1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. ‘Suriye Kürt Köylerinde Bir Gün’
‘Suriye Kürt Köylerinde Bir Gün’

‘Suriye Kürt Köylerinde Bir Gün’

A+A-

Suriye ‘sınırları’ içerisinde yaşayan Kürtlerin Suriye rejimi tarafından nelerle karşı karşıya bırakıldığını çoğu zaman duymuşuzdur. Ama bilinen bir gerçeklik şu ki, Suriye’de demokrasi, insan hakları ve daha birçok hak Kürtler için geçerli değildir. Bugün Suriye’de yaklaşık 2 milyon Kürt yaşıyor. Suriye, 1962’de başlattığı bir uygulama ile sınır boylarında yaşayan 150 bin Kürdün kimliğine el koymuş. Kürtleri yaşadığı topraklardan koparan Suriye rejimi, sözkonusu topraklara daha sonra ülkenin iç kesimlerinden getirdiği Arapları yerleştiriyor.

Kimliksiz yaşayan Kürtlerin sayısı 15 bin ile 350 bin arasında değişiyor. Suriye hala bu Kürtlere kimlik vermiyor. Bu durumda Kürtler ne işyeri açabiliyor, ne ev satın alabiliyor, ne de yabancı bir ülkeye çıkış yapabiliyor. Kimliksiz yaşayan Kürtler, askere gitmiyor, seçme ve seçilme hakkını kullanamıyor. Kürt çocukları ise okula gidebiliyor; ancak okuldan aldıkları diploma mesleklerini icra etmelerine imkan vermiyor. Suriye sınırları içerisinde yaşayan Kürtlerin her anlamda sesleri kısılmış, istemleri bastırılmış.

Suriyeli Kürtlerde ‘eşîret’ olgusu

Türkiye’de okuyan ve Güneybatı (Suriye) Kürtlerinden olan bir öğrenci(Gerçek ismi bizde saklı), yaşanan önemli sorunu, tehlikelere rağmen belgeselleştirdi. Tehlikelere rağmen dedik, çünkü Suriye rejiminde kamerayla film, belgesel vs. çekmeniz durumunda sizin sonunuz hapis ve daha birçok uygulama olabiliyor... Takma ismi Kalê Ciwan, Suriye’de yaşayan ve köylü Kürtlerin yaşamlarını anlatan ‘Suriye Kürt Köylerinde Bir Gün’ adlı belgeselinin çekimlerini bitirdi. Kalê Ciwan belgesel filminde Suriye Kürt köylerindeki toplumsal sistemi anlatıyor. Kısa süre zarfında Kürt köylülerin hayatlarından en önemli spotları vermeye çalışıyor. Suriye Kürt köylerindeki Kürtler nasıl yaşıyorlar, hangi sisteme göre ilişkileri yürütüyorlar? Bu pek bilinmeyen soruların cevabını vermeye çalışıyor. Bilindiği üzere Kürt toplumunda eskiden beri aşiret değil ‘eşîret’ vardı. Ciwan da o uzak köylere gidip oralarda eşîretin nasıl ayakta kaldığını ve kendini nasıl ayakta tuttuğunu irdelemiş. Eşîretin Kürt toplumunun üzerindeki etkisi ve aynı zamanda Suriye’deki Kürt siyaseti üzerinde oynadığı rolün ne olduğu anlatılıyor ‘Suriye Kürt Köylerinde Bir Gün’ adlı belgesel.

Tehlikeli çekimin sonu hapis olabilirdi

Filmin yönetmeni Kalê Ciwan, çekimler sırasında çektikleri zorluklara dikkat çekiyor: “Baas rejimini duyan herkes bilir ki, Suriye’de böyle bir film çekmenin ne kadar zor ve tehlikeli olduğunu.” Çekimler esnasında her an hazır olduklarını belirten Ciwan, “Ne zamanı ve nerde yakalansaydık direkt hapse atarlardı ve en az iki sene hapiste kalırdık” diyor. Yaşadıkları en zor yanın ise onlardan önce gazeteci veya hiçbir film ekibinin oralara gitmemiş olması. Köylülerin çoğu ya korkuyor ya da kameradan utanıyor. Filmin yönetmeni Kalê Ciwan, belgeselin ana temasının eşîret ve etkilerinin olduğunu belirtiyor. Filmde en çok eşîretten bahsedildiğini, eşîretin olumlu ve olumsuz yanlarını, eşîretin yasalarına da değindiklerini söyleyen Ciwan, bu kuralların çoğu zaman olumsuz ve çok eskiden kaldığını anlattıklarını belirtiyor.

Herkes burayı unutmuş...

Suriye’deki aydınlar, Kürt siyasi partileri, kısacası herkesi toplumu ve köylüyü unuttuğunu düşünerek böyle bir belgesel çekmek istediğini söyleyen Ciwan, “Hep gerçeği anlatmak istiyoruz bunun içinde çaba harcadık, ama ne kadar gerçeği anlattığımı ancak seyirci bilebilir” diyor. Başka projeleri de hayata geçirmek istediğini belirten Kalê Ciwan, bu projenin diğer projelerine bir altyapı olarak değerlendirilmesini istiyor. Yeni projelerinde yine Suriye’de yaşayan Kürtlerle ilgili film ve ya belgeseller çekmek istiyor. Ciwan, ‘Suriye Kürt Köylerinde Bir Gün’ adlı belgesel filmin Ortadoğu’da insan hakları ve demokrasi için çalışan bir enstitü olan ‘Tharwa Enstitüsü’ tarafından desteklendiği belirtti.

(ANF)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.