsa, dosya UYAP sistemi üzerinden bu suçlara bakan Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidecek. Mahkeme 15 günlük yasal sürede iddianameyi kabul veya reddetme yetkisine sahip. Mahkeme iddianameyi eksikliklerden dolayı reddederse, dosya bu eksikliklerin tamamlanması için yeniden savcılığa gönderilecek. Mahkeme, iddianameyi kabul ederse şüpheliler sanık sıfatına girecek ve “Olası kastla adam öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanabilecek.

Olay sırasında silahlarını kullandıkları kameralara yansıyan 3 polis, daha sonra güvenlik gerekçesiyle başka illere tayin edilmişti. (Kaynak: Ortadogunews)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.