1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Svatlı Mülteciler, Barınak ve Yiyecek İçin Feryad Ediyor
Svatlı Mülteciler, Barınak ve Yiyecek İçin Feryad Ediyor

Svatlı Mülteciler, Barınak ve Yiyecek İçin Feryad Ediyor

A+A-

Pakistan ordusunun, Taliban savaşçılarına karşı büyük çapta saldırı düzenlemesi üzerine Svat bölgesinden göç eden yüz binlerce Pakistanlı, barınaktan yiyeceğe kadar her şeye muhtaç durumda.

Kuzeybatıdaki sınır bölgesinin (NWFP) başkenti Peshawar’ın 40 km uzaklıktaki Mardan’da bulunan Jalala kampından Intızar Jan IslamOnline.net’e verdiği röportajda ‘bu, böyle elimden hiç bişey gelmeden geçirdiğim üçüncü gün’ dedi.

Intızar Jan, ailesinin yedi üyesiyle birlikte, ağır silahlı Taliban militanlarıyla güvenlik güçlerinin çatışmalarının merkezi Savat'tan, Qambar’daki kampa ulaşmayı başaran sivillerden biri.

Çatışmaların başlamasıyla birlikte, Birleşmiş Milletler mülteci birimi kayıtlarına göre yaklaşık 501.496 sivil Svat bölgesinden kaçmak zorunda kaldı.

Jalala Kampı’nın kapasitesi sadece 80.000 kişilik olmasına rağmen, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yaklaşık 120.000 kişi kamptaki barınaklarda yaşıyor.

Her gün yiyecek ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için kampın dışına taşacak kadar uzun kuyruklar oluşturuyorlar.

Aciz durumdaki Jan “ilk iki gün kampa dışarıdan yiyecek getirdim, fakat şimdi beş parasız kaldım’ dedi. Jan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Ben yemeden durabilirim ama çocuklarım duramaz.’

Üç erkek ve bir kız babası olan Jan, ’Öyle ya da böyle çalma pahasına çocuklarıma yiyecek bir şeyler bulmak zorundayım’ dedi.

Başbakan Asıf Ali Zerdari, evrensel yardım kuruluşlarından çatışmadan dolayı yerlerinden olan siviller için yardım istedi.

Başbakan Yusuf Rıza Gilani, Birleşmiş Milletler genel başkanıyla görüştükten sonra “Ben ve BM genel sekreteri birlikte, şuan gerçekleşen insanlık felaketine dikkat çekmek için birlikte tüm dünyaya sesleniyoruz. Onlar ekinlerini kaybediyor, kazançlarını, düzenlerini, evlerini kaybediyorlar, bu yüzden bütün dünyadan bize yardım etmelerini istiyoruz’ dedi.

BM insani yardım başkanı John Holmes Pakistan için yardım başvurularını önemli oranda artırabileceklerini söyledi.

BM 2008-2009 yılı için, Pakistan’da insani yardım adına 165.9 milyon dolarlık yardım başvurusunda bulunmuştu.

MÜLTECİLER ÇARESİZLİK İÇERİSİNDE

Peştun Ghulam Dastagir, iki kız ve erkek torunları ve de gelinleriyle birlikte, Malakand’ın sorunlu bölgelerinden birindeki Boner’i terk etti. Dastagir'in iki oğlu hala evlerinin ve mallarının korunması için Boner’de.

Gözyaşları içinde; ‘Bu dönem Boner‘de ve Svat’ta buğday hasat zamanı ve biz bir kap yemek için insanlara yalvarıyoruz’dedi.

Ve şöyle ekledi “Aşırı su kıtlığı var. Su bulabilmek için bu kavurucu sıcaklıkta uzun bir yol katetmek zorundasınız. Yıkanmayı aklımızdan geçiremiyoruz bile. İçecek kadar su bulabilsek mutlu olacağız.’

Dastagir; kampta hayatta kalabilmenin güçlüğünden yakındı. “Burada gerçekleşen bir güç oyunudur. Yiyecekleri ve diğer bağışları cekip almaya gücü yetenler alıyor. Ve eğer sen bunu yapamıyorsan uzun kuyruklarda sıranın gelmesini bekliyor olacaksın" dedi.

Aynı durum 15.000 kişiye barınak sağlanan Mardan’ın eteklerindeki Shaikh Yaseen kampı içinde gerçekli.

Ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşu Al-Khidmat tarafından sürdürülen bağış faaliyetlerinden sorumlu Rizwanullah Mohmind ‘yiyecek, çadır ve su kıtlığı var’ açıklamasını yaptı.

Dahası tıbbi imkansızlıklar durumu korkutucu boyutlara taşıyor.

Sıcaktaki ani artış ishal dahil, bu sebepten ortaya çıkan rahatsızlıkları beraberinde getirerek yerlerinden edilmiş insanlar, özelliklede çocuklar için sıkıntı oluşturuyor.

Mohmind, bütün kamplara Pakistan İslami Tıbbi Kuruluş’unun (PIMA) yardımıyla doktor atanması gerektiğini ancak beklenmedik göçlerden dolayı şuan oldukça yetersiz olduğunu söyledi.

Mohmind, binlerce sivilin kurtulabilmesi için gönüllü doktorlara çağrıda bulundu.

Mohmind “Onların çok acil doktora ve ilaca ihtiyaçları var. Aksi takdirde durum çok ciddi bil hal alacaktır” dedi.

MÜLTECİLERE KAYIT EZİYETİ

Mohmind, krizin bütünüyle kötü yönetiminden kaynaklandığını savunmakta.

‘Devlet böyle toplu bir göçe hazır değildi. Bu yerinden edilmiş insanları hesaba katmadan başlatılmış bir askeri operasyondur. Herşey rastgele ilerliyor.’Bir çok mülteci kayıt sürecinden şikayetçi.

Svat’ın başkenti Mingora sakinlerinden Abdul Jabbar’ın IOL’ye verdiği demeçte “Bunlar tam anlamıyla bir rezalet” dedi.

‘Düşününki; buraya ulaşabilmek için yaya olarak kaç mil yürüdük. Hastalık, sıcaktan pestili çıkmış çocuklar ve eşimle birlikte upuzun kuyruklarda bekleyerek kayıt işlemi olmadan kampa girişimize izin verilmedi’ diyerek öfkesini dile getirdi.

Birçok mülteci okuma yazma bilmeyecek kadar eğitimsiz.

Jabbar ‘Bu bizim için yeni bir sıkıntı. Kayıt olmadan sana ne yiyecek ne de çadır sağlıyorlar. Size kaç ailenin kayıdını gerçekleştiremediği için dışarıda kaldığını söyleyebilirim’" dedi.

Yerel kayıt memuru Ghulam Shabbir ise bu süreci savundu.

Shabbir, ‘Bunun mülteciler için fazladan bir sınırlama olduğunun farkındayım ancak militanların bu kampa sızmasını engellemek için çok gerekli bir uygulamadır’ dedi.

Shabbir, "Militanlar şuan harekete geçmiş durumda ve bu kamplar saklanmak için ideal bir mekan olabilir. Bizim mülteciler hakkında bütün ayrıntıları almak istememizin sebebi budur" diye konuştu.

Orta yaştaki Peştun baba için bu çokta bir şey ifade etmemekte.

Peştun baba, ‘Çocuklarımın yiyecek için feryat ettiklerini görmek benim için çok zor’ diyor.Peştun baba son olarak "Bugün yiyecek bulabilecek miyim yoksa yine bomboş ellerle mi döneceğimi hiç bilmiyorum" diyor.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.