1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Svat'a Şeriatı Getiren Sufi Muhammed Konuştu
Svat'a Şeriatı Getiren Sufi Muhammed Konuştu

Svat'a Şeriatı Getiren Sufi Muhammed Konuştu

A+A-

Mevlana Sufi Muhammed, 1992 yılında Cemaati İslami’den ayrılarak Tehrik-i Nifaz-ı-Şeriat-ı Muhammadi (TNSM) kurmuş. Büyük oğlu Kifeyatullah’ı Pakistan ordusunun son düzenlediği askeri operasyon sırasında kaybetti. Sufi Muhammed, 76 yaşında uzun ve ak sakallı.

2001 yılında Afganistan’ın uluslar arası güçler tarafından işgal edilmesinin ardından Pakistan’a döner. Döner dönmez, uluslar arası sınırları hukuk dışı yollarla geçtiği iddiasıyla tutuklanın ve 7 yıl hapis yatar.

Tutuklanması, TNSM’nin ikiye ayrılmasına yol açar. Mevlana Fadlullah liderliğindeki grup, silahlı mücadeleyi tercih eder. Kendisinin başında olduğu grup ise silahlı mücadeleye sıcak bakmaz. Kendisi içerideyken yardımsı Muhammed’in liderliğinde hareket, varlığını sürdürür.

Sufi Muhammed, kızının eşi olan Mevlana Fadlullah ile yerel yönetim arasındaki buzların erimesinde etkin rol üstlenir. Taliban adına bölgede savaşan Mevlana Fadlullah ile yerel yönetim arasında Şubat ayında anlaşmanın yapılmasını sağlar. Anlaşmayla, Taliban’ın silah bırakmasına ve Svat’ta da İslam Şeriatının kabul edilmesine karar verilir.

İslamonline muhabiri Amir Latif’in sorularını yanıtlayan Sufi Muhammed, bölgeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Latif’in “Bölgede nasıl bir şeriat istiyorsunuz?” sorusuna yanıt olarak Sufi Muhammed “Muhammedi Şeriatı istiyoruz. Ne eksiği ne de fazlasını. Biz, insanları cezalandırmayacağız, idam etmeyeceğiz. Her şey mahkeme tarafından yürütülecek. İnandırıcı bir delil olmazsa mahkeme hiçbir hüküm vermeyecek. Delillerin olmaması, sanığın lehine olacak” dedi.

Sufi Muhammed’in arabuluculuğunda gerçekleştirilen anlaşmaya göre Svat, Dir ve Chitral’de mahkemeler kurulacak ve bu mahkemeler sivil davaları altı ayda, ceza davalarını ise 4 ayda karara bağlayacaktı.

Sufi Muhammed, Mahkemeler tarafından verilecek kararlara sivillerin itiraz etme hakkı olacağını, nihai kararın Darul Kuda’ların vereceğini, hükümete bağlı yetkililerin de bu kararlara bağlı olarak hareket edeceğini söyledi.

Devlet içinde devlet oldukları yönündeki suçlamaları reddeden Sufi Muhammed “Devlet içinde devlet olma fikrine karşı çıktığımız gibi hiç kimsenin bunu yapmasına da fırsat vermeyeceğiz. Pakistan devletinin ekonomi ve siyasi sistemine müdahale edeceğimiz bir planımız yok. Bu, Pakistan hükümetinin işidir” dedi.

Svat’la birlikte 7 bölgesi olan Malakand’da (Pakistan’ın batısının üçte birinde) İslami şeriatı uygulayacaklarını ifade eden Sufi Muhammed, “Şayet bu sistem, bölgemizde adalet ve barışı tesis ederse, ülkenin diğer bölgelerinde de uygulanması için model olacaktır. Sistem başarılı olursa tüm insanlar için faydalı olacaktır. Şayet bu gerçekleşirse bizim için büyük bir zafer olacaktır” dedi.

Sufi Muhammed, Pakistan Taliban’ının silah kullanmasına da karşı çıkıyor. “Silahını bırakmayanlar, Taliban’dan kovulacak. Silahların evlerde bırakılması mümkündür. Senin ve benim evde bıraktığımız silahlarımız gibi. Fakat silahları sokakta kullanmak ve Pakistan hükümetinin emirlerine karşı mücadelede kullanılması mümkün değildir.

Sufi Muhammed son olarak “Ben, Taliban’ın lideri değilim. Onların lideri Mevlana Fazlurrahman’dır. Fazlurrahman, bir emir yayınladığı zaman da hiç kimse ona karşı çıkamaz” dedi.

isra haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.